بچه های گل گفتمان
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

گويش ها سنن و اداب اقوام ايراني

2 مشترك

صفحه 2 از 2 الصفحة السابقة  1, 2

گويش ها سنن و اداب اقوام ايراني - صفحة 2 Empty رد: گويش ها سنن و اداب اقوام ايراني

پست من طرف tanha_irany 27/10/2007, 03:42

لکی حلقه میانی زبانهای کردی تبار و فارسی تبار
گویش لکی با گویشهای جنوبی زبان کردی به ویژه گویشهای سورانی و گورانی نزدیکی دارد و از دیدگاه زبانشناختی لکی حلقه میانی زبانهای کردی تبار و فارسی تبار به شمار میآید. زبان کردی و شاخه های متعدد آن از دیدگاه تحولات تاریخی زبانها و لهجه های ایرانی جزو زبانهای "شمال غربی" ایران محسوب میگردند.
گویش لکی در میان مردمان ساکن در جنوب نواحی کردنشین ایران (در قسمتهایی از کرمانشاه و ایلام) و نواحی سردسیر شمال و شمال غربی استان لرستان رایج است و هم اکنون انبوهی از مردمان این مناطق بدان تکلم میکنند. در کردستان عراق (جنوب کردستان) تعداد گویشوران لک بیشتر از ایران است.
حوزه گسترش گویش لکی به ترتیب از شمال شرق به شمال غرب عبارتند از: بخشهایی از شهرستان بروجرد. شهرستان سلسله یا الشتر در شمال. شهرستان دلفان یا نورآباد در شمال غرب. شهرهای صحنه، کنگاور، سنقر و دینور در استان کرمانشاه و بخشهایی از تویسرکان، نهاوند و اسدآباد در استان همدان.
البته برخی ادعا کرده اند که زبان لکی عضوی خارج از زبان کردی و لری میباشد. درتاریخهای گذشتگان از جمله تاریخ گزیده نوشته حمدالله مستوفی از الشتر به عنوان یکی از ایالات بزرگ کردستان یاد شده است.
زبان لکی در طول تاریخ وسعتی به مراتب بیشتر از امروزه را شامل میشده است، اما تا قبل از براندازی نظم تاریخی لرستان در زمان رضاشاه پهلوی تقریبا تمام طوایف لر کوچک (غیر از چند طایفه در خرم آباد، پلدختر و اندیمشک که به گویشهای لری خرم آبادی، پاپیونه و غیره... صحبت میکنند (که هرکدام از این گویشها نیز به نوبه خود واژگان لکی دارند) به لکی تکلم میکرده اند.
نگاه کنید به:
مقدمه فرهنگ فارسی – دکتر محمد معین و مقدمه لغتنامه دهخدا ، بخش نخست ، زبانها و لهجه های ایرانی
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

گويش ها سنن و اداب اقوام ايراني - صفحة 2 Empty رد: گويش ها سنن و اداب اقوام ايراني

پست من طرف tanha_irany 27/10/2007, 03:43

بحث زبان سنگسری
زبان کردی نیز عضوی از شاخهٔ غربی ، شمال‌غربی زبان‌های ایرانی است. در زبان کردی نیز واژه هایی وجود دارد که با واژه های زبان سنگسری و احتمالاً زبان سکایی همانند می باشد که به طور مثال چند نمونه از واژه‌های زیر ذکر می گردد:

زبان سکایی>> *زبان کردی
aspa:اسب>> اسپِه: اسب
atar:آذر>>>> آتر/آگر: آتش آذر
carma:چرم>> چرما: چرم

سنگسری>>> * کردی
کَس: کوچک
مَس: بزرگ
مونگ: ماه >>> *مونگ: ماه
اِسِه: اکنون >> *اِسِه: اکنون
هَپو: آب(کودکانه)
تَ: مال تو
لوژِنگ: هواکش ٬ روزن
شته واش: نوعی گیاه سمی
اِسپِه: سگ >> *اسپِه: اسب
ورف/وفر: برف >> *ورف/وفر: برف
دَس: ده
گوت: سراپرده ، خیمه
اینو: پیر و ناتوان
وَرک: گرگ
نسوم: زمین پست ، دور از تابش آفتاب
گوراسکا: سوراخ و حوش
پیمه: زمین
مشتی مچی: به اندازهٔ یک مشت >> *مشتی مچی: به اندازهٔ یک مشت
اَ: من
پَس: گوسفند >> *پَس: گوسفند
بسیاری از واژه های پهلوی اشکانی همانند یا مشابه واژه های سنگسری است. مثلاً:
شپ: جهش >> *شپ: جهش
گریو: گردن
تر: ناحیه
کرند: کنند
واش: گیاه ، علف
از: من >> *از: من
ورگ: برگ >> *ورگ: برگ
واخت: گفته
واژندم: به من می گوید
وَر: حصار ، محوطه >> *وَر: حصار ، محوطه
tanha_irany
tanha_irany
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 562
موقعيت : كنار سراب نيلوفر و كوه شيرين
Registration date : 2007-10-25

پست من طرف j.j 29/10/2007, 12:33

قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهري flower
داشي بسيار عالي بود boos
j.j
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

صفحه 2 از 2 الصفحة السابقة  1, 2

بازگشت به بالاي صفحه