اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

اذهب الى الأسفل

اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 15:46

با اجازه از مدیر عزیر نیما بخشی را استارت می کنم امیدوارم دوستان نیز همراه ما باشندflower
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:00

زمان آن فرا رسيده كه طرح نهايي خود را به مشتري نشان دهيد اما دوست نداريد مشتري بداند كه شما با فوتوشاپ كار كرده ايد . دليل اين امر اين است كه مشتري بلافاصله ميگويد : (( با فوتوشاپ كار مي كنيد ؟ همسايه من هم اين برنامه را دارد )) و معناي اين حرف اين است كه پس همسايه من هم مي تواند اين طرح را بدون صرف هزينه برايم انجام دهد . براي اينكه بتوانيد از حالت ارائه تصوير در فوتوشاپ بهره بگيريد مي توانيد كليد F را در صفحه كليد دو بار فشار داده و يك بار كليد Tab را بزنيد . مشاهده مي كنيد كه دور طرح را زمينه اي سياه پوشانده و منوها حذف شده اند
اسناد خود را در كنار هم مشاهده كنيد :
در ابتداي تاريخ فوتوشاپ ( زمان زندگي دايناسورها ) وقتي تعدادي سند را باز مي كنيد فوتوشاپ آنها را به صورت جلوي هم نمايش مي دهد . يعني تصاوير يكي پس از ديگري در جلوي هم باز مي شوند كه اين روش Cascading نام دارد . اما اگر بخواهيد به طور مثال 4 تصوير باز شده خود را كنار هم قرار دهيد كافيست از منوي Windows منوي Documents را باز كرده و گزينه Tile را انتخاب كنيد .

چگونه يك قسمت از يك سند را كه از چند لايه تشكيل شده كپي كنيم :
وقتي منطقه اي از يك سند را انتخاب كنيد و براي انجام عمل كپي كليدهاي Ctrl+C را مي فشاريد آن منطقه تنها از لايه انتخابي كپي مي شود . اما اگر شما بخواهيد از تمام اجزاي لايه ها در آن قسمت در يك لايه جديد كپي داشته باشيد مي توانيد با افزودن كليد Shift به كليدهاي Ctrl+C اين كار را انجام دهيد .


نحوي باز کردن عکس در محيط فتوشاپ:
CTRL+O = Open file

دوبار کلیک کردن روی قسمت توسی پنجره فتوشاپ
درگ کردن عکس از فایل حاوی عکس به محیط فتوشاپ
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:04

كليد های ميانبر در فتوشاپ:


خب در اين قسمت قصد دارم کليدهايي را که در فتوشاپ کاربرد زيادي دارند و باعث ميشوند که سرعت طراحي در فتوشاپ را بالا ببرند برايتان بگويم من اکثر اين کليدها را از يک سايت مشابه خارجي دريافت کرده ام و يک سري هم خودم اضافه کرده ام و که در اختيار شما قرار مي دهم. (اينهم آدرس اون سايت http://rcdracing.com/tp/9000/quick.php )

کليدهاي عمومي فتوشاپ :
CTRL+O = Open file
CTRL+N = New file
CTRL+W = Close file (watch out for not mixing with CTRL+Q!!)
CTRL+S = Save file
CTRL+SHIFT+S = Save file As
CTRL+ALT+SHIFT+S = Save for web
CTRL+Q = Quit photoshop
CTRL+A = Select all
CTRL+D = Deselect
CTRL+E = Merge Down (more about layers later on..)
CTRL+R = Rulers visible (the things you drag guidelines out from..)
CTRL+T = Transform selection (Scale and rotate..)
CTRL+U = Change image Hue, Saturation and Lightness
CTRL+I = Inverse
CTRL+F = Repeat last used filter
CTRL+K = Preferences
CTRL+L = Levels
CTRL+Z = Undo (something you just can´t live without. Fact.)
CTRL+X = Cut
CTRL+C = Copy
CTRL+V = Paste
CTRL+B = Color balance
CTRL+M = Curves
CTRL+Space = Zoom In
CTRL+ALT+Space = Zoom Out
D = Set Colors to Default
X = Change Foreground color with Background color
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:14

ساخت آلبوم در فتوشاپ: هنگامي كه مجموعهاي تصوير داريم و مي خواهيم نمونه ي كوچكي از آنها را مانند آلبوم در كنار هم قرار دهيم از پنجره ي
File/Automate/Contact sheet II را انتخاب ميكنيم، پنجرهاي باز ميشود در اين پنجره طول و عرض قسمتي را مي خواهيم تصاوير در آن چيده شود را ميدهيم و حساسيت تصاوير را در قسمت پايين اين پنجره تعداد ستون ها و رديف هاي تصاوير را سوال مي كند و در قسمت پايينتر نام فايل تصاوير را با چه فونت خطي بنويسد براي اينكه محل تصاوير دلخواه را وارد كنيم از بالاي صفحه Browse را كليك كرده و محل تصوير را مشخص ميكنيم سپس دگمه OK را كليك ميكنيم.
تغيير يك رنگ در تصوير: ابتدا تصوير را باز كرده مدل آن را CMYK ميكنيم سپس از پنجرهي Image/Ajustment/Selectiv Color را انتخاب ميكنيم. پنجرهاي باز ميشود رنگ دلخواه را انتخاب مي كنيم و با جابه جا كردن مقدار رنگ هاي مختلف آن رنگ درتصوير تغيير مي كند.
در كار طراحي پارچه هنگامي كه بخواهيم نمونه رنگهاي ديگري از پارچهي طراحي شده را تهيه كنيم از اين روش استفاده ميكنيم.
ـ ريختن اطلاعات در فلاپي: فلاپي ظرفيت كمي برابر 83/1 مگابايت دارد اگر تصاوير كوچك و يا با كيفيت پاييني داريد مي توانيد با فورمت Tiff آنها را در فلاپي ذخيره كنيم به اين صورت كه تصوير را در فتوشاپ باز مي كنيم سپس از پنجرهي File/Save as را كليك مي كنيم پنجرهاي باز ميشود. در قسمت بالاي اين پنجره فلاپي A را انتخاب و در قسمت فورمت Tiff را انتخاب ميكنيم. اگر وزن تصوير از ظرفيت فلاپي بيشتر باشد. ابتدا آن را Flatt كرده و با فورمت Jepg با كيفيت 5 يا 6 ذخيره ميكنيم.
رتوش عكس: ابتدا عكس را در كامپيوتر اسكن ميكنيم و نور عكس را شبيه به عكس اصلي تنظيم مي كنيم. چون تصوير از روي عكس چاپ شده اسكن شده، تصوير داراي دانه هايي(گرين) در عكس براي از بين بردن آن ابتدا تصوير را در صورت رنگي بودن به RGB تبديل مي كنيم تا بتوانيم از فيلترها استفاده كنيم سپس از پنجره فيلتر Noise را انتخاب كرده و روي Dust & Scratches ميرويم. پنجرهاي باز مي شود Radius تصوير را محو ميكند و Threshold لايه هاي خاكستري رنگ در تصوير را از يكديگر مجزاتر ميكند. مي توانيم با جابه جا كردن اين دو متغيير بسياري از شكستگي هاي عكس را پنهان كنيم.
سپس به وسيله ي ابزار استامپ شكستگي هاي بزرگتر را از بين مي بريم. اگر ترك ها داخل صورت بود بايد سرقلم كوچكتري را انتخاب كرد و براي اينكه در صورت سايه هاي نرمي وجود دارد غلظت قلم را كم ميكنيم و از چند محل نمونه ميگيريم.
ـ Opacity: در لغت به معني كدري و تاري ميباشد و در اينجا به معني مقدار غلظت تصوير مي باشد، يعني هرچه درصد آن بالا باشد واضح و هرچه پايين بيايد مقدار وضوح كم و تصوير به صورت ترام در ميآيد. براي تعيين مقدار Opacity بايد ابتدا تصوير را باز كرده و از پنجره ي window/Layer را كليك كرد و لايه ي آنرا صفر كرد سپس درصد آنرا از قسمت بالاي آيكون تغيير داد.

ـماسك فوري: اين ابزار در پايين جعبه ابزار قرار دارد و هنگامي از آن استفاده ميكنيم كه بخواهيم مثلاً آسمان تصويري را با زمين تصوير ديگر يكي كنيم. ابتدا دو تصوير كه از لحاظ مدل (RGB,CMYK ) و طول و عرض تقريباً يكي باشند را انتخاب ميكنيم و سپس هر دو را از لايهي Background به لايهي صفر تبديل ميكنيم بعد از جعبه ابزار حالت ماسك را انتخاب ميكنيم (رنگ ماسك هميشه قرمز ميباشد) سپس با ابزار Gradientيا نوانس رنگي در اولين تصويرمان روي آن قسمتي كه ميخواهيم نگهداريم ميكشيم ( لايهي قرمز رنگي روي تصوير را ميگيرد و ميتوانيم با موس مقدار انتخاب خود را كم يا زياد كنيم) بعد از انتخاب قسمت دلخواه (مثلاً آسمان) بر روي جعبه ابزار رفته و تصوير خود را از حالت ماسك خارج ميكنيم نقطه چينهايي ايجاد ميشود، Delete ميكنيم. روي عكس دوم رفته و مراحل بالا را تكرار ميكنيم ( انتخاب حالت ماسك، كشيدن نوانس در قسمت مورد نظر (اين بار زمينه)، خارج شدن از ماسك، Delete) كل صفحه را انتخاب ميكنيم و از پنجرهي Edit/Cory را كليك كرده، در تصوير اولي از پنجرهي Edit/Paste را كليك ميكنيم. ممكن است دو تصوير كاملاً با هم يكي نباشند، بايد از پنجرهي Edit/Free Transformرا كليك كرده و تصوير را بزرگ يا كوچك كرد. در انتها از پنجرهي Layer/Flatten Image ميكنيم، در اين روش اصل تصوير از بين ميرود و قابل برگشت نميباشد.
ـ ماسك معمولي: اين روش بر روي يك عكس انجام ميشود و قابليت برگشت به عكس اول را دارد. ابتدا تصويري را باز ميكنيم Background را به لايهي صفر تبديل ميكنيم. سپس از پنجرهي Window/Layer را كليك ميكنيم در پايين پنجره آيكون را
كليك ميكنيم سپس از پنجرهي Edite/Fill را كليك ميكنيم مشكي 100% را در حالت نرمال انتخاب كرده OK را كليك ميكنيم، تصوير ما غيب ميشود.
روش اول: براي زماني كه ميخواهيم بعضي از قسمتهاي تصوير ظاهر شود استفاده ميشود، حال بر روي ابزار قلمو رفته سر قلمي ايربراشي بزرگ انتخاب كرده و حالت Disolve را از نوار بالاي صفحه انتخاب ميكنيم و رنگ پيشزمينه را سفيد ميدهيم، قسمتهايي را كه ايربراش بزنيم ظاهر ميشود. در انتها ميتوانيم از پنجره Layer ،
Flatten Image را كليك كنيم.
روش دوم: هنگامي كه ميخواهيم يك قسمت تصوير كاملاً ظاهر شود و قسمتهاي ديگر تصوير كمرنگ باشد سرقلمي بزرگ انتخاب كرده و رنگ پيشزمينه را مشكي 90% ميدهيم، يعني هنگامي كه روي تصوير بكشيم 10% عكس ظاهر ميشود. سرقلم را كوچكتر كرده و قسمتهاي ديگر تصوير را كه ميخواهيم بيشتر ظاهر شود مشكي 70% ميدهيم تا قسمت اصلي تصوير كاملاً واضح باشد.
ـ هم تراز كردن ـ ( Eqalize ) بر روي روشناييهاي تصوير اثر ميگذارد و نسبت روشنترين و تيره ترين نقطه تصوير نور را هم تراز ميكند و اگر اكثريت تصوير تيرگي باشد تصوير را روشنتر و اگر اكثريت در تصوير اوليه با روشني باشد تصوير را تيرهتر ميكند.
مانكن سازي: براي مانكن سازي ما نياز به يك مانكن يا مدل و يك پارچه داريم. مانكن يا مدل ما بايد سفيد رنگ و بدون نقش باشد. اگر مانكن را خودتان ميكشيد آن را بايد با مداد سايه بدهيد. ابتدا پارچه را اسكن كردن ( يا طراحي كرده) راپورتبندي كرده وسپس مانكن خود را اسكن كرده و نور آن را تصحيح ميكنيم.
طرح پارچه را راپورت بندي كرده و كاغذي بزرگ حدود a4 را از آن پر ميكنيم. تكهاي از لباس را دورگيري كرده و از پنجره Edite ، copy را انتخاب كرده و در كاغذي با مدل خاكستريPast مي كنيم ،سپس از پنجرهImage/ ، Ajustment ،level را انتخاب كرده سايه ها را شدت ميدهيم. حال اين تكه از لباس را لباس را كپي كرده در داخل پارچه مياندازيم .
روي لايه پارچه رفته Background را به لايه صفر تبديل ميكنيم، حال روي لايه پارچه رفته و ميخواهيم پارچه را در امتداد و جهت لباس قرار دهيم. براي اين كار از پنجره Edite ،Transform ، Disort را انتخاب كرده و سعي ميكنيم اضلاع را در امتداد تكه لباس قرار دهيم.حال بايد به اندازه لباس از پارچه ببريم براي اين كار روي لايه تكه لباس رفته از پنجرهselecte ، load select را انتخاب ميكنيم ، نقطه چينهايي دور لباس پديدارمي شود، حال روي لايه پارچه ميرويم از پنجره edite ، Copy و سپس از پنجره Edite ، Paste را كليك مي كنيم . حال پارچهاي به اندازه تكه لباس داريم. پارچه بزرگ را به دور مياندازيم.
پارچه و تكه لباس را دقيقا زير يكديگر قرار ميدهيم ، روي لايه تكه لباس رفته Opasity را كه دربالاي پنجره layer قرار دارد بين20 تا30 قرارميدهيم و با اين كار سايه ها را از تكه لباس و رنگ و بافت را از پارچه نگه م داريم سپس گيس بافت كرده و آنها را با يكديگر merge link ميكنيم. سپس آن را به داخل مدل اصلي منتقل ميكنيم اگر نياز بود كه جاهايي را تيره تر كنيم با ابزار تيره كردن آن را تيره سپس همه لايه ها را flat ميكنيم
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:15

گروه كردن دو عكس : ابتدا تصوير را به صورت لايه صفر در آورده، سپس دور گيري ميكنيم . سپس تصوير دوم را روي اين تصوير ميآوريم و در لايه بالاتر قرار ميدهيم
روش اول : روي ابزار نشانه رفته و دگمه Alte را پايين نگه داشته پنجره Layer را باز ميكنيم و ما بين دو لايه قرار ميگيريم . نشانگر موش به شكل در ميآيد و همان بين كليك ميكنيم تصوير دور گيري شده پر از تصوير لايه بالاتر ميشود و ميتوانيم با ابزار نشانه آن را جابه جا كنيم
روش دوم : از پنجره Layer ، group with prevuse را كليك ميكنيم .
براي باز گشت به تصويرهاي مجزا از پنجره Layer ، Ungroup را كليك ميكنيم.
ـ ماسك با Path : ابتدا طرح را با Path دور گيري ميكنيم سپس از پنجره Layer ، روي add victor mask ، current path ميرويم . طرح ما فقط قسمت ما به حالت ماسك در آمده و فقط داخل مسير Path قابل ديدن است و ميتوان با ابزار Path بازو هاي كار را تغيير داد .

۶2ـ خط از جنس تصوير : ابتدا تصويري را باز مي كنيم ،سپس روي ابزار T توخالي رفته و روي كاغذ كليك كرده ، كاغذ ما به رنگ قرمز درميآيد . متن خود را نوشته و براي اينكه صفحه به حالت طبيعي خود باز گردد روي ابزار ديگري ميرويم ، روي كاغذ محوطه دور خط با نقطه چين هايي نمايان مي شود. براي جابجا كردن محل خط بايد با ابزار انتخاب داخل خطها رفته تا بتوانيم آنها را جابجا كنيم.حال از پنجره Edit ، Copy و سپس از پنجره Edit ، Paste را انتخاب ميكنيم. نقطه چين ها از روي تصوير غيب مي شوند ولي اگراز پنجره Window ، layer را باز كنيم ، مي بينيم كه لايه جديدي بوجود آمده است. از پايين پنجره از آيكون Effect ، مدل سايه Bevel and Embos ( سايه برجسته و فرورفته ) را انتخاب ميكنيم. پنجرهاي باز مي شود و مقدار برجستگي يا فرورفتگي را در اين پنجره ميتوان كنترل كرد ، سپس اين پنجره را Ok ميكنيم.
۶3ـ سايه هاي Effect: ابتدا خط را مينويسيم سپس از پنجره Window/Layer را كليك ميكنيم. روي لايه ي خط قرار داشته و از پايين پنجره Layer آيكون F را كليك ميكنيم. در اينجا انواع سايه ها براي خط آماده است.
اولين مدل سايهي زير خط Drop Shadow
سايهي داخل خطInner Shadow
درخشندگي نئون مانند بيرون خط Out er Glow
درخشندگي نئون مانند داخل خط Inner Glow
برجسته و فرو رفته Bevel&Embos
بافت براق Satin
لايه رنگ روي خط Color Overlay
نوانس روي خط Gradient Overlay
ضخامت stroke
مي توانيم از چند نوع سايه در يك خط استفاده كنيم.
اگر بخواهيم قسمتي از تصوير را سايه دار كنيم بايد آن قسمت را دور گيري كرده و از لايه اصلي جدا كرده و در لايه اي ديگر قرار دهيم سپس از اين نوع سايه ها استفاده كنيم.
۶۴ـ نوشتن متن فارسي : بدون وجود برنامه مناسبي مانند پروين ، در برنامه فتوشاپ نميتوانيم مستقيما فارسي تايپ كنيم .در اين گونه مواقع برنامههايي مانند برنامه فارسي پارسا 99 به كار ميآيد . ابتدا كاغذي را باز ميكنيم ، از باند خاكستري ويندوز كه در پايين صفحه مونيتور قرار دارد ، علامت پ 99 را انتخاب ميكنيم و از اين پنجرهIpt4 را برگزيده، پنجره كوچكي باز ميشود . در اين پنجره مطلب خود را مينويسيم و سپس دگمهCopy را كليك ميكنيم. بعد روي ابزار T در جعبه ابزار رفته و روي كاغذ كليلك ميكنيم. سپس از قسمت نوع خط، فونتي را كه ابتداي آن با Ipt شروع شود انتخاب كرده دگمه Paste را كليك ميكنيم ، خط به صورت فارسي روي صفحه نمايان ميشود.
۶۵ـ سايه دادن به خط : ابتدا خط را به صورت T تو پر مينويسيم، سپس از پنجره Window ، layer بر روي لايه خط، راست كليك كرده و Duplicate Layer را كليك ميكنيم ، كپياي از خط بوجود ميآيد. رنگ آن را تغيير ميدهيم و خطها را در فاصلهاي متناسب در نزديك يكديگر قرار مي دهيم ، آنگاه آنها را گيس باف ميكنيم.
۶۶ـ از فونت خارج كردن خط : هنگامي كه بخواهيم يك حرف از كلمه اي را رنگ بدهيم ويا وقتي بخواهيم كاري را براي چاپ به چاپخانه ببريم بايد خطها از حالت فونت خارج شده باشد. هنگامي كه خطي را از فونت خارج كنيم نميتوانيم اندازه و نوع خط را تغيير دهيم .براي از فونت خارج كردن خط ابتدا آن را در كاغذ مينويسيم، سپس از پنجره Window ، layer را انتخاب مي كنيم. روي لايه خط رفته راست كليك ميكنيم و
Resterize Layer را كليك ميكنيم. روش دوم در پنجره Layerرفته .Restsriz/Type
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:17

ـ يكي كردن دائم دو لايه : ابتدا دو لايه را به يكديگر به روش بالا گيس باف ميكنيم ، سپس از پنجره Layer ، Merge Link را كليك ميكنيم.
۵۷ـ يكي كردن يك لايه با لايه پاييني خود: دراين حالت ابتدا در لايهي بالاتر قرار ميگيريم سپس از پنجره Layer ، Merge Down را كليك ميكنيم.
۵۸ ـ يكي كردن تمام لايه هاي فعال: وقتي در پنجره Window ، layer را كليك كرده باشيم، هر لايهاي كه ديده شود ، جلوي آن لايه علامت چشم به نشانه فعال بودن آن لايه ديده ميشود، اگر روي آن چشم كليك كنيم آن چشم خاموش ميشود ، بدين معني كه آن لايه وجود دارد ولي فعال نيست. حال اگر بخواهيم لايههاي فعال را يكي كنيم، از پنجره Layer ، Merge Visible را كليك ميكنيم.
۵۹ ـ يكي كردن همه لايه ها : هنگامي كه ميخواهيم كار نهايي را به چاپخانه بفرستيم و يا از كار خود پرينت بگيريم ، براي اينكه به پرينتر فشار نيايد ، بايد تمام لايهها را يكي كنيم . براي اين كار از پنجره Layer ، Flatten Image را كليك ميكنيم . تمام لايهها يكي شده و تبديل به لايه Back ground ميشود.
6۰ ـ ابزار T (نوشتن متن ): براي نوشتن متن انگليسي روي اين ابزار در جعبه ابزار ميرويم. اگر روي اين ابزار موش را در حالت كليك نگه داريم چهار حالت آن نمودار مي گردد ،T توپر به صورت عمودي ، T توپر به صورت افقي ، T توخالي به صورت عمودي ، T توخالي به صورت افقي.
T توپر به صورت افقي را انتخاب كرده و روي كاغذ كليك ميكنيم . مطلب خود را مينويسيم، براي اينكه به سطر دوم برويم بايد دگمهEnter را بزنيم . بعد از اتمام متن روي آن را سياه ميكنيم ( ميگيريم ) فونت ، نوع خط ، سايز و رنگ خط را از نوار وضعيت فتوشاپ انتخاب ميكنيم . در اين نوار ميتوانيم نوشته خود را راست چين ، چپ چين يا وسط چين كنيم.
6۱ ـ خط با نوانس رنگي : ابتدا ابزار T توخالي را انتخاب ميكنيم. روي كاغذ كليك كرده ، كاغذ ما به رنگ قرمز درميآيد .متن خود را نوشته و براي اينكه صفحه به حالت طبيعي خود باز گردد روي ابزار ديگري ميرويم . روي كاغذ ، محوطه دور خط با نقطه چين نمايان ميشود. براي جابجا كردن محل خط بايد با ابزار انتخاب داخل خطها رفته تا بتوانيم آنها را جابجا كنيم. حال روي ابزار نوانس رنگي رفته و رنگهاي دلخواه را به پيش زمينه و پس زمينه ميدهيم و از نوار وضعيت بالاي صفحه مدل نوانس را انتخاب ميكنيم . نشانگر موش را از يك سمت خط به سمت ديگر ميكشيم ، داخل خط ما با رنگ پر ميشود.

۴۶ـ آينه كردن تصوير : گاهي اوقات تصويري داريم كه زاويه ديدي خلاف زاويه ديد دلخواه دارد ،در اين مواقع ميتوانيم با آينه كردن تصوير از آن استفاده كنيم. ابتدا با ابزار انتخاب دور تصوير را ميگيريم و سپس از پنجره Edit ، Transform ،Horizontal را انتخاب ميكنيم ، تصوير ما حول محور عمودي و اگرVertical را انتخاب كنيم حول محور افقي آينه ميشود.
۴۷ ـ به پرسپكتيوبردن تصوير : ابتدا تصويري را بازكرده و قسمتي را كه ميخواهيم به پرسپكتيو ببريم انتخاب ميكنيم . سپس از پنجره Edit ، Transform ، Perspective را كليك ميكنيم . كادري دور انتخاب ما پديد ميآيد با حركت دادن گوشه يك ضلع ، ضلع مقابل نيز به همان مقدار حركت ميكند . براي اينكه حركت ثابت شود ، داخل كادر دوبار كليك ميكنيم و يا از نوار بالاي صفحه علامت صحيح را كليك ميكنيم.
۴۸ ـ تبديل لايه background به لايه صفر : اين كاررا به اين دليل انجام ميدهيم كه تصوير از زمينه جدا شود و بتوانيم با ابزار نشانه آنرا حركت دهيم. براي اين كار تصوير را باز ميكنيم و از پنجره ويندوز show layer را انتخاب ميكنيم. بر روي لايه آن رفته دوبار كليك ميكنيم لايه تبديل به لايه صفر ميشود.
۴۹ـ دو تون ( dutone ): از اين حالت براي رنگي كردن تصاوير سياه و سفيد استفاده ميكنيم. ابتدا تصويري سياه و سفيد را باز ميكنيم ، از پنجره image ، mode، dutone را انتخاب ميكنيم . پنجرهاي باز ميشود دراين پنجره ميتوانيم انتخاب كنيم كه تصويرما داراي چند ته مايه رنگي باشد، يك رنگ ، دو رنگ ، سه رنگ يا چهار رنگ . اگر بخواهيم تصوير ما از حالت طبيعي خارج شود روي نمودار آنها رفته و روي آن كليك ميكنيم و پنجرهاي باز ميشود كه ميتوانيم منحني نمودار را حركت بدهيم ، درصد رنگها تغيير ميكند.
۵۰ـ صفحه گريد : از اين صفحه كه حالت شطرنجي دارد براي صفحهآرايي ، كرسي كردن مطالب و شطرنجي كردن يك تصوير ميتوانيم استفاده كنيم . اين شبكه مانند خط راهنما حالت مجازي دارد و در هنگام پرينت يا چاپ ديده نميشوند. براي فعال كردن گريد ، از پنجره View ، Show ، Graid راكليك ميكنيم ، صفحهاي شطرنجي روي كاغذ يا تصوير نمايان ميشود. براي تغيير رنگ آن بايد خط راهنمايي بكشيم و با ابزار نشانه دوبار روي آن كليك كنيم ، پنجرهاي باز ميشود كه قسمت پايين آن مربوط به تغييرات گريد است. براي پنهان كردن گريد مسيري را كه در بالا گفتهايم بار ديگر طي ميكنيم و با اين كار، گريد غير فعال ميشود
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:18

رنگي كردن عكس هاي سياه و سفيد : ابتدا عكس خود را اسكن ميكنيم ، سپس مدل عكس را CMYK ميكنيم ، آنگاه با ابزار كمند قسمتهاي هم رنگ را دورگيري ميكنيم . بعد ، از پنجره Image ، Adjustment ،Level را انتخاب كرده، با تغيير دادن مقدار رنگها ، آن قسمت از تصوير رنگي ميشود.
5۲ ـ فرمان كپي كردن و چسباندن : ميخواهيم تصويري را به كاغذ ديگري منتقل كنيم. براي اين كار ، شكل خود را انتخاب كرده، از پنجره Edit دگمه copy را كليك ميكنيم. دراين حالت اتفاقي رخ نميدهد ولي تصوير در حافظه كوتاه مدت كامپيوتر باقي ميماند . در اينموقع اگرروي كاغذ دوم رفته و از پنجره Edit ، اين بار دگمه paste به معني چسباندن را كليك كنيم تصوير به كاغذ دوم منتقل ميشود. ميتوانيم ميانبر Ctrl+C براي چسباندن استفاده كرد.
5۳ ـ فرمان بريدن : ازاين دستور هنگامي استفاده ميشود كه بخواهيم تصويري را از صفحه خود حذف شده و به صفحه كار دوم برود . در اين هنگام به صفحه اول رفته تصوير را انتخاب ميكنيم ، سپس به پنجره Edit رفته و cut را ميزنيم، شكل ما از اين صفحه بريده ميشود . حال اگر صفحه دوم كار را باز كنيم و به پنجره Edit رفته و اين بار دگمه paste به معني چسباندن را كليك كنيم، تصوير به اين صفحه منتقل ميشود.
5۴ ـ فرمان حذف كردن : هنگامي كه بخواهيم قسمتي از تصويري از بين برود، ابتدا آن قسمت تصوير را با ابزار انتخاب مشخص ميكنيم ، سپس با دگمه delete و يا دگمه Back space كه روي صفحه كليد قرار دارد ، آن را پاك ميكنيم.
5۵ ـ يكي كردن موقت دولايه ( گيس باف ): اين مورد هنگامي كه بخواهيم عملي واحد براي چند تصوير كه در لايه هاي مختلف قرار دارند انجام شود ، كاربرد پيدا ميكند. براي اين كار از پنجره Window ، layer را باز ميكنيم . بر روي يكي از لايه هاي مورد نظر رفته و لايههاي ديگر را كه ميخواهيم به اين لايه بچسبند را با كليك درمربع خالي به شكل گيسباف درميآوريم. اگر زماني خواستيد لايههايي را كه به يكديگر چسباندهايد از يكديگر جدا كنيد، فقط لازم است كه روي علامت گيس باف دوباره كليك كنيد، گيسباف از بين مي رود و لايه ها از يكديگر جدا مي گردد.

۴۲ـ اسكن كردن: ابتدا تصوير را داخل اسكنر ميگذاريم ، برنامه فتوشاپ را باز ميكنيم از پنجره File ، Import به معني واردات را كليك كرده و سپس سومين يا چهارمين آيتم را انتخاب ميكنيم، بسته به مارك اسكنر اين آيتم نامهاي مختلفي دارد. پنجره اسكنر باز ميشود، ابتدا Preview به معني پيش نمايش را انتخاب ميكنيم كه فقط تصوير را در صفحه ببينيم ، سپس دور آن را ميگيريم ، براي فرستادن كار به چاپخانه كيفيت 300 و براي ارسال داخل اينترنت كيفيت 72 را انتخاب ميكنيم. براي روزنامه ها كيفيت 200 را انتخاب كرده و براي چاپ در حالت ديجيتال كيفيت 250 را برميگزينيم. دستور اسكن ميدهيم. سپس با دگمه Exit خارج شده تصوير ما روي صفحه مونيتور نمايان ميشود. در بعضي از اسكنرها بعد از اسكن كردن به طور اتوماتيك صفحه اسكنر بسته ميشود و تصوير را در فتوشاپ به شما ميدهد.
۴۳ـ ضخامت Stroke : هنگامي كه روي صفحه قسمتي را انتخاب كرده باشيم ( با هر ابزاري) و بخواهيم دور قسمتهاي انتخاب شده ما با خطي مشخص شود ، ابتدا رنگ دلخواه را به پيش زمينه ميدهيم. ، سپس از پنجره Edit ،Stroke را انتخاب ميكنيم ، پنجرهاي باز ميشود . دراين پنجره كلفتي خط را ميدهيم ، گزينههاي وجود دارد كه خطي كه ميخواهيم بكشيم داخل قسمت انتخاب يا بيرون آن و يا وسط آن باشد . دگمه آن را كليك ميكنيم ، خط روي صفحه نمايان ميشود
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:20

رنگي كردن عكس هاي سياه و سفيد : ابتدا عكس خود را اسكن ميكنيم ، سپس مدل عكس را CMYK ميكنيم ، آنگاه با ابزار كمند قسمتهاي هم رنگ را دورگيري ميكنيم . بعد ، از پنجره Image ، Adjustment ،Level را انتخاب كرده، با تغيير دادن مقدار رنگها ، آن قسمت از تصوير رنگي ميشود.
5۲ ـ فرمان كپي كردن و چسباندن : ميخواهيم تصويري را به كاغذ ديگري منتقل كنيم. براي اين كار ، شكل خود را انتخاب كرده، از پنجره Edit دگمه copy را كليك ميكنيم. دراين حالت اتفاقي رخ نميدهد ولي تصوير در حافظه كوتاه مدت كامپيوتر باقي ميماند . در اينموقع اگرروي كاغذ دوم رفته و از پنجره Edit ، اين بار دگمه paste به معني چسباندن را كليك كنيم تصوير به كاغذ دوم منتقل ميشود. ميتوانيم ميانبر Ctrl+C براي چسباندن استفاده كرد.
5۳ ـ فرمان بريدن : ازاين دستور هنگامي استفاده ميشود كه بخواهيم تصويري را از صفحه خود حذف شده و به صفحه كار دوم برود . در اين هنگام به صفحه اول رفته تصوير را انتخاب ميكنيم ، سپس به پنجره Edit رفته و cut را ميزنيم، شكل ما از اين صفحه بريده ميشود . حال اگر صفحه دوم كار را باز كنيم و به پنجره Edit رفته و اين بار دگمه paste به معني چسباندن را كليك كنيم، تصوير به اين صفحه منتقل ميشود.
5۴ ـ فرمان حذف كردن : هنگامي كه بخواهيم قسمتي از تصويري از بين برود، ابتدا آن قسمت تصوير را با ابزار انتخاب مشخص ميكنيم ، سپس با دگمه delete و يا دگمه Back space كه روي صفحه كليد قرار دارد ، آن را پاك ميكنيم.
5۵ ـ يكي كردن موقت دولايه ( گيس باف ): اين مورد هنگامي كه بخواهيم عملي واحد براي چند تصوير كه در لايه هاي مختلف قرار دارند انجام شود ، كاربرد پيدا ميكند. براي اين كار از پنجره Window ، layer را باز ميكنيم . بر روي يكي از لايه هاي مورد نظر رفته و لايههاي ديگر را كه ميخواهيم به اين لايه بچسبند را با كليك درمربع خالي به شكل گيسباف درميآوريم. اگر زماني خواستيد لايههايي را كه به يكديگر چسباندهايد از يكديگر جدا كنيد، فقط لازم است كه روي علامت گيس باف دوباره كليك كنيد، گيسباف از بين مي رود و لايه ها از يكديگر جدا مي گردد.

۴۲ـ اسكن كردن: ابتدا تصوير را داخل اسكنر ميگذاريم ، برنامه فتوشاپ را باز ميكنيم از پنجره File ، Import به معني واردات را كليك كرده و سپس سومين يا چهارمين آيتم را انتخاب ميكنيم، بسته به مارك اسكنر اين آيتم نامهاي مختلفي دارد. پنجره اسكنر باز ميشود، ابتدا Preview به معني پيش نمايش را انتخاب ميكنيم كه فقط تصوير را در صفحه ببينيم ، سپس دور آن را ميگيريم ، براي فرستادن كار به چاپخانه كيفيت 300 و براي ارسال داخل اينترنت كيفيت 72 را انتخاب ميكنيم. براي روزنامه ها كيفيت 200 را انتخاب كرده و براي چاپ در حالت ديجيتال كيفيت 250 را برميگزينيم. دستور اسكن ميدهيم. سپس با دگمه Exit خارج شده تصوير ما روي صفحه مونيتور نمايان ميشود. در بعضي از اسكنرها بعد از اسكن كردن به طور اتوماتيك صفحه اسكنر بسته ميشود و تصوير را در فتوشاپ به شما ميدهد.
۴۳ـ ضخامت Stroke : هنگامي كه روي صفحه قسمتي را انتخاب كرده باشيم ( با هر ابزاري) و بخواهيم دور قسمتهاي انتخاب شده ما با خطي مشخص شود ، ابتدا رنگ دلخواه را به پيش زمينه ميدهيم. ، سپس از پنجره Edit ،Stroke را انتخاب ميكنيم ، پنجرهاي باز ميشود . دراين پنجره كلفتي خط را ميدهيم ، گزينههاي وجود دارد كه خطي كه ميخواهيم بكشيم داخل قسمت انتخاب يا بيرون آن و يا وسط آن باشد . دگمه آن را كليك ميكنيم ، خط روي صفحه نمايان ميشود
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:21

بزرگ و كوچك كردن تصوير : ابتدا دور قسمتي از تصوير را كه ميخواهيم بزرگ يا كوچك شود با ابزار انتخاب ميگيريم . سپس از پنجره Edit ، Transform ،Scale را انتخاب ميكنيم. اگر موش خود را درگوشه اضلاع قرار دهيم ، علامت موش ما به خطي مورب تبديل ميشود و با بيرون كشيدن آن تصوير ما بزرگ و با داخل كشيدن تصوير كوچكتر ميشود . اگر بخواهيم طول و عرض كار به يك نسبت بزرگ يا كوچك شود دگمه Shift را پايين نگه داشته و سپس از گوشه اضلاع تغييرات لازم را انجام ميدهيم. براي اينكه حركت ما ثابت شود داخل كادر دوبار كليك ميكنيم.
۴۵ـ چرخاندن تصوير : آن قسمت از تصوير را كه ميخواهيم بچرخانيم ، با ابزار انتخاب مشخص كرده و از پنجره Edit ، Transform ، Rotate را انتخاب ميكنيم. كادري مستطيل مانند پديد ميآيد. اگر در بيرون اين كادر با دگمه موش كليك كنيم ، ميتوانيم تصوير را بچرخانيم.

۳۸ــ ابزار چوب جادويي : چوب جادويي يا عصاي سحرآميز نوعي ابزار براي انتخاب كردن قسمت هاي همرنگ است. ابتدا تصويري را باز كرده ، ابزار را انتخاب كرده روي رنگ دلخواه در تصوير كليك مي كنيم ، قسمتي از تصوير انتخاب مي شود. براي اينكه در قسمت هاي ديگر تصوير نيز قسمت هاي هم رنگ انتخاب شود از پنجره Select ، Similar را كليك ميكنيم. هر چه عدد Tolerance در نوار وضعيت چوب جادويي بالاتر باشد ، دقت انتخاب رنگ ها پايين مي آيد. در اين نوار ابزار، آيكوني به نام Use All Layer وجود دارد كه اگر آن را انتخاب كنيم ، رنگ مورد نظر را در تمام لايه هاي تصوير انتخاب مي كند.
۳۹ـ ابزار پاك كن : ابزاري در جعبه ابزار فتوشاپ است كه براي پاك كردن از آن استفاده مي كنيم. در هنگام استفاده از پاك كن هررنگي را كه به پس زمينه كار بدهيم در هنگام استفاده از پاك كن اين رنگ در تصوير ما نمايان مي شود مگر اينكه لايه Back ground تصوير را به لايه صفر تبديل كنيم. در اين حالت بعد از استفاده از پاك كن زير قسمت پاك كرده هيچي مي شود ( نشانه هيچي در كامپيوتر شطرنجي هاي سفيد و خاكستري است.)
در فتوشاپ 5 يك نوع پاكن در 5.5 و 6 و 7 سه نوع پاك كن وجود دارد
الف ـ پاك كن جادويي: پاكني است كه مانند چوب جادويي عمل مي كند و قسمت هايي كه از نظر رنگي به يكديگر شبيه باشد و به يكديگر متصل باشد را مي گيرد.
ب ـ پاك كن قيچي دار : اين نوع پا ك كن تصوير را سوراخ مي كند و زير قسمت پاك شده هيچي قرار مي گيرد.
ج ـ پاك كن معمولي : اين نوع پاككن چند حالت دارد. دراين جعبه حالت هاي مختلف پاك كن وجود دارد حالت مداد، قلمو و بلوكي كه در اين حالت سرقلم ، شكل مربع را دارد.
۴۰ ـ تغيير واحد خط كش : معمولا خط كش ما برحسب سانتيمتر است. براي اينكه واحد آنرا بهPixel ، يا Point برگردانيم بايد با ابزار نشانه روي خط كش كنار كاغذ رفته و راست كليك كنيم ، تمام واحدها نمايان مي شود ، واحد دلخواه را انتخاب مي كنيم.
۴۱ـ فرمان Undo : روي تصوير يا كاغذ خود عملي را انجام دادهايم، حال منصرف شده ايم و مي خواهيم يك حركت به عقب بازگرديم . روش اول : از پنجره Edit ، Undo را كليك ميكنيم.
روش دوم : از دگمه هاي ميانبر Ctrl + Z استفاده ميكنيم.
اگر بخواهيم بيش از يك حركت به عقب برگرديم
روش اول : Ctrl+Alt+Z را ميزنيم
روش دوم: از پنجره window.Layer را انتخاب ميكنيم و پنجرهاي باز ميشود و ميتوانيم مرحله به مرحله به عقب برميگرديم.
اگر بخواهيم چند حركت به عقب بازگرديم ، مي توانيم اينگونه عمل كنيم.
روش اول : از پنجره Window، history را باز ميكنيم . دراين قسمت 20 حركت قبلي نگهداشته شده است و ميتوانيم به عقب باز گرديم .
روش دوم : از دگمههاي ميانبر+ Z Ctrl + Alt استفاده ميكنيم
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:23

۳۲ـ نوار وضعيت فتوشاپ : اين باند در پايين پنجره فتوشاپ قرار دارد و 4 نوع اطلاعات به ما ميدهد. 1ـ وزن تصويري را كه در صفحه باز كردهايم را در هر مرحله به شما نشان ميدهد.2ـ هنگامي كه تصوير ما بزرگ باشد باندي دراين قسمت باز شده كه مراحل انجام كار را نشان ميدهد. 3ـ هنگامي كه تصوير را بزرگ يا كوچك ميكنيم درصد بزرگ نمايي يا كوچك كردن را به ما ميدهد.4 ـ روي قسمت خاكستري باند اگر با موش كليك كرده و نگه داريم ، اندازه تصوير را در كاغذ مشخص ميكند.
۳۳ ـ ابزار قطره چكان معمولي : ابزاري در جعبه ابزار است كه براي نمونه گيري رنگ از تصوير كاربرد دارد. روي رنگ دلخواه در تصوير رفته و يكبار كليك ميكنيم ، رنگ دلخواه به پيش زمينه منتقل ميشود.
۳۴ـ ابزار قطره چكان مقايسهاي : در قسمت ابزار قطره چكان قرار دارد . از اين نوع قطره چكان زماني استفاده ميشود كه شما چند قسمت از تصوير را بررسي كنيم كه آيا همرنگ هستند يا خير؟ روي آن قسمتها رفته و كليك ميكنيم ، پنجرهاي باز ميشود و مشخصات هر قسمت نمونه را به ما ميدهد.
3۵ ـ ابزار خط كش : ابزاري در قسمت قطره چكان است كه از آن براي اندازه گيري فواصل استفاده ميشود . در نوار ابزار بالاي صفحه فتوشاپ علاوه بر فاصله ، تفاوت ارتفاع دو مكان ، زاويه و موقعيت نقاط نسبت به محور مختصات نشان داده ميشود.
3۶ ـ نگهداري رنگ: اگر بخواهيد رنگي را كه درقسمت پيش زمينه ساختهايم نگه داريم، از پنجره ويندوز swatches را انتخاب ميكنيم، سپس رنگ را با قطرهچكان داخل اين محل ميريزيم و يا علامت پايين اين پنجره را كليك ميكنيم. نمونه رنگ در آنجا ذخيره ميشود. براي از بين بردن نمونه بر روي آن رفته راست كليك ميكنيم Delite را ميزنيم.
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:24

-ابزار كمند : ابزار كمند يا لاسو، بيشتر براي دورگيري كردن تصاوير كاربرد دارد و داراي سه حالت است.
الف ـ كمند دست آزاد: اين نوع كمند همانطور كه از نامش پيداست با حركت دادن موش روي عكس مسيري را طي ميكند كه بدليل لرزش دست ، دقت كمي دارد و در كارهاي دقيق نميتوان از آن استفاده كرد. نتيجه استفاده ازابزار كمند وقتي حاصل ميشود كه ابتدا و انتهاي مسير به يكديگر برسد و يا به زبان سادهتر محيط حالت بسته پيدا كند.
ب ـ كمند چند ضلعي : اين نوع كمند در بين انواع كمند بيشترين كاربرد را دارد. روي تصوير با ابزارذرهبين جلو ميرويم تا دقت كار خود را بالاتر ببريم. در ابتداي مسير كليك ميكنيم ، ابتداي كمند در آن نقطه متصل ميشود، سپس تكه تكه و با دقت زياد پيش ميرويم. اگر قسمتي را اشتباه انتخاب كرديم و خواستيم به عقب باز گرديم از دگمه Back Space استفاده ميكنيم.
هنگامي كه روي قسمتي از تصوير با ذرهبين جلو رفتهايم و بخواهيم به ديگر قسمتهاي تصوير برويم دگمه Space صفحه كليد را پايين نگه ميداريم ، علامت موش ما شبيه دست ميشود و با كليك روي صفحه ميتوان تصوير را جابجا نمود. سپس دگمه Space را رها كرده و به دورگيري ادامه ميدهيم.
ج ـ كمند آهن ربايي : از اين نوع كمند هنگامي استفاده ميكنيم كه شكل با زمينه تصوير تفاوت رنگ زيادي داشته باشد. اين نوع كمند دقت زيادي ندارد و كاربرد كمي دركار گرافيك دارد. استفاده از آن بيشتر براي انجام كارهاي سريع و ارائه اتودهاي اوليه است.

۲۸ـ چرخاندن كاغذ : گاهي اوقات تصاويري را كه شما اسكن ميكنيم درجهت درست قرار ندارد براي اينكه آنها را بچرخانيم از پنجره Image ، Rotate convase را انتخاب ميكنيم، حالات مختلفي وجود دارد 90 درجه چرخش 180 درجه چرخش، به مقدار دلخواه آينه كردن به حول محور عمودي و آينهي حول محور افقي
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:25

۲۹ـ تغيير ابعاد كاغذ: كاغذي را به اندازه دلخواه باز كردهايد ، حال ميخواهيد ابعاد اين كاغذ را كمي بزرگتر يا كوچكتر كنيد، براي اين كار از پنجره Image ،convase Sizeرا انتخاب كنيد، پنجرهاي باز ميشود ، ابعاد جديد كاغذ را به آن بدهيد. در قسمت ديگري از اين پنجره از شما سوال ميكند كه از كدام سمت كاغذ اندازه ها را اضافه كنم رنگ كاغذ اضافه شده هميشه به رنگ پس زمينه است.
اگر بخواهيم كاغذي كه تصوير ما روي آن قرار گرفته 20 % بزرگتر شود ، در اين پنجره واحد ها را روي Persent مي گذاريم و عدد مي دهيم.
۳۰ ـ كاوشگر : در پنجره ويندوز ، Navigator را انتخاب ميكنيم ، پنجرهاي باز ميشود. با تغيير دستگيره آن ما ميتوانيم در تصوير جلو يا عقب برويم يا در تصوير جستجو كنيم.
3۱ـ ديدن هم زمان چند تصوير روي صفحه(Tile): براي هم زمان ديدن چند تصوير در فتوشاپ ابتدا تصاوير موردنياز را باز ميكنيم سپس از پنجره ويندوز Tile را كليك ميكنيم ، چند تصوير هر يك قسمتي از صفحه را به خود اختصاص ميدهد. اگر بخواهيم تصاوير را به صورت آبشاري ببينيمWindow/Documents/Cascade را كليك ميكنيم
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:25

ساخت آلبوم در فتوشاپ: هنگامي كه مجموعهاي تصوير داريم و مي خواهيم نمونه ي كوچكي از آنها را مانند آلبوم در كنار هم قرار دهيم از پنجره ي
File/Automate/Contact sheet II را انتخاب ميكنيم، پنجرهاي باز ميشود در اين پنجره طول و عرض قسمتي را مي خواهيم تصاوير در آن چيده شود را ميدهيم و حساسيت تصاوير را در قسمت پايين اين پنجره تعداد ستون ها و رديف هاي تصاوير را سوال مي كند و در قسمت پايينتر نام فايل تصاوير را با چه فونت خطي بنويسد براي اينكه محل تصاوير دلخواه را وارد كنيم از بالاي صفحه Browse را كليك كرده و محل تصوير را مشخص ميكنيم سپس دگمه OK را كليك ميكنيم.
تغيير يك رنگ در تصوير: ابتدا تصوير را باز كرده مدل آن را CMYK ميكنيم سپس از پنجرهي Image/Ajustment/Selectiv Color را انتخاب ميكنيم. پنجرهاي باز ميشود رنگ دلخواه را انتخاب مي كنيم و با جابه جا كردن مقدار رنگ هاي مختلف آن رنگ درتصوير تغيير مي كند.
در كار طراحي پارچه هنگامي كه بخواهيم نمونه رنگهاي ديگري از پارچهي طراحي شده را تهيه كنيم از اين روش استفاده ميكنيم.
ـ ريختن اطلاعات در فلاپي: فلاپي ظرفيت كمي برابر 83/1 مگابايت دارد اگر تصاوير كوچك و يا با كيفيت پاييني داريد مي توانيد با فورمت Tiff آنها را در فلاپي ذخيره كنيم به اين صورت كه تصوير را در فتوشاپ باز مي كنيم سپس از پنجرهي File/Save as را كليك مي كنيم پنجرهاي باز ميشود. در قسمت بالاي اين پنجره فلاپي A را انتخاب و در قسمت فورمت Tiff را انتخاب ميكنيم. اگر وزن تصوير از ظرفيت فلاپي بيشتر باشد. ابتدا آن را Flatt كرده و با فورمت Jepg با كيفيت 5 يا 6 ذخيره ميكنيم.
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:26

رتوش عكس: ابتدا عكس را در كامپيوتر اسكن ميكنيم و نور عكس را شبيه به عكس اصلي تنظيم مي كنيم. چون تصوير از روي عكس چاپ شده اسكن شده، تصوير داراي دانه هايي(گرين) در عكس براي از بين بردن آن ابتدا تصوير را در صورت رنگي بودن به RGB تبديل مي كنيم تا بتوانيم از فيلترها استفاده كنيم سپس از پنجره فيلتر Noise را انتخاب كرده و روي Dust & Scratches ميرويم. پنجرهاي باز مي شود Radius تصوير را محو ميكند و Threshold لايه هاي خاكستري رنگ در تصوير را از يكديگر مجزاتر ميكند. مي توانيم با جابه جا كردن اين دو متغيير بسياري از شكستگي هاي عكس را پنهان كنيم.
سپس به وسيله ي ابزار استامپ شكستگي هاي بزرگتر را از بين مي بريم. اگر ترك ها داخل صورت بود بايد سرقلم كوچكتري را انتخاب كرد و براي اينكه در صورت سايه هاي نرمي وجود دارد غلظت قلم را كم ميكنيم و از چند محل نمونه ميگيريم.
ـ Opacity: در لغت به معني كدري و تاري ميباشد و در اينجا به معني مقدار غلظت تصوير مي باشد، يعني هرچه درصد آن بالا باشد واضح و هرچه پايين بيايد مقدار وضوح كم و تصوير به صورت ترام در ميآيد. براي تعيين مقدار Opacity بايد ابتدا تصوير را باز كرده و از پنجره ي window/Layer را كليك كرد و لايه ي آنرا صفر كرد سپس درصد آنرا از قسمت بالاي آيكون تغيير داد
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:27

ـماسك فوري: اين ابزار در پايين جعبه ابزار قرار دارد و هنگامي از آن استفاده ميكنيم كه بخواهيم مثلاً آسمان تصويري را با زمين تصوير ديگر يكي كنيم. ابتدا دو تصوير كه از لحاظ مدل (RGB,CMYK ) و طول و عرض تقريباً يكي باشند را انتخاب ميكنيم و سپس هر دو را از لايهي Background به لايهي صفر تبديل ميكنيم بعد از جعبه ابزار حالت ماسك را انتخاب ميكنيم (رنگ ماسك هميشه قرمز ميباشد) سپس با ابزار Gradientيا نوانس رنگي در اولين تصويرمان روي آن قسمتي كه ميخواهيم نگهداريم ميكشيم ( لايهي قرمز رنگي روي تصوير را ميگيرد و ميتوانيم با موس مقدار انتخاب خود را كم يا زياد كنيم) بعد از انتخاب قسمت دلخواه (مثلاً آسمان) بر روي جعبه ابزار رفته و تصوير خود را از حالت ماسك خارج ميكنيم نقطه چينهايي ايجاد ميشود، Delete ميكنيم. روي عكس دوم رفته و مراحل بالا را تكرار ميكنيم ( انتخاب حالت ماسك، كشيدن نوانس در قسمت مورد نظر (اين بار زمينه)، خارج شدن از ماسك، Delete) كل صفحه را انتخاب ميكنيم و از پنجرهي Edit/Cory را كليك كرده، در تصوير اولي از پنجرهي Edit/Paste را كليك ميكنيم. ممكن است دو تصوير كاملاً با هم يكي نباشند، بايد از پنجرهي Edit/Free Transformرا كليك كرده و تصوير را بزرگ يا كوچك كرد. در انتها از پنجرهي Layer/Flatten Image ميكنيم، در اين روش اصل تصوير از بين ميرود و قابل برگشت نميباشد.
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:29

ماسك معمولي: اين روش بر روي يك عكس انجام ميشود و قابليت برگشت به عكس اول را دارد. ابتدا تصويري را باز ميكنيم Background را به لايهي صفر تبديل ميكنيم. سپس از پنجرهي Window/Layer را كليك ميكنيم در پايين پنجره آيكون را
كليك ميكنيم سپس از پنجرهي Edite/Fill را كليك ميكنيم مشكي 100% را در حالت نرمال انتخاب كرده OK را كليك ميكنيم، تصوير ما غيب ميشود.
روش اول: براي زماني كه ميخواهيم بعضي از قسمتهاي تصوير ظاهر شود استفاده ميشود، حال بر روي ابزار قلمو رفته سر قلمي ايربراشي بزرگ انتخاب كرده و حالت Disolve را از نوار بالاي صفحه انتخاب ميكنيم و رنگ پيشزمينه را سفيد ميدهيم، قسمتهايي را كه ايربراش بزنيم ظاهر ميشود. در انتها ميتوانيم از پنجره Layer ،
Flatten Image را كليك كنيم.
روش دوم: هنگامي كه ميخواهيم يك قسمت تصوير كاملاً ظاهر شود و قسمتهاي ديگر تصوير كمرنگ باشد سرقلمي بزرگ انتخاب كرده و رنگ پيشزمينه را مشكي 90% ميدهيم، يعني هنگامي كه روي تصوير بكشيم 10% عكس ظاهر ميشود. سرقلم را كوچكتر كرده و قسمتهاي ديگر تصوير را كه ميخواهيم بيشتر ظاهر شود مشكي 70% ميدهيم تا قسمت اصلي تصوير كاملاً واضح باشد.
ـ هم تراز كردن ـ ( Eqalize ) بر روي روشناييهاي تصوير اثر ميگذارد و نسبت روشنترين و تيره ترين نقطه تصوير نور را هم تراز ميكند و اگر اكثريت تصوير تيرگي باشد تصوير را روشنتر و اگر اكثريت در تصوير اوليه با روشني باشد تصوير را تيرهتر ميكند
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:30

مانكن سازي: براي مانكن سازي ما نياز به يك مانكن يا مدل و يك پارچه داريم. مانكن يا مدل ما بايد سفيد رنگ و بدون نقش باشد. اگر مانكن را خودتان ميكشيد آن را بايد با مداد سايه بدهيد. ابتدا پارچه را اسكن كردن ( يا طراحي كرده) راپورتبندي كرده وسپس مانكن خود را اسكن كرده و نور آن را تصحيح ميكنيم.
طرح پارچه را راپورت بندي كرده و كاغذي بزرگ حدود a4 را از آن پر ميكنيم. تكهاي از لباس را دورگيري كرده و از پنجره Edite ، copy را انتخاب كرده و در كاغذي با مدل خاكستريPast مي كنيم ،سپس از پنجرهImage/ ، Ajustment ،level را انتخاب كرده سايه ها را شدت ميدهيم. حال اين تكه از لباس را لباس را كپي كرده در داخل پارچه مياندازيم .
روي لايه پارچه رفته Background را به لايه صفر تبديل ميكنيم، حال روي لايه پارچه رفته و ميخواهيم پارچه را در امتداد و جهت لباس قرار دهيم. براي اين كار از پنجره Edite ،Transform ، Disort را انتخاب كرده و سعي ميكنيم اضلاع را در امتداد تكه لباس قرار دهيم.حال بايد به اندازه لباس از پارچه ببريم براي اين كار روي لايه تكه لباس رفته از پنجرهselecte ، load select را انتخاب ميكنيم ، نقطه چينهايي دور لباس پديدارمي شود، حال روي لايه پارچه ميرويم از پنجره edite ، Copy و سپس از پنجره Edite ، Paste را كليك مي كنيم . حال پارچهاي به اندازه تكه لباس داريم. پارچه بزرگ را به دور مياندازيم.
پارچه و تكه لباس را دقيقا زير يكديگر قرار ميدهيم ، روي لايه تكه لباس رفته Opasity را كه دربالاي پنجره layer قرار دارد بين20 تا30 قرارميدهيم و با اين كار سايه ها را از تكه لباس و رنگ و بافت را از پارچه نگه م داريم سپس گيس بافت كرده و آنها را با يكديگر merge link ميكنيم. سپس آن را به داخل مدل اصلي منتقل ميكنيم اگر نياز بود كه جاهايي را تيره تر كنيم با ابزار تيره كردن آن را تيره سپس همه لايه ها را flat ميكنيم
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:31

گروه كردن دو عكس : ابتدا تصوير را به صورت لايه صفر در آورده، سپس دور گيري ميكنيم . سپس تصوير دوم را روي اين تصوير ميآوريم و در لايه بالاتر قرار ميدهيم
روش اول : روي ابزار نشانه رفته و دگمه Alte را پايين نگه داشته پنجره Layer را باز ميكنيم و ما بين دو لايه قرار ميگيريم . نشانگر موش به شكل در ميآيد و همان بين كليك ميكنيم تصوير دور گيري شده پر از تصوير لايه بالاتر ميشود و ميتوانيم با ابزار نشانه آن را جابه جا كنيم
روش دوم : از پنجره Layer ، group with prevuse را كليك ميكنيم .
براي باز گشت به تصويرهاي مجزا از پنجره Layer ، Ungroup را كليك ميكنيم.
ـ ماسك با Path : ابتدا طرح را با Path دور گيري ميكنيم سپس از پنجره Layer ، روي add victor mask ، current path ميرويم . طرح ما فقط قسمت ما به حالت ماسك در آمده و فقط داخل مسير Path قابل ديدن است و ميتوان با ابزار Path بازو هاي كار را تغيير داد
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:32

خط از جنس تصوير : ابتدا تصويري را باز مي كنيم ،سپس روي ابزار T توخالي رفته و روي كاغذ كليك كرده ، كاغذ ما به رنگ قرمز درميآيد . متن خود را نوشته و براي اينكه صفحه به حالت طبيعي خود باز گردد روي ابزار ديگري ميرويم ، روي كاغذ محوطه دور خط با نقطه چين هايي نمايان مي شود. براي جابجا كردن محل خط بايد با ابزار انتخاب داخل خطها رفته تا بتوانيم آنها را جابجا كنيم.حال از پنجره Edit ، Copy و سپس از پنجره Edit ، Paste را انتخاب ميكنيم. نقطه چين ها از روي تصوير غيب مي شوند ولي اگراز پنجره Window ، layer را باز كنيم ، مي بينيم كه لايه جديدي بوجود آمده است. از پايين پنجره از آيكون Effect ، مدل سايه Bevel and Embos ( سايه برجسته و فرورفته ) را انتخاب ميكنيم. پنجرهاي باز مي شود و مقدار برجستگي يا فرورفتگي را در اين پنجره ميتوان كنترل كرد ، سپس اين پنجره را Ok ميكنيم.
۶3ـ سايه هاي Effect: ابتدا خط را مينويسيم سپس از پنجره Window/Layer را كليك ميكنيم. روي لايه ي خط قرار داشته و از پايين پنجره Layer آيكون F را كليك ميكنيم. در اينجا انواع سايه ها براي خط آماده است.
اولين مدل سايهي زير خط Drop Shadow
سايهي داخل خطInner Shadow
درخشندگي نئون مانند بيرون خط Out er Glow
درخشندگي نئون مانند داخل خط Inner Glow
برجسته و فرو رفته Bevel&Embos
بافت براق Satin
لايه رنگ روي خط Color Overlay
نوانس روي خط Gradient Overlay
ضخامت stroke
مي توانيم از چند نوع سايه در يك خط استفاده كنيم.
اگر بخواهيم قسمتي از تصوير را سايه دار كنيم بايد آن قسمت را دور گيري كرده و از لايه اصلي جدا كرده و در لايه اي ديگر قرار دهيم سپس از اين نوع سايه ها استفاده كنيم
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:33

نوشتن متن فارسي : بدون وجود برنامه مناسبي مانند پروين ، در برنامه فتوشاپ نميتوانيم مستقيما فارسي تايپ كنيم .در اين گونه مواقع برنامههايي مانند برنامه فارسي پارسا 99 به كار ميآيد . ابتدا كاغذي را باز ميكنيم ، از باند خاكستري ويندوز كه در پايين صفحه مونيتور قرار دارد ، علامت پ 99 را انتخاب ميكنيم و از اين پنجرهIpt4 را برگزيده، پنجره كوچكي باز ميشود . در اين پنجره مطلب خود را مينويسيم و سپس دگمهCopy را كليك ميكنيم. بعد روي ابزار T در جعبه ابزار رفته و روي كاغذ كليلك ميكنيم. سپس از قسمت نوع خط، فونتي را كه ابتداي آن با Ipt شروع شود انتخاب كرده دگمه Paste را كليك ميكنيم ، خط به صورت فارسي روي صفحه نمايان ميشود.
۶۵ـ سايه دادن به خط : ابتدا خط را به صورت T تو پر مينويسيم، سپس از پنجره Window ، layer بر روي لايه خط، راست كليك كرده و Duplicate Layer را كليك ميكنيم ، كپياي از خط بوجود ميآيد. رنگ آن را تغيير ميدهيم و خطها را در فاصلهاي متناسب در نزديك يكديگر قرار مي دهيم ، آنگاه آنها را گيس باف ميكنيم.
۶۶ـ از فونت خارج كردن خط : هنگامي كه بخواهيم يك حرف از كلمه اي را رنگ بدهيم ويا وقتي بخواهيم كاري را براي چاپ به چاپخانه ببريم بايد خطها از حالت فونت خارج شده باشد. هنگامي كه خطي را از فونت خارج كنيم نميتوانيم اندازه و نوع خط را تغيير دهيم .براي از فونت خارج كردن خط ابتدا آن را در كاغذ مينويسيم، سپس از پنجره Window ، layer را انتخاب مي كنيم. روي لايه خط رفته راست كليك ميكنيم و
Resterize Layer را كليك ميكنيم. روش دوم در پنجره Layerرفته .Restsriz/Type
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:34

يكي كردن دائم دو لايه : ابتدا دو لايه را به يكديگر به روش بالا گيس باف ميكنيم ، سپس از پنجره Layer ، Merge Link را كليك ميكنيم.
۵۷ـ يكي كردن يك لايه با لايه پاييني خود: دراين حالت ابتدا در لايهي بالاتر قرار ميگيريم سپس از پنجره Layer ، Merge Down را كليك ميكنيم.
۵۸ ـ يكي كردن تمام لايه هاي فعال: وقتي در پنجره Window ، layer را كليك كرده باشيم، هر لايهاي كه ديده شود ، جلوي آن لايه علامت چشم به نشانه فعال بودن آن لايه ديده ميشود، اگر روي آن چشم كليك كنيم آن چشم خاموش ميشود ، بدين معني كه آن لايه وجود دارد ولي فعال نيست. حال اگر بخواهيم لايههاي فعال را يكي كنيم، از پنجره Layer ، Merge Visible را كليك ميكنيم.
۵۹ ـ يكي كردن همه لايه ها : هنگامي كه ميخواهيم كار نهايي را به چاپخانه بفرستيم و يا از كار خود پرينت بگيريم ، براي اينكه به پرينتر فشار نيايد ، بايد تمام لايهها را يكي كنيم . براي اين كار از پنجره Layer ، Flatten Image را كليك ميكنيم . تمام لايهها يكي شده و تبديل به لايه Back ground ميشود.
6۰ ـ ابزار T (نوشتن متن ): براي نوشتن متن انگليسي روي اين ابزار در جعبه ابزار ميرويم. اگر روي اين ابزار موش را در حالت كليك نگه داريم چهار حالت آن نمودار مي گردد ،T توپر به صورت عمودي ، T توپر به صورت افقي ، T توخالي به صورت عمودي ، T توخالي به صورت افقي.
T توپر به صورت افقي را انتخاب كرده و روي كاغذ كليك ميكنيم . مطلب خود را مينويسيم، براي اينكه به سطر دوم برويم بايد دگمهEnter را بزنيم . بعد از اتمام متن روي آن را سياه ميكنيم ( ميگيريم ) فونت ، نوع خط ، سايز و رنگ خط را از نوار وضعيت فتوشاپ انتخاب ميكنيم . در اين نوار ميتوانيم نوشته خود را راست چين ، چپ چين يا وسط چين كنيم.
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:35

خط با نوانس رنگي : ابتدا ابزار T توخالي را انتخاب ميكنيم. روي كاغذ كليك كرده ، كاغذ ما به رنگ قرمز درميآيد .متن خود را نوشته و براي اينكه صفحه به حالت طبيعي خود باز گردد روي ابزار ديگري ميرويم . روي كاغذ ، محوطه دور خط با نقطه چين نمايان ميشود. براي جابجا كردن محل خط بايد با ابزار انتخاب داخل خطها رفته تا بتوانيم آنها را جابجا كنيم. حال روي ابزار نوانس رنگي رفته و رنگهاي دلخواه را به پيش زمينه و پس زمينه ميدهيم و از نوار وضعيت بالاي صفحه مدل نوانس را انتخاب ميكنيم . نشانگر موش را از يك سمت خط به سمت ديگر ميكشيم ، داخل خط ما با رنگ پر ميشود.

۴۶ـ آينه كردن تصوير : گاهي اوقات تصويري داريم كه زاويه ديدي خلاف زاويه ديد دلخواه دارد ،در اين مواقع ميتوانيم با آينه كردن تصوير از آن استفاده كنيم. ابتدا با ابزار انتخاب دور تصوير را ميگيريم و سپس از پنجره Edit ، Transform ،Horizontal را انتخاب ميكنيم ، تصوير ما حول محور عمودي و اگرVertical را انتخاب كنيم حول محور افقي آينه ميشود.
۴۷ ـ به پرسپكتيوبردن تصوير : ابتدا تصويري را بازكرده و قسمتي را كه ميخواهيم به پرسپكتيو ببريم انتخاب ميكنيم . سپس از پنجره Edit ، Transform ، Perspective را كليك ميكنيم . كادري دور انتخاب ما پديد ميآيد با حركت دادن گوشه يك ضلع ، ضلع مقابل نيز به همان مقدار حركت ميكند . براي اينكه حركت ثابت شود ، داخل كادر دوبار كليك ميكنيم و يا از نوار بالاي صفحه علامت صحيح را كليك ميكنيم.
۴۸ ـ تبديل لايه background به لايه صفر : اين كاررا به اين دليل انجام ميدهيم كه تصوير از زمينه جدا شود و بتوانيم با ابزار نشانه آنرا حركت دهيم. براي اين كار تصوير را باز ميكنيم و از پنجره ويندوز show layer را انتخاب ميكنيم. بر روي لايه آن رفته دوبار كليك ميكنيم لايه تبديل به لايه صفر ميشود.
۴۹ـ دو تون ( dutone ): از اين حالت براي رنگي كردن تصاوير سياه و سفيد استفاده ميكنيم. ابتدا تصويري سياه و سفيد را باز ميكنيم ، از پنجره image ، mode، dutone را انتخاب ميكنيم . پنجرهاي باز ميشود دراين پنجره ميتوانيم انتخاب كنيم كه تصويرما داراي چند ته مايه رنگي باشد، يك رنگ ، دو رنگ ، سه رنگ يا چهار رنگ . اگر بخواهيم تصوير ما از حالت طبيعي خارج شود روي نمودار آنها رفته و روي آن كليك ميكنيم و پنجرهاي باز ميشود كه ميتوانيم منحني نمودار را حركت بدهيم ، درصد رنگها تغيير ميكند
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:35

صفحه گريد : از اين صفحه كه حالت شطرنجي دارد براي صفحهآرايي ، كرسي كردن مطالب و شطرنجي كردن يك تصوير ميتوانيم استفاده كنيم . اين شبكه مانند خط راهنما حالت مجازي دارد و در هنگام پرينت يا چاپ ديده نميشوند. براي فعال كردن گريد ، از پنجره View ، Show ، Graid راكليك ميكنيم ، صفحهاي شطرنجي روي كاغذ يا تصوير نمايان ميشود. براي تغيير رنگ آن بايد خط راهنمايي بكشيم و با ابزار نشانه دوبار روي آن كليك كنيم ، پنجرهاي باز ميشود كه قسمت پايين آن مربوط به تغييرات گريد است. براي پنهان كردن گريد مسيري را كه در بالا گفتهايم بار ديگر طي ميكنيم و با اين كار، گريد غير فعال ميشود.
5۱ ـ رنگي كردن عكس هاي سياه و سفيد : ابتدا عكس خود را اسكن ميكنيم ، سپس مدل عكس را CMYK ميكنيم ، آنگاه با ابزار كمند قسمتهاي هم رنگ را دورگيري ميكنيم . بعد ، از پنجره Image ، Adjustment ،Level را انتخاب كرده، با تغيير دادن مقدار رنگها ، آن قسمت از تصوير رنگي ميشود.
5۲ ـ فرمان كپي كردن و چسباندن : ميخواهيم تصويري را به كاغذ ديگري منتقل كنيم. براي اين كار ، شكل خود را انتخاب كرده، از پنجره Edit دگمه copy را كليك ميكنيم. دراين حالت اتفاقي رخ نميدهد ولي تصوير در حافظه كوتاه مدت كامپيوتر باقي ميماند . در اينموقع اگرروي كاغذ دوم رفته و از پنجره Edit ، اين بار دگمه paste به معني چسباندن را كليك كنيم تصوير به كاغذ دوم منتقل ميشود. ميتوانيم ميانبر Ctrl+C براي چسباندن استفاده كرد.
5۳ ـ فرمان بريدن : ازاين دستور هنگامي استفاده ميشود كه بخواهيم تصويري را از صفحه خود حذف شده و به صفحه كار دوم برود . در اين هنگام به صفحه اول رفته تصوير را انتخاب ميكنيم ، سپس به پنجره Edit رفته و cut را ميزنيم، شكل ما از اين صفحه بريده ميشود . حال اگر صفحه دوم كار را باز كنيم و به پنجره Edit رفته و اين بار دگمه paste به معني چسباندن را كليك كنيم، تصوير به اين صفحه منتقل ميشود.
5۴ ـ فرمان حذف كردن : هنگامي كه بخواهيم قسمتي از تصويري از بين برود، ابتدا آن قسمت تصوير را با ابزار انتخاب مشخص ميكنيم ، سپس با دگمه delete و يا دگمه Back space كه روي صفحه كليد قرار دارد ، آن را پاك ميكنيم
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:36

ـ يكي كردن موقت دولايه ( گيس باف ): اين مورد هنگامي كه بخواهيم عملي واحد براي چند تصوير كه در لايه هاي مختلف قرار دارند انجام شود ، كاربرد پيدا ميكند. براي اين كار از پنجره Window ، layer را باز ميكنيم . بر روي يكي از لايه هاي مورد نظر رفته و لايههاي ديگر را كه ميخواهيم به اين لايه بچسبند را با كليك درمربع خالي به شكل گيسباف درميآوريم. اگر زماني خواستيد لايههايي را كه به يكديگر چسباندهايد از يكديگر جدا كنيد، فقط لازم است كه روي علامت گيس باف دوباره كليك كنيد، گيسباف از بين مي رود و لايه ها از يكديگر جدا مي گردد.

۴۲ـ اسكن كردن: ابتدا تصوير را داخل اسكنر ميگذاريم ، برنامه فتوشاپ را باز ميكنيم از پنجره File ، Import به معني واردات را كليك كرده و سپس سومين يا چهارمين آيتم را انتخاب ميكنيم، بسته به مارك اسكنر اين آيتم نامهاي مختلفي دارد. پنجره اسكنر باز ميشود، ابتدا Preview به معني پيش نمايش را انتخاب ميكنيم كه فقط تصوير را در صفحه ببينيم ، سپس دور آن را ميگيريم ، براي فرستادن كار به چاپخانه كيفيت 300 و براي ارسال داخل اينترنت كيفيت 72 را انتخاب ميكنيم. براي روزنامه ها كيفيت 200 را انتخاب كرده و براي چاپ در حالت ديجيتال كيفيت 250 را برميگزينيم. دستور اسكن ميدهيم. سپس با دگمه Exit خارج شده تصوير ما روي صفحه مونيتور نمايان ميشود. در بعضي از اسكنرها بعد از اسكن كردن به طور اتوماتيك صفحه اسكنر بسته ميشود و تصوير را در فتوشاپ به شما ميدهد.
۴۳ـ ضخامت Stroke : هنگامي كه روي صفحه قسمتي را انتخاب كرده باشيم ( با هر ابزاري) و بخواهيم دور قسمتهاي انتخاب شده ما با خطي مشخص شود ، ابتدا رنگ دلخواه را به پيش زمينه ميدهيم. ، سپس از پنجره Edit ،Stroke را انتخاب ميكنيم ، پنجرهاي باز ميشود . دراين پنجره كلفتي خط را ميدهيم ، گزينههاي وجود دارد كه خطي كه ميخواهيم بكشيم داخل قسمت انتخاب يا بيرون آن و يا وسط آن باشد . دگمه آن را كليك ميكنيم ، خط روي صفحه نمايان ميشود
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: اموزش فتوشاپ مقدماتي تا پيشرفته

پست من طرف tanha_irany في 25/10/2007, 16:37

بزرگ و كوچك كردن تصوير : ابتدا دور قسمتي از تصوير را كه ميخواهيم بزرگ يا كوچك شود با ابزار انتخاب ميگيريم . سپس از پنجره Edit ، Transform ،Scale را انتخاب ميكنيم. اگر موش خود را درگوشه اضلاع قرار دهيم ، علامت موش ما به خطي مورب تبديل ميشود و با بيرون كشيدن آن تصوير ما بزرگ و با داخل كشيدن تصوير كوچكتر ميشود . اگر بخواهيم طول و عرض كار به يك نسبت بزرگ يا كوچك شود دگمه Shift را پايين نگه داشته و سپس از گوشه اضلاع تغييرات لازم را انجام ميدهيم. براي اينكه حركت ما ثابت شود داخل كادر دوبار كليك ميكنيم.
۴۵ـ چرخاندن تصوير : آن قسمت از تصوير را كه ميخواهيم بچرخانيم ، با ابزار انتخاب مشخص كرده و از پنجره Edit ، Transform ، Rotate را انتخاب ميكنيم. كادري مستطيل مانند پديد ميآيد. اگر در بيرون اين كادر با دگمه موش كليك كنيم ، ميتوانيم تصوير را بچرخانيم.

۳۸ــ ابزار چوب جادويي : چوب جادويي يا عصاي سحرآميز نوعي ابزار براي انتخاب كردن قسمت هاي همرنگ است. ابتدا تصويري را باز كرده ، ابزار را انتخاب كرده روي رنگ دلخواه در تصوير كليك مي كنيم ، قسمتي از تصوير انتخاب مي شود. براي اينكه در قسمت هاي ديگر تصوير نيز قسمت هاي هم رنگ انتخاب شود از پنجره Select ، Similar را كليك ميكنيم. هر چه عدد Tolerance در نوار وضعيت چوب جادويي بالاتر باشد ، دقت انتخاب رنگ ها پايين مي آيد. در اين نوار ابزار، آيكوني به نام Use All Layer وجود دارد كه اگر آن را انتخاب كنيم ، رنگ مورد نظر را در تمام لايه هاي تصوير انتخاب مي كند.
۳۹ـ ابزار پاك كن : ابزاري در جعبه ابزار فتوشاپ است كه براي پاك كردن از آن استفاده مي كنيم. در هنگام استفاده از پاك كن هررنگي را كه به پس زمينه كار بدهيم در هنگام استفاده از پاك كن اين رنگ در تصوير ما نمايان مي شود مگر اينكه لايه Back ground تصوير را به لايه صفر تبديل كنيم. در اين حالت بعد از استفاده از پاك كن زير قسمت پاك كرده هيچي مي شود ( نشانه هيچي در كامپيوتر شطرنجي هاي سفيد و خاكستري است.)
در فتوشاپ 5 يك نوع پاكن در 5.5 و 6 و 7 سه نوع پاك كن وجود دارد
الف ـ پاك كن جادويي: پاكني است كه مانند چوب جادويي عمل مي كند و قسمت هايي كه از نظر رنگي به يكديگر شبيه باشد و به يكديگر متصل باشد را مي گيرد.
ب ـ پاك كن قيچي دار : اين نوع پا ك كن تصوير را سوراخ مي كند و زير قسمت پاك شده هيچي قرار مي گيرد.
ج ـ پاك كن معمولي : اين نوع پاككن چند حالت دارد. دراين جعبه حالت هاي مختلف پاك كن وجود دارد حالت مداد، قلمو و بلوكي كه در اين حالت سرقلم ، شكل مربع را دارد
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
Age : 44
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد