تفاوت هاي مرد و زن

صفحه 2 از 5 الصفحة السابقة  1, 2, 3, 4, 5  الصفحة التالية

اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 11:19

تفاوت هاي زن و مرد در کمک کردن به ديگران
" گليگان" GILLIGAN در کتاب مشهورش به نام «صدايي متفاوت»، مي گويد مردان روابط خود با ديگران را بخشي از يک سلسله مراتب مي بينند که در آن گروهي قدرت و نفوذ بيشتري نسبت به ديگران دارند. برعکس ، زنان در روابط خود با ديگران، خود را با شبکه ارتباطي مهمي پيوسته مي بينند. آنها زندگي را وابسته به ارتباط و پيوند در قالب فعاليت هاي مراقبتي و دلبستگي ، و نه قراردادهاي توافقي مي نگرند.مطالعات انجام شده در مورد تعداد دوستي هاي بين دختران و پسران نوجوان حاکي است، از لحاظ گروه گرا بودن و تعداد دوستان ، پسران گروه گراترند ؛ بدين معنا که گاهي پسران با تعداد 10 الي 15 نفر هم تشکيل يک گروه را مي دهند و براي همديگر دوستان صميمي مي شوند ولي اين تعداد در بين دختران کمتر است. معمولاً تعداد دختراني که با يکديگر تشکيل يک گروه صميمي را مي دهند بيشتر از پنج نفر نيست که از بين همين تعداد، نوجوان دختر با يک يا دو نفر صميمي تر است.

مردها در اين مواقع بيشتر گوشه گير شده و در خود فرو مي روند ؛ در صورتي که زن ها به هيجان آمده مسئله را مطرح مي کنند. براي دستيابي به آرامش و حالت عادي ، مرد در جهت حل مسئله مي کوشد ، و زماني که مسئله حل شد از لاک خود بيرون مي آيد.در دوستي ، زنان علاقه مندتر مي شوند و عاطفي تر برخورد مي کنند در حالي که دوستي مردان قوي تر و عميق تر است. تفاوت هاي جنسي در الگوهاي دوستي بستگي زيادي به عامل سن دارد. با بالا رفتن سن و پذيرش مسئوليت هاي مختلف ، الگوهاي دوستي تغيير مي کند. پس از ازدواج شمار دوستان مردان بيش از زنانشان است. يکي از کارهاي ناپسندي که خانم ها پس از ازدواج انجام مي دهند قطع ارتباط دوستان شوهرشان است. اگر دوستان همسر، از لحاظ اخلاقي مشکلاتي نداشته باشند نبايد با آنها قطع ارتباط کرد. دوستان جزء شناسنامه زندگي ما هستند. انسان نياز به مراودات اجتماعي دارد. رفت و آمد لازمه زندگي است و کودکاني که در خانواده هاي اهل آداب و معاشرت بزرگ مي شوند از لحاظ اجتماعي رشد يافته ترند. پژوهش ها حاکي است در ميانسالي و کهنسالي ، شمار دوستان زنان بيش از شوهرانشان است. تفاوت عمده زن و مرد در دوستي آنهاست.زنان نسبت به مردان با دوستان خود نزديک تر و صميمي تر مي شوند و بيشتر درد دل مي کنند، يعني مسائل دروني را بيشتر بازگو مي نمايند؛ در حالي که مردان با دوستان خود بيشتر در فعاليتي مشارکت مي کنند. مردان نسبت به دوستان خود احساس مسئوليت بيشتري دارند و نسبت به زنان در اين مورد با گذشت ترند.
يکي از جنبه هاي تفاوت هاي زن و مرد، درمهرورزي نسبت به ديگران است. در اين مورد ديدگاه قالبي مهرورزي زنان بيش از مردان مي داند ولي پژوهش ها يافته هاي متضادي را ارائه کرده است. در برخي پژوهش ها دختران جوان، دو برابر پسران جوان نسبت به کودکان خردسال مهر مي ورزند و در بعضي پژوهش ها تفاوتي ميان دو جنس مشهود نيست. شماري از روان شناسان از جمله « برمن» معتقدند که زنان بيشتر از مردان به پرسش هاي کودکان و خردسالان پاسخ مي دهند.
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 11:28

تفاوت هاي زن و مرد مسلمان در عبادات flower


تفاوت هاى زن و مرد در وضو

1. در واجباتِ وضو، بين زن و مرد فرقى نيست؛ اما در مستحباتِ وضو در يك مورد فرق است، و آن عبارت است از: شستن دست‏ها كه بر مردها مستحب است آبِ شستن اوّل را در دست‏ها از پشت دست بريزند و آبِ شستن دوم را از داخل دست اما زن‏ها به عكس اين عمل كنند؛ يعنى آبِ شستن اوّل را از داخل ريخته و آبِ شستن دوم را از پشت دست بريزند.(1)
2. اگر زن بخواهد در جايى كه نامحرم او را مى‏بيند وضو بگيرد، اگر مكانش منحصر نباشد همه فقها فرموده‏اند: معصيت كرده‏است ولى وضويش صحيح است؛ و اما اگر مكانش منحصر باشد، حضرت آيه‏الله خوئى(ره) و حضرت آيه‏الله سيستانى فرموده‏اند: وظيفه‏اش تيمم است و بقيه فقها وضو را صحيح مى‏دانند (با اين‏كه معصيت كرده‏است).(2)
3. چيزهايى كه وضو را باطل مى‏كند براى مردها شش چيز و براى زن‏ها هفت چيز است و آنها عبارتند از: بول؛ غائط؛ بادِ معده و روده كه از مخرجِ غائط خارج شود؛ خوابى كه بواسطه آن چشم نبيند و گوش نشنود؛ ولى اگر چشم نبيند و گوش بشنود، وضو باطل نمى‏شود؛ چيزهايى كه عقل را از بين مى‏برد، مانند ديوانگى، مستى و بيهوشى؛ كارى كه براى آن بايد غسل كرد، مانند جنابت و استحاضه زنان.(3)
يادسپارى‏


حضرت آيه‏الله خوئى (ره) و حضرت آيه‏الله سيستانى مسّ ميّت را باطل كننده وضو نمى‏دانند و بقيه فقها باطل كننده مى‏دانند.(4)


اين مطلب آخرين بار توسط در 25/7/2007, 11:29 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 11:29

تفاوت‏هاى زن و مرد در نماز
.1 لباس نمازگزار بايد پاك باشد و در مواردى استثنا شده كه با لباس نجس هم نماز صحيح است؛ يكى از آن موارد، لباس زنى است كه پرستار بچه است و همان يك لباس را دارد و يا اگر لباس ديگرى هم دارد مى‏پوشد كه اگر آن لباس نجس شود و روزى يك بار تطهير شود كفايت مى‏كند. البته حضرت آيه‏الله خوئى(ره) فرموده‏اند: بايد پرستار، مادر باشد و بچه هم پسر و نجاستش هم بول باشد و براى آن زن نيز تعويض لباس يا تطهير آن سخت و دشوار باشد و حضرت آيه‏الله سيستانى فرموده‏اند: اين مورد داخل در موارد اضطرار است و معيار در بخشودگى، وجود سختى و دشوارى براى شخص است و اين منحصر به اين مورد نيست. و حضرت امام(ره) و حضرت آيه‏الله فاضل فرموده‏اند: يك مرتبه‏اى كه در روز تطهير مى‏كند بايد پيش از اولين نمازى باشد كه آن لباس نجس شده است و حضرت آيه‏الله مكارم نجاست را منحصر به بول دانسته‏اند.(1)
.2 در نماز، هنگامى كه نامحرم نيست، زن مى‏تواند قرص صورت و دست‏ها و پاها را تا مچ باز بگذارد ولى پوشيدنِ پاها تا مچ مستحب است؛ اما نسبت به مردها چنين استحبابى نيست.(2)
.3 در جنسِ لباس، هرگاه از ابريشم خالص باشد، زن مى‏تواند چه در نماز و چه در غير نماز بپوشد؛ اما براى مرد پوشيدن لباس ابريشمىِ خالص، حرام و نماز با آن هم باطل است.(3)
.4 پوشيدنِ لباسِ طلاباف براى زن و مرد، مانند لباسِ ابريشمى است.(4)
.5 براى زن نماز خواندن درخانه، بلكه در صندوقخانه و اتاق عقب بهتر است، ولى اگر بتواند كاملاً خود را از نامحرم حفظ كند بهتر است در مسجد نماز بخواند.(5)
.6 اذان هجده جمله واقامه هفده جمله است، ولى براى زن جايز است كه در اذان فقط به گفتن تكبير و شهادتين و در اقامه نيز به گفتن آن دو اكتفا كند.(6)
.7 مستحب است نمازها را اوّل وقت بخوانند و يكى از مواردى كه استثنا شده؛ يعنى افضليّت آن برداشته شده، نمازِ زنى است كه فرزند كوچكى را تربيت مى‏كند، (و براى تطهيرِ لباس هايش مشكل دارد) در اين صورت مى‏تواند نماز ظهر و عصر را آخر وقت بخواند تا بعد از آن بتواند نماز مغرب و عشا را نيز بخواند (كه با يك تطهيرِ لباس، هرچهار نماز را خوانده باشد) و اين حكم براى مردِ مربّى نيست، كه اختلاف اقوال در شماره (1) بيان گرديد.(7)
.8 براى زن‏ها مستحب است كه زيورهاى خود را در نماز همراه داشته باشند.(
.9 مستحب است اگر نمازگزار مرد است، هنگام ايستادن، پاها را از سه انگشت باز تا يك وجب فاصله دهد واگر زن است پاها را به هم بچسباند.(9)
.10 بر زن‏ها مستحب است كه درحالِ ايستادن، كفِ دست‏هاى خود را روى پستان‏ها بگذارند (چون مطلوب‏تر آن است كه حجمِ بدن زن در نماز كمتر مشهود باشد) ولى مردها مستحب است دست‏ها را روى ران‏ها بگذارند.(10)
.11 بر مرد واجب است حمد و سوره نماز صبح و مغرب و عشا را بلند بخواند؛ اما زن مى‏تواند بلند يا آهسته بخواند؛ ولى اگر نامحرم صدايش را مى‏شنود بنابراحتياطِ واجب بايد آهسته بخواند. و اما در مورد حمد و سوره نماز ظهر و عصر، بر مردها و زن‏ها واجب است آهسته بخوانند.(11)
.12 در مقدار خم شدن براى ركوع بين زن و مرد تفاوتى نيست و بهتر است كه زن‏ها بيش از آن مقدار خم نشوند ولى حضرت آيه‏الله اراكى(ره) فرموده‏اند: اگر زن در ركوع به حدى خم شود كه بتواند دست‏ها را روى ران‏ها بگذارد كافى است.(12)
.13 در ركوع، مستحب است مردها زانوها را به عقب بدهند، ولى زن‏ها مستحب است زانوهارا به عقب ندهند.(13)
.14 مردها در ركوع دست‏ها را روى زانوها مى‏گذارند، ولى زن‏ها بالاتر قرار مى‏دهند، و حضرت آيه‏الله مكارم نسبت به گذاردن دست‏ها احتياط واجب دارند.(14)
.15 مستحب است زن‏ها پس از ركوع، براى رفتنِ به سجده، اوّل راست بنشينند سپس به سجده روند؛ و اما مردها اوّل دست‏ها را به زمين گذارده و سپس زانوها را و بعد از آن به سجده روند.(15)
.16 مستحب است مردها در سجده آرنج‏ها و شكم را بر زمين نچسبانند و بازوها را از پهلوها جدا نگاه دارند؛ ولى زن‏ها آرنج‏ها و شكم را بر زمين بگذارند و اعضاى بدن را به يكديگر بچسبانند.(16)
.17 مستحب است مردها بعد از سجده بر رانِ چپ بنشينند و روى پاى راست را به كفِ پاى چپ بگذارند؛ اما زن‏ها مستحب است زانوها را بالا آورده و روى قسمتِ بالاى ران بنشينند.(17)
.18 براى مردها مستحب است موقع بلند شدن، اوّل زانوها و سپس دست‏ها را از زمين بردارند؛ ولى زن‏ها به تدريج و راست مى‏ايستند به صورتى كه كمتر حجم بدن ظاهر شود.(1
.19 اگر زن در نماز، عقب‏تر از مرد بايستد نماز هر دو صحيح است و همچنين اگر برابر يا جلوتر بايستد ولى بين آن دو حايل و مانعى باشد و اما اگر مانع و حايلى نباشد در بيشتر از ده ذراع مانعى ندارد و كمتر از آن تا حدّى كه نماز را از باطل بودن خارج نمايد (كه بعضى از فقها اين حد را حدود يك وجب فاصله يا عقب‏تر قرار دادنِ جاىِ سجده عنوان نموده‏اند) مكروه است. در غير اين صور (يعنى مساوى بودن يا جلوتر بودن زن با فاصله كم) اگر با هم وارد نماز شده‏اند به فتواى‏حضرت آيه‏الله خوئى(ره) و حضرت آيه‏الله فاضل و حضرت آيه‏الله سيستانى و حضرت آيه‏الله مكارم نماز باطل است و همچنين نمازِ كسى كه با تأخير شروع كرده است ولى به فتواى حضرت امام(ره) و حضرت آيه‏الله گلپايگانى(ره) و حضرت آيه‏الله اراكى(ره) نماز باطل نيست.(19)
.20 مرد، مى‏تواند براى مردها و زن‏ها، امام جماعت شود؛ ولى زن براى مردان نمى‏تواند امام جماعت شود؛ اما براى زنان اختلاف است، بعضى از فقها مانند حضرت امام(ره) و حضرت آيه‏الله فاضل احتياط واجب دارند كه زن براى زنان امام جماعت نباشد.(20)
سؤال: با توجه به اين‏كه حضرت امام (ره) احتياط واجب فرموده‏اند كه امام جماعت بايد مرد باشد و اين مسأله در بعضى از رساله‏ها اشتباهاً احتياط مستحب ذكر شده است نماز بانوانى كه با امام جماعت زن خوانده شده است چگونه خواهد بود؟
جواب: اگر جاهل به مسأله بوده‏اند و تقصيرى در ياد گرفتن مسأله نكرده‏اند نمازشان به طور فرادى صحيح است مگر آن‏كه ركنى كم يا زياد شده باشد.(21)
.21 در نماز جماعت اگر تعدادى زن و مرد هستند، مستحب است مردها پشتِ سرِ امام و زن‏ها پشتِ سرِ آنها بايستند و همچنين اگر چند مرد يا چند زن باشند مستحب است پشتِ سرِ امام بايستند و اگر يك مرد و يك يا چند زن باشند، مستحب است مرد طرف راستِ امام، و زن يا زن‏ها پشتِ سرِ امام بايستند و اما اگر مأموم يك مرد باشد حضرت آيه‏الله خوئى فرموده‏اند: بنابراحتياط واجب بايد طرف راستِ امام قدرى عقب‏تر بايستد، و بقيه فقها فرموده‏اند: مستحب است چنين كند، و اما اگر مأموم يك زن باشد مستحب است در طرف راستِ امام طورى بايستد كه جاى سجده‏اش مساوى با قدم امام باشد، و حضرت آيه‏الله خوئى (ره) فرموده‏اند: يا پشتِ سرِ امام بايستد.(22)
.22 بهتر است زن‏ها نماز عيد فطر و قربان را ترك كنند مگر پير باشند.(23)
.23 زن‏ها مى‏توانند در نماز جمعه شركت كنند و نمازشان صحيح است و از نماز ظهر كفايت مى‏كند؛ولى به تنهايى (بدون شركت مردان) نمى‏توانند نماز جمعه تشكيل دهند، همچنين نمى‏توانند تكميل كننده عددِ لازم (پنج نفر مرد) باشند؛ زيرا نماز جمعه تنها با شركت حداقل پنج نفر منعقد مى‏گردد. (به خلاف نماز جماعت كه با حداقل دو نفر كه يكى امام و يكى مأموم باشد تشكيل مى‏شود.(24»
.24 اگر پدر، نماز و روزه خود را به جا نياورده باشد،(با شرايطش) بر پسر بزرگ‏تر واجب است كه پس از مرگش به جا آورد يا براى او اجير بگيرد، و اما نسبت به مادر، بعضى از فقها فرموده‏اند: مانند پدر است و بعضى مانند حضرت امام (ره) و حضرت آيه‏الله خوئى (ره) و حضرت آيه‏الله سيستانى فرموده‏اند: واجب نيست؛ و اما نسبت به دختر بزرگ‏تر، تمامى اين هفت مرجعى كه فتوايشان در اين كتاب بيان شده است واجب نمى‏دانند.(25)
.25 اگر زن بخواهد در خواندنِ نماز ميّت به جماعت شركت كند، مستحب است كه پشتِ سرِ مردان بايستد. و اگر زنى حائض در ميان زنان باشد، مستحب است خودش صف جداگانه تشكيل دهد.(26)
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 11:32

تفاوت هاى زن و مرد در زمان وجوب عبادت‏هاى واجب‏


.1 يكى از شرايطِ وجوب عبادت، «بلوغ» است و علايم بلوغ، در زن‏ها و مردها، تحقّق يكى از سه چيز به فتواى بيشتر فقهاست(1)، و آنها عبارتند از:


* روييدن موى درشت، زير شكم، بالاى عورت
* بيرون آمدن منى
* تمام شدنِ نه سال قمرى در دختران و پانزده سال قمرى در پسران(2)
البته بعضى از فقها ديدن خونى به صفات حيض را هم جز علايم بلوغ دختران دانسته‏اند.(3)
.2 يكى از شرايط وجوبِ برخى از عبادات، مانند نماز و روزه براى بانوان، پاك بودن از حيض و نفاس است؛ ولى پس از گذشتن آن ايام، بعضى از اعمال نياز به قضا كردن دارد، كه در بحث خودش خواهد آمد.
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 11:35

تفاوت‏هاى زن و مرد در غسل‏

.1 غسل هاى واجبِ مورد اتّفاق براى بانوان هفت غسل و براى مردها چهار غسل مى‏باشد و آنها عبارتند از : غسل جنابت؛ غسل ميت؛ غسل مسّ ميت؛ غسلى كه به واسطه نذر و قسم و مانند اينها واجب(1) مى‏شود؛ غسل حيض، غسل نفاس؛ غسل استحاضه.(2)

.2 به وسيله همبسترى (جماع) با شرايطش و همچنين علمِ به خروجِ منى از بدن (در بيدارى باشد يا در خواب، با اختيار باشد يا بى اختيار...). جنابت در مرد و زن تحقّق پيدا مى‏كند و اما اثبات جنابت براى مرد و زن در موارد خروج رطوبت هاى مشكوكِ به منى وغير آن، بستگى به بودنِ علايمِ منى در آن رطوبت دارد(3).
و اما علايم منى، عبارتند از: 1 - خروج منى با شهوت 2 - جهندگى 3 - سست شدن بدن كه با بودن اين سه علامت به اتفاقِ همه فقها حكم به منى بودن مى‏شود و اگر هر سه علامت نباشد منى نيست و اما اگر بعضى از سه علامت را دارا باشد اقوالى است كه در زير بيان مى‏گردد:
اوّل: در زن و مريض لازم نيست رطوبت با جهندگى بيرون آمده باشد بلكه اگر فقط با شهوت خارج شده باشد در حكم منى است و لازم نيست بدن او سست شود و اين نظر حضرت امام(ره) و حضرت آيه‏الله فاضل لنكرانى است.(4)
دوم: در صورت شك ظاهر اين است كه بودن جهندگى همراه با سستى يا شهوت كافى است و بعيد نيست كه نسبت به زن همين مسأله جارى باشد ولى در مريض تنها خروج با شهوت كافى است و اين نظر حضرت آيه‏الله گلپايگانى(ره) است.(5)
سوم: در زن و مريض خروج منى اگر فقط با شهوت باشد كفايت مى‏كند و اين نظر حضرت آيه‏الله اراكى (ره) است.(6)
چهارم: در مريض لازم نيست آن رطوبت با جهندگى خارج شده باشد بلكه اگر با شهوت خارج شده و هنگام خارج شدن همراه با سست شدن بدن باشد در حكم منى است و اين نظر حضرت آيه‏الله خوئى (ره) مى‏باشد.(7)
پنجم: در مريض خروج با شهوت كافى است و اين نظر حضرت آيه‏الله سيستانى است.(shaki
ششم: اگر رطوبتى از انسان خارج شود و نداند منى است يا رطوبت ديگر چنان‏چه همراه با «جستن» و «شهوت» بوده باشد آن رطوبت حكم منى را دارد و اگر اين دو نشانه، يا يكى از آنها را نداشته باشد حكم منى ندارد، ولى در زن و مريض لازم نيست كه با جستن بيرون آيد، بلكه اگر رطوبت هنگامى بيرون آيد كه به اوج شهوت جنسى رسيده است حكم منى دارد. البته غالباً بعد از بيرون آمدن منى بدن سست مى‏شود، ولى اين موضوع جز شرايط قطعى و نشانه‏ها نيست.(9) و اين نظر حضرت آيه‏الله مكارم است.
.3 يكى از غسل‏هاى مستحب براى بانوان، غسلِ زنى است كه براى غير شوهرش بوى خوش استعمال كرده است كه در روايت آمده‏است: هر زنى كه براى غير شوهرش بوى خوش استعمال كند، هيچ نمازى از او پذيرفته نمى‏شود تا اين‏كه مانند غسل جنابت غسل نمايد. (يعنى برايش حالتى پيدا خواهد شد كه مانند جنابت براى برطرف شدنِ آن نياز به غسل مى‏باشد.(10»

تفاوت‏هاى زن و مرد در روزه‏

.1 شرايطِ وجوبِ روزه براى مردها عبارتند از: بلوغ؛ عقل؛ عدم بيهوشى؛ مريض نبودن (در صورتى كه روزه برايش ضرر داشته باشد)؛ مسافر نبودن؛ و اما براى بانوان شرط ديگرى هم بيان شده است، و آن حيض و نفاس نبودن است اگرچه در مقدار كمى از روز باشد.(1)

.2 شرايطِ صحّتِ روزه براى مردها عبارتند از: عقل؛ ايمان و اسلام؛ باقى نماندن بر جنابت تااذان صبح؛ مسافرى نباشد كه نمازش شكسته است؛ عدم مريضى و چشم دردى كه روزه برايش ضرر داشته باشد؛ نيّت و اخلاص؛ انجام ندادن هيچ‏كدام از مبطلات روزه؛ اگرمى‏خواهد روزهِ مستحبى بگيرد بايد روزه واجب قضا نداشته باشد. و اما نسبت به بانوان دو شرط ديگر هم اضافه شده است: يكى باقى نماندن بر حيض و نفاس تا اذان صبح (در صورتى كه پاك شده باشد) و ديگر آن كه در تمام روز حيض و نفاس نشود اگرچه مقدار كمى از روز باشد.(2)
.3 روزه‏هاى حرام براى مردها يازده تاست و اما براى زن‏ها يكى افزوده شده است وآن روزه مستحبّىِ زن در صورتى كه مزاحمت باحقّ شوهر داشته باشد و در صورتى كه شوهر نهى كند بنابراحتياط واجب حرام است اگرچه مزاحمت با حقِ او هم نداشته باشد و حضرت آيه‏الله فاضل و حضرت آيه‏الله مكارم فرموده‏اند: بنابراحتياط واجب بدون اذن شوهر نيز روزه مستحبى نگيرد.(3)
.4 يكى از اقسام كفّاره متعلّق به زنى است كه به خاطر مصيبتى كه بر او وارد شده موهاى خود را قطع كرده است كه بايد شصت روز روزه بگيرد و يا يك بنده آزاد كند و يا شصت فقير را طعام بدهد و همچنين زنى كه به خاطر مصيبت، صورت خود را خراشيده كه خون خارج شده است و يا موى سر خود را كنده‏است كه بايد يك بنده آزاد كند يا ده فقير را سير كند يا آنان را بپوشاند و اگر اينها را نتواند بايد سه روز پى در پى روزه بگيرد ولى حضرت آيه‏الله سيستانى وجوب آن را ثابت ندانسته‏اند.(4)
.5 نشستنِ زنِ روزه دار در آب مكروه است و به فتواى حضرت آيه‏الله گلپايگانى (ره) بنابراحتياط واجب بايد ترك شود.(5
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 11:37

تفاوت‏هاى زن و مرد در حج‏


.1 يكى از واجباتِ احرام، پوشيدنِ دو جامه احرام، يكى «لنگ» و ديگرى «ردأ» است كه بايد به دوش بيندازد، كه اين در مورد مردان اتفاقى است؛ و اما براى بانوان، بيشترِ فقها فرموده‏اند؛ زن مى‏تواند در لباس خودش به هر نحو هست محرم شود.(1)
.2 پوشيدن سر در حال احرام بر مردان حرام است به خلاف زن‏ها.(2)
.3 پوشيدنِ صورت در حال احرام براى مردها جايز است؛ ولى بر زن‏ها حرام است.(3)
.4 استظلال(4) در حال احرام؛ بر مردان در مسير راه، حرام است؛ ولى بر زن‏ها جايز است.(5)
.5 در صحّتِ طواف مرد شرط است كه بايد ختنه شده باشد، به خلاف زن كه در صحت طوافش (خفض) شرط نيست.(6)
.6 در مِنى‏ براى مردى كه سفر اولش نباشد روز عيد (قربان) مخيّر است تقصير نمايد يا حلق كند؛ يعنى سرش را بتراشد؛ ولى زن بايد تقصير كند؛ يعنى قدرى از مو يا ناخنِ خود را بگيرد.(7)
فقط خواستنم بگم از جنبه هاي عبادي هم زن و مرد با هم تفاوت دارند flower
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:10

ميل اندر مرد و زن حق زان نهاد

تا بقا يابد جهان زين اتحاد

روز و شب ظاهر دو ضد و دشمنند

ليک هر دو، يک حقيقت مي تنند

( مولوي)
آگاهي از وجود تفاوت هاي فردي بين انسان ها، چه کودکان و چه بزرگسالان، به اندازه خلقت انسان قدمت دارد. زيرا انسان هاي اوليه زماني که در غارها يا جنگل ها زندگي مي کردند، از متفاوت بودن يکديگر کاملاً آگاه بودند، بدين صورت که وقتي به هم مي رسيدند بلافاصله زور بازوي يکديگر را تخمين مي زدند؛ اگر طرف مقابل را ضعيف تر از خود مي يافتند فوراً طعمه اش را از دستش مي گرفتند و برعکس، اگر در مي يافتند که حريف پنجه ي پر زورتر از آنها دارد، فوراً از سر راهش کنار مي رفتند.
اگر تاريخ را ورق بزنيم در هيچ دوره اي نخواهيم ديد که انسان ها خواه به صورت رسمي و خواه به صورت غير رسمي، اعضاء جامعه خود را گروه بندي نکنند و براي هر گروه ويژگي هاي خاص قائل نشوند. در ادبيات کهن و واقعاً غني سرزمين خود نيز مي بينيم که مسئله تفاوت هاي فردي مطرح بوده و از همه کس انتظارات يکساني نداشته اند.
هر کسي را بهر کاري ساختند

ميل آن را را در دلش انداختند

( مولوي)
علاوه بر تفاوت هاي فردي بين انسان ها به طور کلي ، و بين زن و مرد نيز به طور اخص تفاوت هاي بارز چشمگيري از نظر جسماني و رواني وجود دارد و همين امر توجه متخصصين و صاحب نظران را به خود جلب کرد و نقطه عطفي در باب انجام مطالعات در مورد زن ها و مقايسه آن با مردها شد. مطالعه جنسيت و تفاوت هاي جنسي همواره مورد توجه و علاقه پژوهشگران بوده است. روان شناسان در بررسي تفاوت هاي جنسي توجه خويش را به زنان معطوف کردند، اما چون بيشتر اين پژوهشگران مرد بودند به طور طبيعي فعاليت هاي پژوهشي آنان نيز متأثر از جهت گيري هاي جنسي آنان بود.
در اين پژوهش ها دانشمندان بر اين باور بودند که عالي ترين قابليت هاي ذهني در قطعه پيشاني مغز است. در پژوهش هاي آن زمان نيز به اين موضوع تأکيد مي شد که مردان قطعه پيشاني بزرگ تري نسبت به زنان دارند . اما چند سال بعد، دانشمندان به اين باور رسيدند که عالي ترين قابليت هاي ذهني نه در قطعه پيشاني که در قطعه آهيانه اي مغز است. ناگهان در نهايت شگفتي و برخلاف يافته هاي پژوهشي پيشين، پژوهشگران پي برده اند که قطعه پيشاني زنان بزرگتر است، همچنين پژوهش ها نشان داد که اندازه قطعه ي آهيانه ي مغز زنان نيز بزرگتر است.
دومين جنبه ي تفاوت هاي جنسي که مورد توجه پژوهشگران پيشين قرار گرفت، مقياس هوش بود. آنها معتقد بودند که مردان از نظر بهره وري هوش در دو انتهاي بالاتر و پائين تر منحني زمان قرار دارند، در حالي که تجمع زنان از نظر بهره هوشي، نزديک به ميانگين است. در صورتي که تحقيقات بسيار متعدد و گسترده اي که بعداً انجام شد نشان داد در عملکرد کلي هوش ، تفاوتي بين زن و مرد نيست ولي در عملکردهاي اختصاصي تفاوت وجود دارد.


تصورات قالبي و کليشه اي در مورد زنان
باورهاي قالبي، همانا ذهنيت هاي ايستا و ثابتي هستند که پايه هاي عملي ندارند و مردم به مردان يا زنان نسبت مي دهند، به عبارت ديگر مردم پيشاپيش ويژگي هاي خاصي را به دو جنس نسبت مي دهند. امروزه در دانشگاه هاي برخي کشورها اين باور رواج دارد که زنان با مردان از لحاظ روان شناختي و فيزيولوژيکي تفاوت دارند. به علاوه تحقيقات امروزي نشان مي دهد که اين باورهاي قالبي از سال 1972 تاکنون تغييرات محسوسي نداشته است.
اکثريت مردم صفات زير را از
ويژگي هاي جنس زن

مي دانند:
- محافظه کار و خويشتن دار
- دلواپس عواطف و احساسات ديگران
- داراي گرايشات ديني عميق
- ميل به امنيت خواهي فراوان
- تمايل و علاقه شديد به هنر و ادبيات
- به سادگي ، عواطف لطيف را به زبان آوردن
وخصوصيات زير را به
مردان

نسبت مي دهند :
- بسيار مستقل است
- پرخاشگر و سلطه طلب است
- به سادگي تحت تأثير قرار نمي گيرد
- عميقاً شيفته رياضيات و مقولات علمي
- در برابر بحران ها، خويشتنداري خود را حفظ مي کند
- در بسياري از زمينه ها فعال بوده و تمايلات رقابت جويي عميقي دارد
- تقريباً بسان يک رهبر عمل مي کند
- معتمد به نفس بوده و بسيار جاه طلب است
- عميقاً به آداب و شيوه هاي جهان آگاه است
برخي کليشه ها نه تنها در قياس با ساير فرهنگ ها متفاوت است بلکه اين موضوع در ميان نژادها و طبقات اجتماعي نيز تفاوت دارد. مثلاًً کليشه هايي سفيد پوستان و رنگين پوستان متفاوت هستند. روان شناساني چون « لاندرين» ، با توجه به تحقيقاتي که انجام داده اند به نتايجي نيز دست يافته اند. مثلاً وي زماني که زنان سفيدپوست را با زنان سياه پوست مقايسه مي کرد به کليشه هاي چون وابستگي بيشتر، احساساتي بودن بيشتر و هوشمندي بيشتر دست يافت در صورتي که زنان سياه پوست را خرافاتي و ستيزه جو يافت.
ديدگاه هاي کليشه اي راجع به مردان
همانطور که در مورد زنان کليشه هايي رواج دارد ، اين مسئله در مورد مردان نيز صدق مي کند. ويژگي هاي ايده آل اجتماعي مردان بايد شامل صفاتي چون پرخاشگري، استقلال و خودکفايي، غير احساسي بودن و اعتماد به نفس باشد.
پژوهش هاي انجام شده نشان مي دهد که چهار عامل اصلي در پايداري باورهاي قالبي در مورد مردان نمود آشکار دارند:
1- مردانگي طلب مي کند که هرگونه خصوصيات زنانه از مردان دور باشد.
2- مردان بايد نماد «چرخ بزرگ» باشند. مرد بايد کامياب شود و همگان به ديده احترام به او بنگرند و نان آوري بزرگ باشد.
3- مرد بايد نماد اعتماد به نفس ، نيرومندي و خود اتکايي باشد.
4- مرد بايد پرخاشگر و قدرتمند باشد و از ابراز خشونت و جسارت ابايي نداشته باشد
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:11

تغييرات نقش هاي مردان
القائات گذشته با هنجارهاي امروزي مردان متفاوت است. در گذشته مرد ايده آل کسي بود که قدرت پرخاشگري داشته باشد. ليکن امروز اين صفت سرزنش مي شود، به علاوه در گذشته مرد مي بايست در فضاي کاري، قاطعيت و خشونت از خود نشان دهد، ليکن امروزه هنر در اين است که شخص هر چه بيشتر با همکاران خويش هماهنگ و همسو باشد.
نقش هاي سنتي مردان توسط جامعه شناسان و انسان شناسان مورد مطالعه قرار گرفته است. امروزه اوضاع دگرگون شده است، زيرا کار کردن در کارخانجات و شرکت ها و موفق شدن، مستلزم ويژگي هايي مي باشد که به جاي زورمندي محتاج ظرافت و هوشمندي است. مرد امروزي بايد به طور مطلوب با همکاران خويش تعامل داشته باشد و با مساعدت آنان به اهداف عاليه خويش برسد. به علاوه مردان امروزي بايد خويشتن دار باشند ، ليکن بايد حساسيت هاي عاطفي خويش را نيز ابراز نمايند.
مقايسه روان شناسي زن و مرد
گوهر وجودي زن و مرد يکي است، هر دو انسانند و طبيعتاً با يکديگر شباهت هاي بسيار دارند، ضمن آنکه در مواردي با يکيگر تفاوت دارند. متأسفانه پژوهش ها و گرايش هاي علمي بيشتر به تفاوت هاي زن و مرد ، و نه بر شباهت هاي آنها تکيه دارد. افزون بر آن جنس زن و مرد در پاره اي از ويژگي ها همپوشي هاي زيادي را نشان مي دهند که در اين مورد بايد به توزيع فراواني اين ويژگي ها در دو جنس توجه کرد و دريافت که ميانگين نمره هاي هر گروه در مقايسه با ديگري در آزمون هاي مربوطه چه ميزاني است.
ادامه دارد ...
در قسمت بعد مقوله هاي شباهت ها و تفاوت هاي جنسيتي را در سه حوزه مهم توانايي هاي شناختي ، شيوه هاي ارتباطي و رفتارهاي شخصيتي و اجتماعي مورد تحليل قرار مي دهيم.
منبع : مقدمه اي بر روان شناسي ازدواج
تأليف : زهره رئيسي
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:12

زن و مرد داراي دو روحيه ي پنهان هستند. در وجود زن ها ، هم روحيه ي زنانه وجود دارد و هم روحيه ي مردانه و در مردان نيز هم روحيه ي مردانه وجود دارد و هم زنانه . عمل و عكس العمل هر زن و مردي به چگونگي رشد و تحول اين روحيات بستگي دارد. به طور طبيعي روحيه ي مردانه در مردها حالت غالب دارد و در زن ها روحيه ي زنانه ، كه اين موجب مي شود آنها در يك حالت تعادل و طبيعي باشند، اما بعضي مواقع به دلايل گوناگون اين حالت تعادل دچار اشكال مي شود و نقش احساسات وعواطف در آنها برعكس مي شود. اين حالت عدم تعادل با علائم مختلفي بروز مي كند.
مردان :

گاهي در زندگي مشترك پيش مي آيد كه مرد احساس مي كند از او قدرداني نمي شود و كسي حتي نزديك ترين فرد نسبت به او توجه ندارد و كارهايش را تصديق نمي كند. با بروز اين احساس اواز حالت تعادل خارج مي شود و به جنبه ي ديگر خود يعني روحيه ي زنانه گرايش پيدا مي كند . چنين عدم تعادلي با علايمي همچون موارد زير بروز مي كند.
1-

نياز به استراحت بيش از حد و انزواطلبيمردي كه رضايت همسرش را نمي تواند جلب كند و يا كسل و ناراحت از سر كار باز مي آيد، انزواطلبي پيشه مي كند ؛ زيرا مي خواهد با پناه بردن به استراحت ، استرس ها و فشارهاي روزانه را به دست فراموشي بسپارد و از فشارهاي عصبي وارد شده بر خود بكاهد. اگر اين استراحت و انزواطلبي از حد خود خارج شود نشانگر عدم تعادل مرد است. زيرا مرد همواره احساس مي كند كه در كارش پيشرفتي نداشته و نمي تواند خواسته ها و نيازهاي همسرش را فراهم كند. با به وجود آمدن اين گونه احساس مرد مدام سعي دارد در انزوا قرار گرفته و با خواب و استراحت بيش از حد ، از شرايط فرار كند.

2-

توسل به كار بيش از حدگاهي واكنش مرد در مقابل حمايت نشدن ، در قالب كار مفرط و اضافه كاريهاي بيش از حد و بي مورد نمود پيدا مي كند ، واكنش غريزي مرد درمقابل نارضايتي همسرش بيشتر پول در آوردن است كه لازمه اش كارمفرط و بيش از حد است. مرد مي خواهد و در واقع فكر مي كند كه با اين كار مي تواند رضايت همسرش را به دست آورد. براي او اصلاً اهميت ندارد كه تا چه حد دركارش موفق است . در واقع او تشنه ي كسب موفقيت بيشتر است. مرد مدام خود را سرزنش مي كند كه چرا بيشتر پيشرفت نمي كند و مرتكب اشتباه مي شود، دوست دارد وسايل رضايت هرچه بيشتر همسرش را فراهم سازد. او با روي آوردن افراطي به كار موقتاً مي تواند نياز مورد قدرداني و ستايش قرار گرفتن را از ياد ببرد.
3-

درد دل كردن با ديگران و بروز رفتارهاي زنانهزماني كه روحيه ي مردانه مرد ي تشويق و حمايت نشود، او در لاك دفاعي فرو مي رود و روحيه ي زنانه اش بروز مي كند. چنين مردي مي خواهد بيشتر صحبت كند تا با همسرش ارتباط برقرار سازد. او مي خواهد به احساسات و واكنش هاي همسرش پي ببرد در حالي كه وقتي با او صحبت مي كند، همواره با او مشاجره و دعوا مي كند و مي خواهد حرف او بي چون و چرا مورد قبول قرار گيرد و به گفته هايش توجه شود. او چون يك مرد است اين تمايلات خود را با حالت تهاجمي و پرخاشگري بروز مي دهد و مي خواهد ثابت كند كه حق با اوست. اين سومين واكنش عدم تعادل يعني بروز روحيه ي زنانه درمرد است.

مبارزه با اين عوارض

اين واكنش ها و عدم تعادل مردها به علت ارائه نشدن قدرداني و قدرشناسي از سوي همسرشان مي باشد. اگر اين نياز برآورده نشود، نيازهاي وارونه جانشين آن مي شود. زن ها بايد روحيات مردانه ي همسرشان را تقويت كنند تا مردها احساس رضايت لازم را به دست آورند و با به كارگيري اين انرژي به راحتي بر مشكلات روزمره غلبه كنند. زناني كه همسر خود را خوب درك نمي كنند با عكس العمل هاي نابجا ، غيراصولي و شكايت كردن ، وضعيت را بدتر مي كنند. يك زن مي تواند با بيان كلمات محبت آميز و صادقانه ، قدرشناسي خود را نشان دهد. زيرا با اين كار شوهرش را وا مي دارد كه با تعادل خود ، در اختيار همسرش باشد. قدرشناسي زن ها مي تواند حتي كارهاي جزيي روزانه را نيز در بر گيرد. زن ها با اين كار در واقع به خود كمك مي كنند زيرا مردان با بيرون آمدن از انزوا ، بيشتر به زن توجه مي كنند و كم كم اين حس را پيدا مي كنند كه همسر آنها از قابليت و لياقت هاي آنان با خبر بوده و به آنها ارج مي نهند.
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:15

ره توشه هاي جاده ي سبز زندگي - مخصوص آقايان(1)

قال الصادق(ع):
من اخلاق الانبياء حبّ النساء.
محبت نسبت به زن از اخلاق انبياء است.(1)
قال الکاظم(ع):
من حَسُنَ بِرُّه بإخوانه و أهله مُدَّ في عمره.
هر کس به برادران و خانواده ي خود نيکي کند عمرش دراز شود.(2)
در سفر زندگي و سپري کردن فراز و نشيب هاي آن تا رسيدن به سر منزل مقصود که همانا قرب الهي و کسب آرامش و اطمينان خاطر است، داشتن يک هم سفر و همسر خوب که آگاهانه و موافق و با بردباري و تدبير در کنارمان باشد و در اين راه طولاني، تنهايمان نگذارد، الزامي است.
نمي توان در جاده ي سبز زندگي، بدون همراه قدم نهاد. چگونه مي توان سختي هاي راه را به تنهايي تحمل کرد و به مقصود رسيد؟
يکي از زيباترين ثمرات زندگي مشترک و تشکيل خانواده، با هم بودن و بيرون آمدن از حصار «من» و «ما شدن» است. براي نيل به هدف و رسيدن به نشاط و آرامش و حصول تعالي و تکامل، يکي از راه ها صميميت و همکاري و درک و احترام متقابل و پرواز با بال هاي عشق است.
اگر مي خواهيم زندگي پويا و بانشاطي داشته باشيم لازم است که خود ،هم سفري فهيم، دانا، صبور و مهربان باشيم تا طرف مقابلمان شاداب و خرسند، راه زندگي را با آرامش و اطمينان همراه ما طي کند.
پس همان گونه که يک زن در امر ازدواج نيازمند يک آگاهي وسيع و اطلاعاتي ارزشمند و کارساز مي باشد تا با مدد از آنها بتواند در عرصه ي زندگي موفق ظاهر شود، يک مرد هم نياز دارد تا مجموعه اي از آگاهي ها و تدابير و اسرار زندگي زناشويي را فرا بگيرد تا در سايه ي آن زندگي سرشار از رضايت و آرامش داشته باشد.
هر انسان عاقل و خردمندي مي داند که موفقيت يک رابطه، بستگي به رضايت و علاقه مندي هر دو طرف دارد، اين بسيار خودخواهانه است که تنها يک نفر راضي و خشنود روزگار بگذراند و شريک او غمگين و افسرده با ايثار و از خود گذشتگي، نظاره گر گذشت زمان باشد! اين خوشبختي و پيروزي واقعي نيست.
يک مرد فهيم که داراي سلامت روحي و رواني است، به دوراز تعصب و خودخواهي، خويش را در غم و شادي همسرش شريک مي داند و سعادت خانواده را در گروي ياري و همکاري متقابل با همسر خويش مي شناسد و زماني احساس خوش بختي مي کند که همسر او نيز از دل و جان لبخند رضايت بر لب داشته باشد.
بدين گونه براي حفظ و بقاي يک زندگي موفق، هر دو عنصر اصلي زندگي، يعني «زن و مرد» بايد آگاهانه رفتار کنند. دانش و آگاهي در اين زمينه، بسيار وسيع و گسترده است و نياز به مطالعات و کسب تجارب و تمرين بسيار دارد.
در سلسله مقالات ره توشه هاي جاده ي خوشبختي(مخصوص خانم ها) ما به نکاتي مهم و برجسته که اهميتي کليدي در پيشبرد موفقيت آميز زندگي دارند و ايفا کننده ي آن زنان هستند، اشاره کرديم؛ در اين مبحث هم سعي بر اين است تا رموز اصلي خوش بختي و کسب رضايت در زندگي را که مردان نقش عمده اي در اجراي آن دارند، بيان کنيم. به اميد آن که با عمل به اين نکات، لذت و شيريني يک حيات مشترک را بچشيم و بتوانيم بندگي خدا را کرده و در جهت رضايش گام برداريم.


عشق و زندگي


ابراز محبت
قال الصادق(ع) :
العبد کلما ازداد للنساء حبا ازداد في الايمان فضلاً.(3)
هر چه محبت همسر در قلب بنده زيادتر شود، فضيلت ايمانش زيادتر گردد.

اصلي ترين موضوع که اثري حيات بخش و سرشار از پويايي و طراوت به همراه خود دارد، محبت ودلدادگي است.سرسبزي وشادابي کانون خانواده ، بستگي به حضور با نشاط «زن» دارد،اما نشاط يک زن به محبت «مرد» وابسته است.


قال رسول الله(ص)
قول الرجل للمرأة، اني احبک لايذهب من قلبها ابداً.(4)
اين سخن مرد به زن که:« دوستت دارم » ،هرگز از دل زن بيرون نرود.
قال الصادق(ع) :
اذا احببت رجلا فأخبره.
هرگاه کسي را دوست داشتي به او بگو.(5)
چه تمثيل زيبايي حضرت علي (ع) در مورد زن فرموده اند که : «زن ريحانه است.» زن همانند گل است و به راستي طراوت يک گل، مرهون مراقبت باغباني مهربان است، تا در سايه ي مواظبت و انس با آن گل، ازجلوه وزيبايي وعطرورنگش، بهره و لذت برد و روحش از ديدار آن تازه گردد.
«استاد مطهري» لزوم عشق و ابراز محبت نسبت به زن را با تشبيه زيبايي اين گونه بيان کرده اند: مرد مانند کوهسار است و زن به منزله ي چشمه و فرزندان گل ها و گياهان؛ چشمه بايد باران کوهسار را دريافت و جذب کند تا بتواند آن را به صورت آب صاف و زلال بيرون دهد و گل ها وسبزه ها را شاداب و خرم کند. پس همانگونه که رکن حيات دشت، باران کوهستاني است، رکن حيات خانوادگي نيز احساسات و عواطف مرد نسبت به زن مي باشد که در پرتوي آن هم زن، هم زندگي و هم فرزندان، صفا و جلا و خرمي مي گيرد. (6)
به سبب اين نيروي عظيم و اثر بخشي فوق العاده ي آن است که در دين مقدس اسلام، از جانب پيامبر و ائمه (ع) سفارش هاي بسياري در زمينه ي محبت و اظهار علاقه نسبت به «زن» بيان شده است چنان که رسول گرامي اسلام (ص)اظهار محبت به همسر را نشانه ي ايمان به خدا مي دانند و مي فرمايند: هر چه ايمان انسان کامل تر باشد، به همسرش بيشتر اظهار محبت مي کند.(7)
و حضرت صادق(ع)، مهرورزي به همسر را از اخلاق و صفات پيامبران مي دانند و مي فرمايند: يکي از اخلاق پيامبران اين است که نسبت به همسر خود محبت دارند.(shaki
و باز پيامبر عظيم الشان اسلام(ص) به جنبه ي رواني ابراز علاقه پرداخته و بر مردان لزوم اظهار اين محبت را سفارش مي کنند.(9)
محبت نبايد در دل احتکار و زنداني شود، رمز بقاي محبت و مودت در زندگي، اظهار و ابراز هر روز و هر لحظه ي آن است. مردي که به همسر خود محبت مي ورزد، آن را به زبان مي آورد و با رفتار و کردار خويش، عملاً به همسرش اثبات مي کند که دوستش دارد، طبق کلام ائمه(ع) از نشانه هاي مومن است.

امام علي(ع) :
بالاحسان تملک القلوب.
با نيکي کردن دل ها تصرف مي شود.
انسان بنده ي احسان است، نيکي کردن آدمي را به بند مي کند.(10)
براي اظهار محبت به دنبال بهانه يا موقعيت خاص نگرديد. شايد بعضي از مردها احساس کنند براي جلب رضايت همسر و کسب امتياز از زن، حتماً بايست کارهاي بزرگ انجام داد. مثلاً خريدن هديه اي گران قيمت يا بردن به سفر و يا ... و بدين گونه دقت و فکر وانرژي خود را مصروف به اين امور مي کنند. در صورتي که از ديدگاه يک زن، اثبات محبت و حصول اطمينان از علاقه ي شوهر، به ريزترين و کوچک ترين امور روزمره ي زندگي بستگي دارد. کارهاي کوچک که شايد از نظر مرد پيش پا افتاده است، براي زن اهميتي يکسان با يک هديه ي نفيس دارد؛ مثلاً هنگامي که مردي به خانه مي آيد همسرش را بغل کرده و نوازشي کند، اگر زن خسته است به او پيشنهاد کمک دهد، به مناسبت هايي غافلگيرانه براي او گلي بخرد و يا وقتي قرار است دير به منزل بيايد به زنش اطلاع دهد، پيوسته به او ابراز علاقه کند و از قيافه و اندامش تعريف نمايد و احساس خشنودي از داشتن همسري چون او بنمايد. گاهي اوقات که او خسته است، ظرف ها را بشويد و کمک در امر خانه داري کند، از سر کار به او زنگ بزند و اظهار دلتنگي کند، خود را براي همسرش تميز و خوشبو نمايد، از غذايي که پخته تعريف و تمجيد کند، و خلاصه اين که به طرق مختلف اظهار محبت نمايد؛ همه ي اين امور کوچک براي زن، ارزشي فوق العاده دارد و او به يکايک اين ها امتيازي مساوي با يک کار بزرگ مي دهد.
قال رسول الله(ص):
لايخدم العيال الا صديق او شهيد او رجل يريد الله به خير الدنيا و الاخرة.
به زن خود خدمت نکند، مگر صديق يا شهيد يا مردي که خداوند خير دنيا و آخرت او را بخواهد.(11)
وقتي زني احساس کند براي همسر خود «مهم» است و شوهر او ارزشي بسيار والا براي او قائل است، آن هنگام است که مي تواند با شور و اطمينان به محبت ورزيدن بپردازد.
ادامه دارد...

پي نوشت ها:
1- وسائل الشيعه، ج 20، ص 22
2- مستدرک الوسائل، ج 12، ص 421
3- خصال، ج1، ص 55
4- الکافي، ج 5، ص 569
5- بحارالانوار، ج 74، ص 181
6- مطهري، مرضي، نظام حقوق زن در اسلام، ص 287
7- بحارالانوار، ج 103، ص 228
8- بحارالانوار، ج 103، ص 236
9- اين سخن مرد که به همسرش مي گويد «واقعاً تو را دوست دارم» هرگز از قلب زن خارج نمي شود.
10- غررالحکم، 4339
11- بحارالانوار، ج 104، ص
منبع: برگرفته از کتاب:«همسر اگر اينگونه مي بود» - نويسنده:راضيه محمد زاده
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:15

شناخت تفاوت ها و احترام به آن
قال علي(ع):
انهنَّ امانة الله عندکم فلا تضاروهنّ و لاتعضلوهنّ.
زنان در نزد شما امانت الهي هستند پس به آنان زيان نرسانيد و آنها را تنها نگذاريد.(1)
امام صادق(ع) فرموده اند:
خدا رحمت کند بنده اي را که رابطه ي بين خود و زنش را نيکو کرده است.(2)


همه ي ما به اين موضوع واقفيم که مردان و زنان از لحاظ جسمي و روحي با هم متفاوتند، همان گونه که در خلقت ظاهري با هم تفاوت دارند در مسايل روحي و رواني نيز از يکديگر متمايزند. اما هنگامي که يک ازدواج صورت مي گيرد و زن و مردي زندگي مشترکي را شروع مي کنند، هر يک از آنها به کلي فراموش مي کنند که با ديگري متفاوتند و اين تفاوت ها هم بسيار است.


هر يک گمان مي کند اگر طرف مقابل دوستش دارد بايد همان گونه باشد که او مي خواهد. لذا سعي در تغيير طبيعت و فطرت ديگري مي نمايد تا او را به دلخواه خويش در آورد و به اين خاطر روابط متشنج مي شود و فرصت گفت و گوي صميمي و دوستانه از بين مي رود.
در مقالات بعدي مبحثي را به «پذيرش همسر» اختصاص داديم و به خانم ها توصيه کرديم همسران خود را همان گونه که هستند بپذيرند. در اين قسمت نيز به آقايان يادآوري مي کنيم که زنان با مردان تفاوت هاي اساسي دارند. اين تفاوت ها را بشناسيم و به آنها احترام بگذاريم.
يکي از بزرگ ترين تفاوت هاي بين زن و مرد، اين است که هر کدام از آنها چگونه با فشارهاي روحي کنار مي آيند و در برخورد با مشکلات چگونه عمل مي کنند و به چه نحوي عکس العمل نشان مي دهند.
در اين گونه مواقع مردها شديداً در خود فرو مي روند و گوشه گير مي شوند، در صورتي که زن ها با هيجاني فزاينده غرق در مسئله مي شوند و خود را گرفتار مي کنند.

زماني که مشکل يا فشاري بر مرد وارد مي شود، او بسيار ساکت مي شود و در خود فرو مي رود تا بتواند راه حلي پيدا کند. اما بر عکس زن از طريق صحبت کردن با جزئيات بسيار راجع به مشکلش به آرامش مي رسد.


وقتي که مشکلي براي زني پيش مي آيد، او فقط به يک شنونده نياز دارد که بدون قضاوت و بدون ارايه ي راه حل، با دلسوزي به احساسات و گفته هاي او گوش کند.
وقتي که همسر شما از موضوعي ناراحت و کلافه است، به گرمي به سخنان او گوش دهيد و اصلاً سعي نکنيد که مشکل گشايي نماييد و يا مسئله ي او را کوچک و بي اهميت جلوه دهيد، بلکه فقط با دلسوزي و تاييد، حرف هايش را بشنويد؛ اين موقع است که زن احساس حمايت مي کند و خشنود و راضي مي شود.
صحبت کردن «نياز» يک زن است و مرد هنگامي در روابط خود با همسرش موفق است که به اين «نياز» احترام بگذارد.
قال رسول الله(ص):
خيرکم خيرکم لنسائکم.(3)
خوب ترين شما آن کسي است که با همسر خود نيکو رفتار کند.
پس به اين موضوع توجهي عميق و اساسي داشته باشيم که زماني زن احساس مي کند از طرف همسرش مورد احترام و پذيرش قرار گرفته، که شوهرش شنونده اي خوب براي سخنان و احساسات او باشد.


يک مرد موفق به احوال همسرش اهميت مي دهد، مثلاً وقتي که به منزل مي آيد حال او را مي پرسد و از او سوال مي کند که روزش را چگونه گذرانده است؟ و هنگامي که مي بيند او ناراحت است با علاقه و دلسوزي مي خواهد تا برايش حرف بزند، وقت صحبت کردن دستان او را مي گيرد و لمس مي کند .به او نگاه مي کند و نشان مي دهد که به سخنانش توجه دارد، به کتاب هايي که مي خواند، و مطالبي که بازگو مي کند، توجه و علاقه نشان مي دهد، با صبوري به حرف هايش گوش مي کند و مرتب به ساعت نگاه نمي کند، يا روزنامه ورق نمي زند و کلامش را قطع نمي کند.
اين گونه است که زن، احساس اعتماد و امنيت مي کند و از عشق همسرش مطمئن مي گردد و حس مي کند که مورد احترام قرار گرفته و زماني که زن احساس احترام کند، برايش آسان تر است که از مرد آن طور که در خورش باشد قدرداني نمايد .


بدانيم فوايد دنيوي و اخروي نيز از قبل روش هاي پسنديده ي رفتاري نصيبمان خواهد شد. چنان که در روايت است:
قال رسول الله(ص)
جلوس المرء عند عياله أحب الي الله تعالي من اعتکاف في مسجدي هذا.
نشستن مرد نزد زنش نزد خداي متعال محبوب تر است از اعتکاف او در مسجد . (4)


الامام صادق(ع)
من حسن بره باهله زادالله في عمره.
هر که به خانواده اش نيکي کند خداوند بر عمرش بيفزايد. (5)
و عنه: من حسن بره اهل بيته زيد في رزقه.
کسي که نيکي و نيکوکاريش با زن و فرزند مطلوب باشد، به رزقش اضافه مي شود. (6)
و حسن الخلق يزيد في الرزق.
اخلاق خوب روزي را اضافه مي کند.(7)
موضوع ديگري که در تفاوت زن و مرد مطرح است، مساله ي چرخه ي طبيعي احساسات زن است. زنان هم چون امواج دريا متلاطم و متغيرند، زماني سرشار از عشق و گاهي غمگين. با شناخت اين بعد از وجود زن، راحت تر مي توان با احساسات او کنار آمد و او را درک کرد. انتظار اشتباهي است که از يک زن توقع داشته باشيم هميشه سرحال و خوشحال باشد، چرا که به روال طبيعي، او داراي فرود و فراز احساس مي باشد و نمي تواند به طور ثابت، يک رفتار هميشه شاد ارايه دهد.
با پذيرش اين موضوع مي توان به يک زن کمک کرد تا با آرامش، روند فطري چرخه ي احساسات خود را طي کند و به سلامت روحي و رواني دست يابد. شنونده بودن و توجه به سخنان و عواطف زن، تاثير شگرفي در گذراندن آرام اين مراحل دارد و بکار بنديم اين کلام امام صادق(ع) را که:
الامام الصادق(ع):
المومنون خدم بعضهم لبعض، يفيد بعضهم بعضاً.
مومنان خدمتکار يکديگرند و به يکديگر سود مي رسانند.(shaki
در مقاله ي بعد به بحث«خوش خويي واخلاق پسنديده ي مردان» مي پردازيم.

ادامه دارد...

پي نوشت :

1- بحارالانوار، ج 103، ص 226
2- مکارم الاخلاق، ص 217
3- مستدرک، ج 14، ص 255
4- ميزان الحکمة، ج 5، ص 2266
5- خصال، ص 21
6- بحارالانوار، ج 71، ص 396
7- بحارالانوار، ج 71، ص 396
8- الکافي، ج 2، ص 167
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:17

نحوه‌ي برخورد زن و صحبت او


هم صحبتي زن و شوهر با هم، براي رشد و بقاي احساس صميميّت آنها نقش قطعي دارد. گفت و گويي که پايان خوش دارد، نشانه‌ي صميميّت است. طرفين مي‌‌دانند که چه مي‌گويند و از هم صحبتي با يکديگر لذّت مي‌برند.
ولي متأسفانه بسياري از زوج‌ها مهارت‌هاي لازم را براي گفتگو با يکديگر ندارند و بي‌آنکه بخواهند گرفتار سوء‌تفاهم و دل سردي و کدورت مي‌شوند.
به مرور سوء‌تفاهم‌ها روي هم انباشته مي‌شود و آهنگ صحبت تغيير مي‌کند و زن و شوهر ممکن است عليرغم حسن نيّت به بيراهه روند، و به جاي صحبت نرم و ملايم با هم مشاجره کنند.
براي اجتناب از چنين وضعيتي، چند قانون ساده وجود دارد که با رعايت آنها مي‌توانيد گفت وگوي موثرتري داشته باشيد:
1- با همسر خود هماهنگ شويد.
يعني بدانيد همسر شما از اين گفت و گو چه منظوري دارد، او ممکن است به راهنمايي شما نياز داشته باشد، يا اين که فقط حمايت شما را بخواهد. اگر نسبت به اشاره‌ها و احساسات او حساس باشيد، مي‌توانيد منظورش را دريابيد و پاسخ مناسب بدهيد.
2- با علاقه گوش دهيد.
پيامبر گرامي اسلام صلي‌الله عليه وآله و سلم فرموده‌اند: «گوش دادن برادر به برادرش هرگاه با او سخن بگويد، از مردانگي است». (1) صحبت کردن و جواب نشنيدن مانند صحبت کردن با ديوار است. بنابراين با نشان دادن عکس‌العمل‌هاي مناسب مانند سرتکان دادن، نگاه کردن به گوينده، ابراز کلماتي نظير: آره، اوهوم و ... نشان دهيد که با تمام وجود به همسرتان گوش مي‌‌دهيد. به خصوص مردها بايد به اين نکته بيش‌تر توجه داشته باشند، زيرا آنها عادت دارند در سکوت به مطلبي گوش دهند و از ابراز عکس‌العمل غافل مي‌شوند. اين سکوت آنها بر زن‌ها گران مي‌آيد و تصور مي‌کنند همسرشان گوش نمي‌‌دهد. بنابراين آقايان براي اين که متهم به بي‌توجهي نشوند، بايد بيش‌تر دقّت کنند!
3- از قطع صبحت اجتناب کنيد.
اگر دايم صحبت همسرتان را قطع کنيد، احتمالاً او فکر مي‌کند شما به حرف‌هايش گوش نمي‌دهيد و فقط مي‌خواهيد حرف خودتان را بزنيد. (حتّي اگر شما چنين قصدي نداشته باشيد) بنابراين هميشه تا پايان صحبت گوينده صبر کنيد.
4- ماهرانه سوال کنيد.
گاه يک سوال دقيق و حساب شده مي‌تواند به گونه‌اي اعجاب‌انگيز همسر شما را به صحبت تشويق کند و يا يک پرش نابهنگام و طعنه‌آميز از ادامه‌ي صحبت جلوگيري کند. به خصوص لحن پرخاشگرانه‌ي سوالات مي‌تواند مسأله ساز شود.
مثلاً «چرا ديشب دير آمدي؟» اصولاً سوالاتي که با «چرا» شروع مي‌شود، مي‌تواند اشکال‌ساز باشد زيرا مخاطب را در موضع دفاعي قرار مي‌‌دهد و بي‌اعتمادي و سوءظن را تداعي مي‌کند. براي اجتناب از اين مشکلات، مي‌توان سوال را طور ديگري مطرح کرد. مثلاً بپرسيد: «مشکلي پيش آمد که دير به منزل برگشتي؟»


5- هدف از صحبت و درخواست خود را از ابتداي صحبت مشخص کنيد.
اين مسأله براي مردها خيلي اهميّت دارد. آنان دوست دارند بدانند هدف از صحبت چيست و اين‌که از آن‌ها چه مي‌خواهيد. مردها هنگامي که بتوانند روي مکالمه تمرکز داشته باشند. بهتر مي‌توانند ارتباط برقرار کنند. به همسرتان بگوييد مي‌خواهيد راجع به چه موضوعي صحبت کنيد، به چه نتيجه‌اي برسيد و چه انتظاري از او داريد. صحبت‌ها نبايد مبهم و نامفهوم و سربسته باشد.
مثلاً: «عزيزم مي‌خواهم راجع به رابطه‌ي خودمان صحبت کنيم. بعد از اين چند سال فکر مي‌کنم وقتش رسيده که نکات قوّت و ضعف رابطه‌ي خود را ارزيابي کنيم. فکر مي‌کني نقاط ضعف و قوّت رابطه‌ي ما چيست؟»
مردي مي‌گفت: «هنگامي که همسرم مستقيماً نمي‌گويد که از چه موردي ناراحت است و همه‌اش مي‌خواهد به در بگويد تا ديوار بشنود، خيلي عصباني مي‌شوم. احساس مي‌کنم مرا احمق مي‌پندارد، يا اين قدر ساده‌ام که مرا بازي مي‌دهد. دوست دارم مستقيماً بگويد چه در سرش است».


6- به مردها فرصت بدهيد تا در سکوت فکر کنند.
مي‌توانند اطلاعات را با همسرتان در ميان بگذاريد و از او بپرسيد آيا دوست دارد الآن راجع به آن صحبت کند يا ترجيح مي‌ دهد فکر کند و بعداً جواب دهد. مردها معمولاً ترجيح مي‌دهند در سکوت فکر کنند و بعد نتيجه‌ي پاياني را با شما در ميان بگذارند، بنابراين تا وقتي به پاسخي نرسند، جواب نمي‌‌دهند. (آنها نمي‌خواهند ترس از عدم اطمينان يا ترديد خود را به شما نشان دهند!) بنابراين از سکوت آنها ناراحت نشويد.
7- زبان يکديگر را فرا بگيريد.
تعبير و ترجمه‌ي مردان از کلمات و جملات مشابه تعبير زن‌ها نيست. مردها به معناي لغوي و تحت اللفظي کلمات فکر مي‌کنند. مثلاً اگر زن بگويد: «ديگر صبرم تمام شده» مرد فکر مي‌کند واقعاً همه چيز تمام شده. بنابراين هنگام بيان احساسات خود به يک مرد، از کلمات و واژه‌هاي دقيق‌تري استفاده کنيد.
8- مردها را به «بي‌احساس بودن» متهم نکنيد.
مردها به اندازه‌ي زن‌ها احساساتي هستند، ولي به احساسات شان دسترسي ندارند، يعني بدون توجّه به احساس خود، سعي مي‌کنند منطقي و استدلال‌گر باشند. حتّي وقتي با همسر خود صحبت مي‌کنند، سعي مي‌کنند تحليلي و استدلالي صحبت کنند و از بحث در مورد احساسات طفره مي‌روند، زيرا به اين ترتيب شانس بيشتري براي برنده شدن دارند!
در اين مواقع بهترين کاري که شما مي‌توانيد انجام دهيد، اين است که همسرتان را در آغوش بگيريد، يا او را نوازش کرده يا دست‌هايش را در دست بگيريد. به طور کلّي هر نوع تماس جسماني محبت‌آميز مي‌تواند او را کمک کند تا راحت‌تر به دل و احساسات خود رجوع کند.
9- مردها نياز به تحسين و حس برتري جويي دارند.
به آنها نشان دهيد که رياستشان را باور داريد و هوش و ذکاوت و قدرتشان را تحسين نماييد. سعي نکنيد با آنها رقابت کنيد. زيرا مردها بسيار رقابتي هستند و آمادگي آن را دارند که حتّي با همسر خود رقابت نمايند. بنابراين نگذاريد چنين احساسي در آنها توليد شود.
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:18

رازداري و وفاداري


زير مجموعه‌ي مسئله‌ي «پذيرش» همسر، راز‌داري و وفاداري نسبت به او؛ جانب‌داري از شوهر در حضور و غيابش، کمک به افزايش اعتماد به نفس او و پرهيز از مقايسه کردن همسر با ديگران و يا همکارانش مي‌باشد.
زن فهيم هرگز سخنان و يا مسائل خصوصي همسر خويش را در جاي ديگر يا براي اقوامش بازگو نمي‌کند. رازداري زن بسيار مهم است که اگر رعايت نشود، مرد ديگر او را گنجينه‌ي رازهاي خود قرار نخواهد داد. اين امر خود سبب ايجاد فاصله و کم‌رنگ شدن محبّت بين زن و شوهرمي شود.
به تغيير زيباي قرآن، زن و مرد لباس و تن‌پوش يکديگرند¬(1) هيچ رابطه‌اي در دنيا، نزديکتر، دقيق‌تر و با اهميّت‌تر از رابطه‌ي زن و شوهر وجود ندارد و ما به خوبي آگاهيم که حفظ زيبايي و طراوت و دوام صميميّت اين رابطه بسيار با ارزش است. و تنها با برخوردهاي مدبرانه و عکس‌العمل‌هاي حساب شده‌ي يک زن داناست که پايه‌هاي زندگي استحکام خواهد يافت.

يک زن خوب و وفادار در هر شرايط، عاشقانه پشتيبان همسر خويش است. در مورد او به حرف بدگويان گوش نمي‌دهد و هرگاه شيطان خواست او را فريب دهد که شوهر خود را بي‌ارزش سازد، اين مطلب را به ياد مي‌آورد که او بايد زني بالاتر و بهتر از آن چه هست، بشود.
کمک به افزايش اعتماد به نفس و اطمينان و اعتماد به همسر، نقش مهمّي در پيشبرد زندگي و حفظ نشاط مرد دارد. وقتي که مردي محبوب است، سعي مي‌کند بهترين باشد تا براي ديگران مفيد واقع شود. زماني که دريچه‌ي قلبش باز است، اعتماد به نفس زيادي احساس مي‌کند تا هر تحوّل عظيمي را بپذيرد. اگر فرصتي به او بدهند تا استعدادهاي خود را رو کند، او نهايت سعي‌اش را خواهد کرد. ولي زماني که احساس مي‌کند نمي‌تواند خودي نشان دهد و موفّقيّت داشته باشد، به خود خواهي‌هاي زمان گذاشته‌اش برمي‌گردد.
هر مردي دلش مي‌خواهد که براي همسر خود يک «قهرمان» باشد، نشانه‌ي قبولي او از امتحان، تأييد زنش مي‌باشد. نظر تشويق‌آميز زن، با اظهاراتي که مبيّن اعتماد به همسرش است، به مرد قدرت و اميد مي‌دهد تا به صلاحيت و شخصيّت خود مطمئن شود.


سرچشمه‌ي بزرگ محبت براي مرد، عکس‌العمل‌هاي محبت‌آميز همسرش نسبت به رفتارهاي اوست.
بياييم هرگز از همسر خود خرده نگيريم و تحقيرش نکنيم و با حالت و سخنان طعنه‌آميز با او صحبت

نکنيم.

هيچ‌گاه موقعيّت‌هاي برتر ديگران را به نشانه‌ي تحقير همسر بيان نکنيم و بروز ندهيم. هرگز او را با

يکي از مردان و يا همکارانش مقايسه نکنيم، بلکه هميشه به يادش آوريم که او با پيروي از دستورات

اسلام و با اراده و تلاش و پشتکار خود همراه کمک و ياري خداوند و با توکّل به او در حقيقت به

کمال و افتخار خواهد رسيد.

ادامه دارد....
پانوشت ها:
1) هن لباس لکم و انتم لباس لهن زنان لباس شما هستند و شما لباس آنها. 187 سوره‌ي بقره لباس از يک سو انسان را از سرما و گرما و خطر برخورد اشيا به بدن حفظ مي‌کند و از سوي ديگر عيوب او را مي‌پوشاند، و از سوي سوم زينتي است براي تن آدمي، اين تشبيه که در آيه‌ي فوق آمده اشاره به همه‌ي اين نکات است.
دو همسر يکديگر را از انحرافات حفظ مي‌کنند، عيوب هم را مي‌پوشاند، وسيله‌ي راحت و آرامش يکديگرند و هر يک زينت ديگري محسوب مي‌شوند. اين تعبير نهايت ارتباط معنوي مرد و زن و نزديکي آنها را به يکديگر و نيز مساوات آنها را در اين زمينه روشن مي‌سازد.
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:18

ره توشه هاي جاده ي خوشبختي- مخصوص خانم ها (1)

«هر چه محبت همسر در قلب بنده زيادتر شود فضليت ايمانش زيادتر مي‌گردد.» (1)
(امام صادق عليه‌السلام)
اوّلين قدم و مهم‌ترين توشه در راه زندگي و آيين همسرداري، مودّت و محبّت است، همان مودتي که خداوند مهربان، به رايگان در دسترس زن و شوهر قرار داده. «و جعل بينکم مودةّ و رحمة»(2) و سعي زوجين بايد در زنده نگه داشتن و حفظ آن باشد. براي موفقيت در روابط زناشويي درک فصل‌هاي مختلف زندگي بسيار مهم است. زندگي فصل‌هاي متفاوتي دارد. گاهي محبت به خودي خود روان و جاري است، ولي گاهي دسترسي به آن نياز به تلاش و کوشش دارد.
روح و وجود ما براي ادامه‌ي زندگي نياز به محبت دارد، پس روح و جان خود و همسرمان را از محبّت لبريز کنيم. مگر نه اين است که زن مظهر عطوفت و مهرباني است و اوست که زندگي را مي‌سازد؟ پس او چون بهار، سخاوتمندانه و بدون چشم داشت محبت را به همسرش تقديم مي‌کند. چرا که ايثار و فضيلت را از فرهنگ اسلامي به خوبي آموخته است و مي‌داند که به فرموده‌ي امام علي‌عليه‌السّلام: «الايثار اعلي المکارم» ايثار برترين صفات عالي انساني است.(3)


1- ابراز محبت


قال رسول‌الله صلي‌الله عليه وآله وسلم:
افضل الناس منّة من بدأ بالمودّة.
شايسته‌ترين کس به منّت‌گذاري کسي است که در دوستي و محبت نسبت به طرف خود پيشي گيرد.(4) محبّتي که در دل احتکاروزنداني شود ،اثر بخش نيست. محبّت بايد در رفتاروگفتاروعملجاري شود وبروزکند و«مودّت» يعني اين،يعني ابراز محبّت وعلاقه.جلوه‌هاي بروز محبت در زندگي بسيار متفاوت و گوناگون است. حسن خلق و خوش رويي، نرم خويي و مهرباني، ادب در کلام و رفتار، توجّه و لبخند، درک و فهم طرف مقابل، حسن‌جويي و مثبت انديشي، احترام و قدرداني ... همه و همه از مصاديق مودت و محبت است.
از رسول خدا صلي‌الله عليه واله و سلم پرسيدند:
ما افضل ما اعطي المرء المسلم؟ قال: الخلق الحسن.
بهترين هديه‌اي که به شخص مسلمان داده شده خوش اخلاقي است.(5)
چرا به زنان سفارش شده که هنگام آمدن همسر به استقبالش برويد و در را به رويش بگشاييد و بدين‌گونه نشان بدهيد که منتظر او بوده‌ايد؟ زيرا اين رفتار نيز نشانه‌اي از مودّت است؛ و طي کردن همين فاصله‌ي کوتاه و استقبال و مشايعت همسر، نشانه‌ي محبّت و محبّت آفريني است، صورت زيبا تسخير کننده نيست، آنچه تسخير مي‌کند دل مهربان و شوهر دوست زن است. و امام رضاعليه‌السلام چنين زني را غنيمت مي‌شود و رسول خاتم صلي‌الله عليه وآله و سلم: او را بهترين زن مي‌داند. زندگي که در آن بخواهيم روابط عاطفي حکم‌فرما باشد، مانند باغي است که با ارزش‌ترين موهبت يعني «خودمان» را به امانت مي‌گذاريم تا به رشد و شکوفايي برسد.هرگز گمان مبريد که با ابراز علاقه قدر و منزلت شما کم مي‌شود، بلکه به عکس با نثار محبّت، به کمال و بالندگي خواهيد رسيد.
براي همسر خود مادري کنيد. به قول يکي از نويسندگان «مردان،کودکان بلند قد هستند و احتياج به محبت مادري دارند. چون کودک به خوبي مي‌داند قلب مادر در منزل براي ديدار وي مي‌تپد و چشمش به انتظار اوست». مرد براي حرکت و پويايي به محبّت زن نياز دارد و محبّت صادقانه و حقيقي، تنها نيرويي است که مرد را به زندگي اميدوار و پر تلاش نگاه مي‌دارد.به فرموده‌ي پيامبراکرم صلي‌الله عليه وآله و سلم: بهترين زن‌هاي شما آنهايي هستند که داراي محبّت باشند.


2- قدرشناسي


لئن شکرتم لازيدنّکم.(6)
پس از ابراز محبت و بيان شيفتگي و نشان دادن احساسات و عواطف عالي خود، گام بعدي قدرداني و احترام نسبت به همسر است که از جلوه‌هاي ظهور و بروز محبت مي‌باشد. امام صادق عليه‌السلام فرموده‌اند: هر زني که به شوهرش احترام کند و آزار و اذينش نرساند، خوش بخت و سعادتمند است.
دقت داشته باشيم که هميشه قدر‌شناسي خويش را در مقابل محبت‌هايي که همسرمان به ما مي‌کند، آشکارا ابراز کنيم که «لم يشکر المخلوق لم يشکر الخالق» در اين صورت است که او محبت ما را حس مي‌کند .قدرداني از همسر بهترين شيوه جلب محبت مرد است.
منتظر نباشيم که در مقابل کار بزرگ و غير منتظره‌اي از همسر خود تشکر کنيم؛ بلکه بياموزيم تا در برابر هر کار کوچکي توجه نشان داده و قدرداني خويش را ابلاغ کنيم. با لبخند و بيان تشکر، زن مي‌تواند احساس رضايت خويش را از مرد نشان دهد. مرد نياز به اين قدرداني و تشويق دارد تا بتواند همچنان محبّتش را ارائه دهد. او نياز دارد تا بداند وجودش موثّر است و کارهايش زندگي را بهتر مي‌نمايد. اگرمردها بدانند که آنچه براي زن انجام مي‌دهند، مهم و با ارزش است. بيش‌تر و بيش‌تر بر تلاش خويش مي‌افزايند و به تدريج مي‌آموزند تا به کارهاي کوچک هم به همان اندازه‌ي کارهاي بزرگ ارزش دهند.درمقاله ي بعد به بحث گذشت و صبوري مي پردازيم.
منبع :
برگرفته از کتاب " همسر اگر اينگونه بود "
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:19

دلداده هاي هم فکرتفاوت‌هاي بين خود و همسر خويش را درک کنيم.


ما زنان، تفاوت زيادي با مردان داريم. وقتي که مي‌خواهيم سر صحبت را باز کنيم از موضوعي‌هايي کاملاً متفاوت و دور از مساله اصلي آغاز مي‌کنيم. اما يک مرد موقعي با زنش حرف مي‌زند که بخواهد افکار و نظرات اصلي خود را در رابطه با موضوع يا اقدامي بيان کند. اغلب مردها در حالي که با همسر خود صحبت مي‌کنند، دارند حرف آخر خود را مي‌زنند و يا نظر نهايي و قطعي زن را دريافت مي‌دارند و براساس آن برنامه‌هاي اصلي و جدي زندگي خود را تنظيم مي‌نمايند.
يک زن دوست دارد که درباره احساسات، علائق، برداشت‌ها و آلام روحي خود صحبت کرده و بدين‌وسيله با تخليه دروني به آرامش مورد نيازش دست يابد. براي مثال وقتي شما از شوهر خود سوال مي‌کنيد : «آيا مرا دوست داري؟» شما مطمئن هستيد که او شما را دوست دارد، چون قبلاً به شما گفته است ولي از نظر عاطفي نياز داريد که آن کلام را دهها بار، صدها بار و حتي هزاران بار ديگر بشنويد.


يک زن محبت خود را از طريق کلمات بيان مي‌کند و انتظار دارد که از همان طريق نيز آن را دريافت کند. يک مرد عشقش را به‌طور عملي بيان مي‌کند، نظير روابط جنسي، يا کار کردن و خريد وسايل زندگي و معمولاً به‌همين صورت آن را مي‌فهمد و دريافت مي‌کند. يک زن خواستار ارتباط کلامي مثبت و محبت‌آميز است، در حالي که شوهرش افکارش را در عمل بيان مي‌کند و از اعمال و رفتار همسرش علاقه و محبت او را نسبت به خويش دريافت مي‌دارد. پس آيا باز هم تعجب‌آور است که ما هميشه در روابطمان با شوهرانمان دچار مشکل مي‌شويم؟
يک مرد نياز به زني دارد که همدرد و همدل وي بوده و در مسير پرفراز و نشيب زندگي، همراهي قوي باشد. درک مردي که در کنارش زندگي مي‌کنيد و شناخت ويژگي‌هاي او و پذيرش بي‌قيد و شرط وي‌ آن‌چنان که هست، عشقي عميق و ارزشمند در قلب شما به‌وجود مي‌آورد که نتيجه آن رهايي از تنش‌ها و فشارهاي روحي و درگيري‌هاي خانوادگي است. اين عشق را با آزادي و لذت به شوهرتان ارزاني داريد تا او نيز شما را مانند ارزشمند‌ترين موجود زندگيش بپذيرد. آن وقت ازدواج شما گرم و شيرين و لذت‌بخش مي‌گردد.


عشق، محبتي است براساس معرفت.
گذشتن از خويش است و ايثار مطلوب بر محبوب.

روش‌هاي کاربردي در ارتباط با همسرانالف – چگونه ارتباط خود را با شوهر خويش گسترش دهيد.


يک عشق نمي‌تواند در شرايطي که بين زن و مرد فاصله ايجاد شده است شکل بگيرد و دوام يابد. پس چاره‌ايي نداريم جز اينکه، شکاف‌هاي روحي را بين خود و همسرمان کم کنيم.


1- شنونده خوبي باشيد.
2- او را نصيحت نکنيد، به‌خصوص در حضور ديگران.
3- شوهر خود را با ديگري مقايسه نکرده، از او ايراد نگيريد و تحقيرش نکنيد.
4- چارچوب فکري و ذهني شوهر خود را بشناسيد و او را آن‌چنان که هست درک کنيد.
5- نسبت به وضعيت روحي شوهرتان دقيق و حساس باشيد.
6- در مورد مسائل مورد علاقه همسرتان اطلاعات کسب کنيد و به آن احترام بگذاريد.
7- زمينه‌هاي حرکت او را فراهم کرده و مانع رشد او نشويد.
8- زبان نگاه را بياموزيد و ارتباط‌هاي غيرکلامي با همسر خويش را بيشتر کنيد.
9- توقعات و انتظاراتي که از او داريد، محترمانه برايش بيان کنيد و از او نيز چنين بخواهيد.
10- هر روز بهانه‌اي براي ايجاد نشاط و شادابي در خانه پيدا کنيد.


ب- چگونه شوهر تندخوي خود را آرام کنيد.


1- انصاف داشته باشيد و صادقانه همه‌چيز را از نگاه طرف مقابل ببينيد.
2- بهترين راه موفقيت در بحث، اجتناب از آن است.
3- در هنگام ناراحتي او، از وي انتقاد، گله و شکايت نکرده و او را محکوم ننماييد.
4- در جهت تأمين نظر وي طوري دوستانه صحبت کنيد تا احساس امنيت دروني نمايد.
5- به جاي احساساتي شدن آرام باشيد و از تندي و اشک ريختن بپرهيزيد.
6- موقعيت خود را تغيير داده و مشکلات را در زمان و مکان بهتري مطرح کنيد.
7- عقايد خويش را تحميل نکرده و با آرامش و صداقت بگوييد، در قلب شما چه مي‌گذرد.
8- هم‌چنان که دوست داريد از شما گذشت کنند، خود نيز بخشايش داشته باشيد.
9- در مقابل رفتار تند شوهرتان، شکيبا و بردبار باشيد. (اين يکي از توانايي‌هاي خاص زنان است.)
10- بر وي منت مگذاريد و زحمات و ايثارهاي خود را در زندگي به رخ او نکشيد.منبع : راز موفقيت زنان در خانواده
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:20

دو گوش ويک دهان

گاهي اوقات به نظر مي رسد مردان و زناني كه زندگي مشتركي را شروع مي كنند، هيچ چيز مناسبي به دست نخواهند آورد، حتي يك گوش شنوا. يكي از دلايلي كه باعث مي شود بسياري از ازدواج ها منجر به شكست شود، ناتوان بودن در برقراري ارتباط و درك دو طرف است. نداشتن گوش شنوا يكي از دلايل مهمي است كه باعث مي شود مردم يکديگر را عصباني كنند. بيشتر اوقات مي شنويم زنان از اين كه همسرانشان به حرف آنها گوش نمي دهند، يا آنها را ناديده مي گيرند، شكايت دارند و بيشتر اوقات هم حق با آنهاست.


اما حقيقت اين است كه گناه زنان هم به اندازه گناه مرداني است كه به سخنان آنها گوش فرا نمي دهند.


راه حل هاي پيشنهادي
1 - شنيدن، نيازمند سعي و كوشش است


چه باور كنيد و چه باور نكنيد، در حقيقت گوش كردن يک حركت فيزيكي است. اين بار كه به حرف هاي همسرتان گوش مي كنيد توجه داشته باشيد كه چگونه ضربان قلب شما تند مي شود و حرارت بدنتان بالا مي رود. البته اگر واقعاً متوجه اين تغييرات شويد، احتمالاً ديگر واقعاً به آنچه همسرتان مي گويد، گوش نمي دهيد.
پيشنهاد:بنابراين سعي كنيد هنگام گوش دادن به سخنان همسرتان هوشيار باشيد و حواس خود را كاملاً به سخنان او معطوف سازيد.


2- کمتر صحبت کنيد ما يك دهان و 2 گوش داريم، پس بايد 2 برابر ميزاني كه صحبت مي كنيم، گوش دهيم. اگر شما مي خواهيد همسرتان را بهتر درك كنيد، ابتدا بايد بفهميد كه نمي توانيد به زور حق صحبت كردن را از او سلب كنيد. صبور باشيد و به دقت گوش كنيد. قطعاً نوبت حرف زدن شما هم فرا خواهد رسيد.3- افكار سريع


ظرفيت و توانايي ما در فهم سخن ديگران بسيار سريع تر از زماني است كه خود سخن مي گوييم. به طور متوسط شخص شنونده مي تواند در هر دقيقه 600 كلمه را طبقه بندي كند. در حالي كه اين ميزان، هنگام صحبت كردن بين 125 تا 150 كلمه نزول مي يابد. بنابراين چون مغز ما هنگام شنيدن، توانايي ضبط كلمات بيشتري را نسبت به زمان سخن گفتن دارد پس هنگام شنيدن، ما وقت اضافه پيدا مي كنيم تا به عالم رؤيا برويم، در مورد نگراني هاي شخصي خود فكر كنيم و يا درصدد پاسخ گفتن به طرف مقابل باشيم. در اين حالت است كه شخص گوينده متوجه رفتار ظاهري ما مي شود و اظهار ناراحتي مي كند.
پيشنهاد: اين بار هنگام گوش كردن به سخنان همسرتان سعي كنيد، اين وقت اضافي را صرف فهميدن عقايد و مشكلات و شكايات او نماييد.

4- مفروضات غلط (پيشداوري)


پيشداوري هاي ما اغلب نتيجه زيادي خواهي ها و خودخواهي هاي ماست. بيشتر اوقات مردم به حرف يكديگر گوش نمي كنند، چون معتقدند كه آنچه ديگري مي خواهد بگويد، آنها بهتر مي دانند و يا مشكل آن قدر پيچيده است كه قابل حل نيست و يا آن قدر هم مهم نيست كه لازم باشد به آن گوش داد.
پيشنهاد: شما بايد ابتدا سعي كنيد به جاي تمام اين پيشداوري ها، شنونده خوبي باشيد و قبل از اتمام سخنان طرف مقابل در مورد او پيشداوري و قضاوت نكنيد. لازم است عقايد همسر خود را قبل از اين كه در مورد او قضاوت كنيد، به خوبي درك كنيد يعني ابتدا خوب گوش كنيد و وقتي مطمئن شديد متوجه منظور طرف مقابل شده ايد آن وقت آنها را ارزيابي كنيد.

5- شما از قبل مجهز شده ايد


فرو رفتن در نگراني هاي شخصي به مراحل شنيدن كمكي نمي كند. گاهي اوقات ما فشارهاي رواني و يا نگراني هاي زيادي در زندگي داريم كه مانع از توجه ما به سخنان گوينده مي شود.
پيشنهاد: به جاي انجام دادن كارهاي دور از ادب و تظاهر به گوش كردن به همسرتان، شما بايد او را از وجود نگراني ها و مشكلات خود آگاه سازيد. در اين صورت شايد همسرتان براي گوش دادن به حرف هاي شما بسيار هم مشتاق باشد.


6- تعدد صحبت كنندگان


در زندگي هاي پرمشغله امروزي ما با انواع صداها اعم از صداي بچه ها، والدين، دوستان، همكاران، تلويزيون، فروشندگان دوره گرد و... مواجه هستيم. بنابراين گاهي اوقات به خود اجازه مي دهيم حواسمان پرت شود و يا به طور گزينشي يكي از صداها را انتخاب مي كنيم و در نتيجه به طور كامل حواسمان به سخنان كسي كه با ما صحبت مي كند معطوف نمي گردد.
پيشنهاد: اساس كار براي خوب شنيدن، مقدم شمردن فردي است كه براي ما مهم است. مثل همسر، بچه ها، خانواده، همكار و رئيسمان.


7- حواس پرتي


روان شناسان عوامل تمركز نداشتن و حواس پرتي را وجود يك صداي خارجي مي دانند. مثل :صداي بلند تلويزيون، مكالمات تلفني، ترافيك، دستگاه تهويه و... كه همگي مي توانند در توانايي شنيدن به طور مؤثر دخالت داشته باشند.
پيشنهاد: اگر مي بينيد هنگام صحبت كردن با همسرتان تمركز حواس لازم را نداريد، سعي كنيد عوامل حواس پرتي را كاهش دهيد و يا حذف كنيد. تلويزيون را خاموش كنيد. پنجره ها را ببنديد. صداي موزيك را كم كنيد، يا به محيط آرام تري برويد.


8- بد شنيدن


گاهي اوقات عدم توانايي در شنيدن ممكن است ناشي از يك مشكل رواني باشد. حتي يك ناراحتي جزيي مي تواند در قدرت شنوايي و تمركز حواس شما مؤثر باشد و مشكل آنجاست كه شما خود به اين امر واقف نباشيد.
پيشنهاد: اگر فكر مي كنيد خود شما يا طرف مقابلتان از ناشنوايي حتي جزيي رنج مي برد، حتماً با يك شنوايي سنج مشورت كنيد و آزمايش شويد. خوشبختانه با يك نگرش صحيح شما مي توانيد خوب گوش كنيد و مطمئن شويد كه روابط بين شما و همسرتان محكم و استوار باقي مي ماند. در پايان چند پيشنهاد ساده براي اين كه شنونده خوبي باشيد مطرح مي شود.


9- پيام هاي مهم طرف مقابل را كشف كنيد هنگام صحبت كردن همسرتان كاملاً به حرف هاي او گوش دهيد و اگر مورد مبهمي بود، حتماً سؤال كنيد چون از اين طريق هيچ نقطه ابهام و سوءتفاهمي باقي نمي ماند. اگر شما دوست داريد طرف مقابل سخنان شما را بشنود و احساسات شما را درك كند، خود نيز بايد همين موارد را در مورد او رعايت كنيد.
در پايان مي توان نتيجه گرفت اگر همسرتان اغلب از شما عيب جويي مي كند و ناراحت است، شايد به اين خاطر باشد كه مي خواهد چيزي به شما بگويد ولي چون شما گوش نمي كنيد، او مجبور است به گفتن خود ادامه دهد تا شما را بالاخره وادار به گوش كردن كند.
منبع:آرزو سهيلي پور
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:21

مرد شما حرف هايتان را بهتر مى فهمد، اگر...1 - وقتى از همسرتان مى خواهيد كه كارى را انجام دهد، بهتر است بگوييد:

</STRONG>«مى شود اين كار را انجام بدهى؟» نه اين كه «مى توانى اين كار را انجام بدهى؟» بيشتر زنان در اين مواقع از كلمه «مى توانى» استفاده مى كنند. چرا كه به نظر مى رسد مؤدبانه تر باشد. ولى در اين صورت شما از همسرتان درباره توانايى هاى او سؤال مى كنيد تا اين كه به او بگوييد كارى را انجام دهد. مردان ترجيح مى دهند كه درخواست شما مستقيم باشد نه اين كه با ايما و اشاره، مطلبى به آنها فهمانده شود.


2 - رك و مستقيم با آنها صحبت كنيد:

</STRONG>سعى كنيد كه دقيقاً آنچه را كه مد نظر داريد به شوهرتان بگوييد و تنها به سرنخ ها و نشانه ها نپردازيد. فراموش نكنيد آنها مثل شما حس ششم قوى ندارند!


3 - اين را درك كنيد زنان بيشتر از مردان به گوش دادن بها مى دهند:

</STRONG>براى اين كه گوش دادن به صحبت هاى طرف مقابل در حكم راهى براى بيان كردن عشق و علاقه و حتى منعكس كننده يك ارتباط است. ولى براى يك مرد هرگز اين طور نيست.


4 - وقتى كه به صحبت شما گوش مى دهد از او تشكر كنيد:

</STRONG>مردان به اين نوع تأييد از جانب شما احتياج دارند، خصوصاً اگر در حيطه روابط نيز باشد. چون اغلب گمان مى كنند قادر به درك نيازها و خواسته هاى همسرشان نيستند و تشكر شما، اين ابر سياه را از افكار آنها پاك مى كند!


5 - مختصر و مفيد صحبت كنيد:

</STRONG>مردان توجه و علاقه چندانى به جزئيات اطراف خود ندارند. مثلاً براى آنها مهم نيست كه پرده هاى خانه دوست شما چه رنگى است يا چند تار مويى را كه اخيراً در وسط موهايتان رنگ كرده ايد به شما مى آيد يا نه. پس سعى كنيد از مرد خود چنين انتظارى را نداشته باشيد. چون با اين كار لطف بزرگى به زندگى زناشويى خود كرده ايد!


6 - آنقدر بپرسيد تا نظرش را واضح به شما بگويد:

</STRONG>مثلاً براى خريد لباس، گاهى از او مى پرسيد كه نظرش در مورد رنگ لباس چيست و او مى گويد «هر چه تو مى پسندى، من هم مى پسندم.» اما بعد از خريد لباس رنگش را چندان نپسندد. بنابراين قبل از خريد و هر كار ديگرى كه نظر او برايتان اهميت دارد، نظر دقيق و واقعى او را جويا شويد تا در آينده دچار مشكل نشويد.


7 - به او نگوييد:

</STRONG>«تو هيچ وقت به حرفهايم گوش نمى دهى!» اين كار دقيقاً مساوى است با آغاز يك سلسله احساس تحقير و ناپختگى در همسرتان، که آغاز ايرادگيرى وى از شما خواهد بود.


8 - در نهايت در حضور اطرافيان از او به خاطر درك والايش، تشكر كنيد.

</STRONG>از اين كه او هميشه به شما گوش مى دهد و اين كه چقدر خوب شما را درك مى كند. شما فقط امتحان كنيد؛ معجزه مى كند!
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:50

اختلاف رفتاری دو جنس
زنان و مردان در رفتار تفاوت های زیادی دارند . مثلاً وقتی یك زن می خواهد سر صحبت را با همسرش باز كند از موضوعهای كاملاً متفاوتی آغاز می كند ، در حالی كه مردان زمانی كه صحبت می كنند می خواهند افكار و اطلاعاتی را بیان كنند . برای مردان ارتباط برقرار كردن یعنی تبادل اطلاعات ، در حالی كه برای زنان این امر به معنی سهیم شدن ، سهیم كردن و صمیمیت و لذت بردن است . هدف زنان از مكالمه این است كه احساسِ حمایت كنند و تا جایی پیش بروند كه خودشان را بفهمانند و دیگران را بفهمند . مردان به دنبال صحبت های سریع و ترجیحاً جالب و بامزه و از همه مهمتر علمی و مفید هستند . آنها به ندرت " حرف زدن برای حرف زدن " را دوست دارند . در حالی كه زنان دوست دارند از احساسات و علائقشان سخن بگویند.
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:50

زنان بدانند :
كه مردان چگونه ارتباط برقرار می كنند و مخصوصاً بدانند كه آنها چگونه ارتباط كلامی ایجاد می كنند .
به مردان كمك كنند تا آنچه را كه در درونشان می گذرد ، بهتر و بیشتر با آنان در میان بگذارند . زن عادی ، در مقایسه با مرد عادی در ایجاد ارتباط كلامی استاد است ، مخصوصاً زمانی كه ابراز احساسات در میان باشد .
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:51

مردان بدانند:
به شیوه ارتباط برقرار كردن خود و همسرشان توجه كنند . آنان باید بدانند كه بین شیوه ارتباط برقرار كردن آنها و همسرشان تفاوت بسیار زیادی وجود دارد .
با این شناخت آنان می توانند از خود رفع اتهام كنند و نگرش های دفاعی خود را درباره زنان كنار بگذارند و آنها را متهم نكنند كه به طور دائم انتقاد می كنند و نق می زنند . مردان احتمالاً می توانند متوجه شوند كه زنان از بیان كردن حالت های روحی خود لذت می برند . زنان این كار را به منظور انتقاد از مردان انجام نمی دهند بلكه بیشتر برای بهبود رابطه و نزدیكتر كردن خود به همسرشان و احساسِ داشتن یار و همراه انجام می دهند . برای زنان بیان كردن حالت های روحی ، حتی احساسات منفی ، نوعی اثبات علاقه است.
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف j.j في 25/7/2007, 12:51

تفاوت های روانی زنان و مردان:
از دهه ۱۹۵۰ به این طرف ، روانشناسی جدید خواسته است از تفاوت های زن و مرد بكاهد ؛ زیرا این تفاوت ها در گذشته ، اغلب برای مطیع كردن و به خدمت گرفتن زنان به كار رفته است . طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در مورد ۶۱ جامعه ، تقریباً ۵۰ درصد زوجها طلاق می گیرند یا می خواهند طلاق بگیرند و این اتفاق معمولاً در سال چهارم یا پنجم زندگی مشترك آنها رخ می دهد . درصد ازدیاد طلاق بین سال های ۱۹۶۰ و ۱۹۹۰ به ۳۰۰ درصد می رسد .
۵۹ درصد خصوصیات و رفتار زیست شناختی مردان و زنان یكی است. هر دو یك مغز ، یك بدن ، دو دست ، دو پا و ... دارند ، نفس می كشند ، غذا می خورند ، می خوابند و ... .
اعتقاد به این كه تفاوت های ژنتیكی ، غددی ، هورمونی ، اندامی و ... نمی توانند روی روان و رفتار زنان و مردان اثر بگذارند ، كاملاً غلط و ضد علمی است . اگر روان شناسی تفاوت های دو جنس در قرن ۱۹ این اشتباه را مرتكب شد كه مرد را به عنوان جنس برتر شناخت تا بتواند زن را پایین بیاورد و او را فقط به نقش های معمولی بارداری ، تربیت فرزندان و تغذیه محدود كند ، این باور نیز می تواند كاملاً اشتباه و خطرناك باشد كه زن و مرد مشابه هستند . زن و مرد در حقیقت انسانند ، اما متفاوت . در كتاب ، " كشف كردن تفاوت هایمان " ، اثر ژورتانبنوم ، گفته شده است كه برای درك واقعیت چهار روش وجود دارد : فیزیكی ، احساسی ، عقلانی و روحانی . زنان به راحتی می توانند از یك روش به روش دیگر بروند اما مردان با روش فیزیكی و عقلانی راحت ترند . به عنوان مثال مردی كه غمگین یا شاد است این حالت ها را با رفتار ( فیزیكی ) خود نشان می دهد . به عبارت دیگر مرد به عمل ، ارجحیت می دهد . زن غم را احساس می كند و حتی می تواند بی دلیل احساساتی شود ، ولی درك این موضوع برای مر بسیار سخت است . زن به رابطه خود و محیط ، بیشترین ارجحیت را می دهد .
avatar
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 42
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف hichkas في 28/7/2007, 09:06

Desideria نوشته است:خب در مورد نظراتتون کمی بیشتر توضیح بدید

اگه فردي در جايي يا خانواده اي خشن يا به دور از لطافت انساني بزرگ شده باشه ديگه لطيف نيست!اگرهم يكي از اين افراد با بقيه فرق داشت معلوم ميشه كه جايي چيزي ديده!.ولي خب نميتونه خودشو مطابقت بده
avatar
hichkas
عضو برتر

انثى تعداد پستها : 1173
Registration date : 2007-06-05

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف hichkas في 28/7/2007, 09:08

j.j نوشته است:
hichkas نوشته است:
j.j نوشته است:
hichkas نوشته است:اين خنده قلقليه كووو؟!!!
شونصدتا خنده قلقليkhejalat
نداره Mad khejalat اااااااااااااا اشتباه نکنید برجستگی رو نمیگم خنده قل قلی رو میگم Twisted
آقا نزن ..نزنTwisted
مواظب باش حتي يه لحظه فكركردن در اون مورد پليس امنيت مياد ميگيرتhoo
چشم flower Razz
در مورد خنده قل قلی Sad khejalat
آفرينflower
نه .برجستگي هاTwisted
avatar
hichkas
عضو برتر

انثى تعداد پستها : 1173
Registration date : 2007-06-05

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف hichkas في 28/7/2007, 09:15

Desideria نوشته است:!!!!
1- سعی کنید نقل قولها رو زیاد نکنید
2- اینجا یه تاپیک جدیه ،پس پستهای فان رو برا تاپیکای خودش بذارید
3- سعی کنید در مورد هر مطلبی یا نظری که مینویسید یه کمی توضیح بدید

از راهنماييتون ممنونمss
avatar
hichkas
عضو برتر

انثى تعداد پستها : 1173
Registration date : 2007-06-05

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: تفاوت هاي مرد و زن

پست من طرف Desideria في 28/7/2007, 12:15

مرسی بچه ها و به خصوص جواد عزیز flower

در اولین فرصت که بتونم تمامی کپی پیست های جواد عزیز Razz Twisted رو بخونم منم میام داخل بحث Embarassed

__________________________________
و چه زشت به من و سادگیم خندیدی
به من و عشقی پاک که دلم میگفت
تا ابد مال تو بود ......
و هست ....
avatar
Desideria
مدیر
مدیر

انثى تعداد پستها : 800
Age : 36
Registration date : 2007-04-12

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

صفحه 2 از 5 الصفحة السابقة  1, 2, 3, 4, 5  الصفحة التالية

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد