بچه های گل گفتمان
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

هواپيماهاي نظامي دنيا

+2
naz khatun
iq-boy
6 مشترك

اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف iq-boy 21/5/2007, 09:23

درود . در گفتمان جستاری با این عنوان داشتیم و من هنوز مقالات و عکسهای زیادی در این باره دارم . پس تصمیم گرفتم این تاپیک رو با کمک دوستان علاقمند احیا کنم .


اين مطلب آخرين بار توسط iq-boy در 29/12/2009, 05:31 ، و در مجموع 2 بار ويرايش شده است.
iq-boy
iq-boy
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 37
Registration date : 2007-04-12

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف naz khatun 25/5/2007, 08:44

عمرا بتوني
حالا ببين کي گفتم
naz khatun
naz khatun
عضو ویژه

انثى تعداد پستها : 898
Age : 38
موقعيت : تبريز
Registration date : 2007-04-12

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف j.j 29/5/2007, 05:14

آخرین تکنولوژی یعنی آخرین هواپیمای جنگی آمریکا چی هست ؟
j.j
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 46
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف iq-boy 25/6/2007, 12:22

اين مقالات بر گرفته از كتاب دائره المعارف علمي يا كتاب اسلحه..سري دوم/جلد نهم است.اين كتاب رو به اين دليل انتخاب كردم كه ساده و روان و كامل توضيح داده....و براي جلو گيري از خسته شدن شما عزيزان اونو تو چند قسمت خواهم نوشت....
اف-4...فانتوم
Mc Donnell Douglas
F-4 Phantom II
قسمت اول:
در حدود سالهاي 1950-1952 كمپاني مك دانل داگلاس برنده طرح اولين جت شكاري نيروي در يايي آمريكا گرديد و طرح اوليه فانتوم 1 را ارائه نمود.وآنرا پيگيري كرد ولي در دهه 1960-1950از ساختن فانتوم 1 منصرف گرديد و تصميم ساخت هواپيماي دونفره آ اچ-1كه قادر به پرواز در هر شرايط جوي بود گرفت. در اكتبر fah-11954كمپاني مك دانل داگلاس بنا به قرار دادي كه با نيروي دريايي آمريكا بست شروع به تكميل دو نمونه نمود .7ماه بعد نيروي دريايي تصميم گرفت براي كاملترنمودن اين هواپيما براي حمل موشكهاي هوا به هوادر طرح آن تغييراتي داده بشود. بهمين دليل به ساختن
اف-اچ-1 مبادرت نمودن كه در 27 ماه مه 1958 اولين پروازآزمايشي خود را انجام داد،روزيكه يكي از بهترين و موفقترين هواپيما هاي دنيا مورد شناسايي
جهان صنعت هواپيما سازي قــرار گرفت.نام اين هواپيما بعدها از fah-1
به اف-4 بي تغيير يافت.
اولين هواپيماهاي فانتوم با قدرتي معادل 16150پوند فشار استاتيك و دو موتور ساخت جنرال داينا ميكز بود كه بعدها فشار استاتيك آن به 17900پوند افزايش داده شد.هواپيماي نوپاي فانتوم اف-4 بي... رقيب سرسختي بنام اف-8-يو-3 داشت ولي پس از يك سري پروازهاي رقابت آميز بين دو هواپيما، بعلت دارا بودن امكانات پرواز بهتر و ايمني بيشتر پيروز شد و بعنوان طرح نمونه نيروي دريايي آمريكا انتخاب گرديد
پس از مدتي نيروي دريايي خواستار ساخت نوعي از فانتوم كه قادر به انجام ماموريت پشتيباني نزديك نيز باشدگرديد و كمپاني مك دانل داگلاس اف-4-آ را پيشنهاد نمود كه بقدري مورد توجه قــــــرار گرفت كه نيروي دريايي بلا فاصله اف-4-بي قبلي را به اف-4-آ تبديل نمود.
در سال 1961 نيروي هوايي آمريكا تصميم به خريد يك نمونه جديد از هواپيما هاي شكاري بمب افكن گرفت و بدين ترتيب اف-4 بار ديگر در يك صحنه ي رقابت انگيز قــــــــرار گرفت.حريفان او اين بار اف-105 و اف- 106 بودند ولي اف-4 پس از يك سري پرواز مجددا برنده گرديد و با نام اف-110-آ
كه بعدا اف-4 سي ناميده شد بعنوان شكاري بمب افكن جديد نيروي هوايي آمريكا انتخاب گرديد و1000 فروند از آن سفارش داده شد.
تا دهه 1980 ...12 مدل اف-4 ساخته شد كه يكي از پيشرفته ترين آنهاF.4-Eاف-4-ئي است كه با يك توپ ام -61 در زير دماغ مسلح شده وداراي سيستم هاي راديوئي و راداري پيشرفته تري ميباشد.
البته لازم به يادآوريست كه هــــــــر يك از انواع اين هواپيما به منظور ماموريت هاي خاصي ساخته شده و بنابراين نميشود هيچ كدام را بر ديگري برتري داد.
فانتوم بدلايل زير يكي از مدرنترين شكاري بمب افكن در دياست:
هواپيماي فانتوم در خدمت نيروي سه گانه دريايي،هوايي،و گارد ساحلي ايلات متحده آمريكا بوده و در بيش از 9 كشور ديگر دنيا اولين و مهمترين هواپيماي شكاري است.اين هواپيما اولين هواپيمايي است كه در دو تيم ..تندر برد وبلو انجلز پرواز نموده و داراي 15 ركورد پرواز ميباشد.
پايـــــــان قسمت اول
موضوع قسمت بعد:كارائي فانتوم در ماموريت ها و اسلحه وتجهيزات آن

__________________________________
پشت تلفن گفت اندازه ی تمام موهای سرم دوستت دارم وقتی ديدمش کچل بود...
iq-boy
iq-boy
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 37
Registration date : 2007-04-12

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف iq-boy 25/6/2007, 12:28

دوستان توجه کنید که بعد از پایان بحث در مورد یک هواپیما ، موضوع هواپیماهای بعدی رو آغاز می کنیمflower

__________________________________
پشت تلفن گفت اندازه ی تمام موهای سرم دوستت دارم وقتی ديدمش کچل بود...
iq-boy
iq-boy
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 37
Registration date : 2007-04-12

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف j.j 26/6/2007, 03:44

میشه اینجا از جنگنده های مختلف دنیا هم اطلاعات کسب کرد ؟
j.j
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 46
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف j.j 9/7/2007, 04:59

با اجازه استارتر همیشه غایب
اين هواپيما خوش قيافه و چالاك و قوی با حضور موثر بيش از ۴۰ ساله اش هنوز رقيب برای خود می طلبد و در بسياری از پايگاههای هوايی و دريايی كشورهای مختلف يكه تاز می غرد پيش بينيها بر اين استوار است كه اين هواپيما تا آخر اين دهه نير همچنان پرواز نمايد .

يك هواپيمای جنگنده بمب افكن و شكاری كه خيلی از كشور های دنيا اين نوع را جزو ستون مهره نيروی هوايی خودشان در سه دهه اخير قرار داده اند منجمله اين كشورها كشور مان ايران است كه ۳۰ سال پيش نسبت به خريد اين هواپيما از كارخانه معظم مكدانل داگلاس آمريكا اقدام نمود . اين هواپيما در جنگ با عراق كارايی و چابكی خود را اثبات نمود . بطوری كه بيشتر حملات به بغداد و نفوذ به پدافند آن شهر كه كار هر هواپيمايی نبود توسط اين هواپيما صورت می پذيرفت . بزودی وقايعی و خاطرات خلبانان اين هواپيمای چبك را نيز در اين قسمت برای شما عنوان می كنم .

سرعت اين هواپيما تقريبا دو برابر سرعت صوت می باشد .

بسياری از كشورهای دنيا دليل انتخاب خود نسبت به خريد اين هواپيما را بدنه قوی و قابليت نشستو برخواست از روی ناو و توانايی حمل مقادير قابل توجه بمب و ساير پرتابه های آتشين ذكر می كنند .

حضور موثر اين هواپيما در جنگ ويتنام به بعد بود و در اين جنگ اصلی ترين اسلحه آمريكا در برابر ويتنام همين هواپيما بود . در كشور ما در اواخر جنگ نيز از اين هواپيما برای نابود ساختن پدافند دشمن بكار می رفت . يكی از پيشرفته ترين f-4 های جهان نوع j آن می باشد كه در جنگ اول خليج فارس نيز نسلهای آخر آن مورد استفاده قرار گرفت . البته د كشور آمريكا كه بزرگترين استفاده كننده اين هواپيما در جهان است اين هواپيماها تقريبا بازنشست شده اند و گاها آنها را بعنوان هدفهای واقعی در مانورها از زمين بلند می كنند و آن را مورد هدف قرار می دهند .

اين در حالی است كه كشور اسراييل هنوز نسبت به ارتقای آن اقدام می نمايد و اين هواپيما را سوپر فانتوم ۲۰۰۰ ناميده است . كشور اردن ايران و اسراييل از خجمله كشورهای دارنده اين هواپيما در خاور مينه هستند .

كشورهايی مانند انگليس و آلمان هم از ديگر كشورهايی هستند كه از اين هواپيماها استفاده نموده اند البته آلمان نسبت به جايگزينی آن با ترنادو اقدام نموده انگليس نيز اين جايگزينی ها را در راس امور هوايی خود قرار داده .

از نظر من دوست داشتنی ترين هوايما كه هيچ گاه آن را از ياد نميبرم چون ظاهر اين هواپيما ديدنی ترين ظاهر در ميان همه هواپيما هاست . هواپيما می باشد به همين دليل برای شما اطلاعات زيادی را در اين باره می دهم .

مطالب اين قسمت برگرفته از کتاب پيشرفته ترين هواپيماهای نظامی جهان (fantom f-4) است که به شما يشنهاد می کنم که اين کتاب را حتما تهيه کنيد چون مطالب اين قسمت را همراه با عکسهای مربوطه عنوان نموده است .

حال به تايخچه و معرفی هواپيمای f-4 ميپردازيم

اولين مدل f-4 که بصورت يک کابينه ساخته شد بنام f3h-g نامگذاری شد که اين هواپيما در سال ۱۹۵۳ ساخته شد اين جنگنده مجهز به رادار (AP2-50 ) بود و دارای دو موتور از نوع J-65 بود AH-1 نيز نوع تکميل شده اين مدل بود که در سال ۱۹۵۴ روی خط توليد قرار گرفت . اولين نوع دو کابينه اين هوايما نيز بنام F4-H1 بود که در سال ۱۹۵۸ تکميل شد

در اولين پرواز نخستين فانتوم خلبان آزمايشگر اين هواپيما از سرعت و قدرت اين جنگنده ابراز حيرت نمود

درسال ۱۹۵۹رکورد ارتفاع پروازی توسط اين هوپيما شکسته شد . اين فانتوم که بنام TOP FLIGHT معروف شد در ششم دسامبر ۱۹۵۹ تا ارتفاع ۹۸۷۷۵ متری سطح زمين صعود کرد که در آن زمان اين رکورد ۴۰۰۰ پا بيشتر از بهترين رکوردی بود که يک سال قبل از آن جت شکاری شوروی بر جای گذاشت .

در سال ۱۹۶۳ مدلی ديگر از اين هواپيما بنام F4-A ساخته شد . بعد از ان مدل ديگری از اين هواپيما که بسيار از آن استفاده شد F-4B بود اين نوع مزيتهايی از نظر ظاهری و تکنيکی با نوع F-4A داشت . رادار F-4B بزرگتر بود و قطر بدنه F-4B ۳۲ اينچ بيشتر بود کابين عقب F-4B کمی بالاتر آمده بود موتور های اين هواپيما نيز J-79-GE-8 بود که از نظر بازدهی نيز بسيار خوب بود .

بمحض درک ارزشهای اين شکاری از نوع B اين نوع توسط نيروی دريايی سفارش داده شد . نوع تجسسی F-4B نيز ساخته شد اين مدل که بنام RF-4B نام گذاری شد در عمليات عکسبرداری و جنگ الکترونيک بکار برده می شد و مسلح نمی شد .

اين مدلها را از شکل زير دماغه که به شکل دهان بسته موجود است و همچنين شکل ذوزنقه ای که در جلوی دماغه موجود است می توان شناخت . پس از مدتی نيز نيروی هوايی ايالات متحده سفارش ۲۷ فروند از نوع B اين نوع را داد . نيروی هوايی ابتدا نام F-110 را برای اين نوع از هوايماها گذاشت که بعدها به F-4C معروف شد .

که البته برای پرواز در نيروی هوايی تغييراتی روی آن داده شد . اين نوع هوايماها و اگثر مدلهای دیگر F-4 از کمر خود سوختگيری هوايی می کنند . مدلهای RF-4C نيز به بازار جنگ افزار شدند که از نوع تجسسی بودند .

F-4D نيز که پايه و اساس و کمر نيروی هوايی بسياری از کشورها را تشکيل می داد و می دهد پس از مدتی توليد و روانه بازار شد . فرق ميان مدل C و D در نگ دماغه آنهاست . در مدل D بخاطر رادار آن که کمی بزرگتر بود دماغه اش کمی بزرگتر شد . رادار نامبرده به توانايی هواپيما در درگيريهای هوا به زمين وسعت بيشتری بخشيد . اخيرا F-16 جايگزين اين نوع شده است . بعضی از انواع D به توپ ۲۰ ميلی متری نيز مجهز شده است .

F-4E که بيشترين توليد را در بين انواع F-4 ها داشته هنوز در بسياری از کشورهای دنيا می غرد . اين نوع از هواپيما را از روع توپ آن در زير دماغه می توان شناخت که طول آن از بقيه نوعها بزرگتر است . اصلی ترين هواپيمايی که بعدها جايگزين F-4E شد F-16 بود البته اين جايگزينی ها نشانه عدم توانايی F-4 ها نبود چون هنوز F-4 در بسياری از کشورها تنها سلاح رعب و وحشت برای دشمنانشان است .

بنظر من هميشه F-4 می غرد و دل آسمان را می شکافد و هيچگاه از آسمان محو نمی شود .

F-4G مدل پيشرفته مدل E است . اصلی ترين تفاوت ظاهری که در نوع G , E می توان به چشم ديد بالای سکان عمودی مدل G است که برجسته و طولی است مدل N نيز که بسيار پيشرفته است توليد شد و در نيروی دريايی آمريکا مشغول خدمت گرديد . بعد از ان نيز نوع S .

RF-4E برای کشورهای جهان مجموعا به تعداد ۱۳۰ فروند سفارش و توليد گشت که نقش بسزايی در تجسس و عکسبرداری برای اين کشورها داشته .

نوع F اين جنگنده نيز منحصرا برای آلمان توليد و تحويل شد . نوع M نيز منحصرا برای انگلستان توليد شد .

فانتوم نوع S احتمالا آخرين نوع فانتومی بود که ساخته شد .

j.j
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 46
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف j.j 9/7/2007, 05:07

تاکنون 16 نوع فانتوم ساخته شده است:
1- نوع اولیه: F-4A به تعداد 47 فروند با احتساب مدل F4H-1F
2- F-4B جنگنده ی اصلی نیروی دریایی ایالات متحده در دهه ی 1960 و 1970 به تعداد 649 فروند.
3- RF-4B : نوع شناسایی گر مدل B ؛ دارای دستگاههای حساس و جاسوسی به تعداد 46 فروند.
4- F-4C : مدل ساخته شده برای نیروی هوایی ایالات متحده به تعداد 583 فروند.
5- RF-4C : نوع شناسایی مدل C ؛ دارای دستگاههای حساس جهت اکتشاف وضعیت نیروهای زمینی دشمن به تعداد 505 فروند.
6- F-4D : نمونه ی اصلاح شده و پیشرفته تر مدل C به تعداد 825 فروند.
7- F-4E : جنگنده ای برای حفظ برتری هوایی و حفظ پشتیبانی نزدیک به تعداد 1370 فروند.
8- F-4EJ : مدل ساخته شده برای نیروی هوایی ژاپن مجهز به موشکهای AAM-2 (ساخت Mitsubishi) به تعداد 14 فروند.
9- RF-4E : نوع بسیار پیشرفته تر مدل RF-4C به تعداد 149 فروند.
10- F-4F : جنگنده ی سفارشی برای نیروی هوایی آلمان غربی به تعداد 175 فروند.
11- F-4G : نوع بسیار پیشرفته تری از F-4B برای نیروی دریایی ایالات متحده؛ مجهز به دستگاههای اخلال گر رادار دشمن و موشکهای HARM (موشکی که امواج رادار دشمن را دریافت کرده و با استفاده از آن، رادار دشمن را نابود می سازد) به تعداد 116 فروند.
12- RF-4CCV : نوع جاسوسی فانتوم جهت سازمان ناسا به تعداد نامعلوم.
13- F-4J : نوع بازهم پیشرفته تر مدل B جهت نیروی دریایی به تعداد 522 فروند.
14- F-4K : نوعی از مدل B مجهز به موتورهای رولزرویس ساخت انگلیس جهت نیروی دریایی انگلستان به تعداد 52 فروند.
15- F-4M : مدلی دیگر و بهتر شده ی مدل K برای انگلستان به تعداد 118 فروند.
16- F-4S : طرح تغییر داده شده ی مدل J برای نیروی دریایی. مجهز به سیستم Fly by Wire به تعداد 248 فروند.
مشخصات کلی فانتوم ها
خدمه: دو نفر
موتورها: دو موتور ساخت جنرال الکتریک با قدرت استفاده از پس سوزJ79-GE-17 با کشش 17900 پاوند
برد و نوع رادار: 70 تا 80 کیلومتر و مدل APQ-120
فاصله ی دو سر بال = 11 متر و 76 سانتی متر
طول = 20 متر
ارتفاع = 5 متر
وزن خالص = 13768 کیلوگرم
ماگزیمم وزن در حالت پرواز رزمی = 28000 کیلوگرم
بیشترین سرعت = 2450 تا 2500 کیلومتر بر ساعت
ماگزیمم سقف پرواز خدمتی = 58000 فوت = 17670 متر
درجه ی اوج گیری: 100 فوت در دقیقه
بیشترین مسافتی که می تواند طی کند: 3183 کیلومتر با 3 مخزن سوخت خارجی. (طی پرواز آزمایشی سال 1978)
کاربران فانتوم
اسپانیا، یونان, ترکیه، انگلستان، آلمان، نیروی دریایی و هوایی ایالات متحده (فقط مدل جی در نیروی هوایی)، کره جنوبی، ژاپن، استرالیا، اسرائیل، ایران و مصر.
نکات تکمیلی
بیشتر مدلهای فانتوم در کشورمان E و تعداد کمی (حدود 20 فروند) نیز از مدل D هستند.
15 فروند RF-4E تا زمان وقوع انقلاب 1357 به ایران تحویل شده بود. بسیاری از آنان در جریان جنگ از بین رفتند و به اعتقاد کارشناسان نظامی مجله Aviation Week تنها یک یا دو فروند از آنها قادر به پرواز می باشند.
j.j
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 46
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف j.j 9/7/2007, 05:11

هواپيماهاي نظامي دنيا C12-5805-7
اف ۴ ايران در يکی از پايگاه های شکاری
هواپيماهاي نظامي دنيا F4


(سرعت اين جنگنده تقريبا دو برابر صوت است)

حال به تاريخچه و معرفی هواپيمای
f-4 ميپردازيم


اولين مدل f-4 که بصورت يک کابينه ساخته شد بنام f3h-g نامگذاری شد که اين هواپيما در سال ۱۹۵۳ ساخته شد اين جنگنده مجهز به رادار (AP2-50 ) بود و دارای دو موتور از نوع J-65 بود AH-1 نيز نوع تکميل شده اين مدل بود که در سال ۱۹۵۴ روی خط توليد قرار گرفت . اولين نوع دو کابينه اين هوايما نيز بنام F4-H1 بود که در سال ۱۹۵۸ تکميل شد

(( در اولين پرواز نخستين فانتوم خلبان آزمايشگر اين هواپيما از سرعت و قدرت اين [color=black]جنگنده ابراز حيرت نمود ))


درسال ۱۹۵۹رکورد ارتفاع پروازی توسط اين هوپيما شکسته شد . اين فانتوم که بنام TOP FLIGHT معروف شد در ششم دسامبر ۱۹۵۹ تا ارتفاع ۹۸۷۷۵ متری سطح زمين صعود کرد که در آن زمان اين رکورد ۴۰۰۰ پا بيشتر از بهترين رکوردی بود که يک سال قبل از آن جت شکاری شوروی بر جای گذاشت .


در سال ۱۹۶۳ مدلی ديگر از اين هواپيما بنام F4-A ساخته شد . بعد از ان مدل ديگری از اين هواپيما که بسيار از آن استفاده شد F-4B بود اين نوع مزيتهايی از نظر ظاهری و تکنيکی با نوع F-4A داشت . رادار F-4B بزرگتر بود و قطر بدنه F-4B ۳۲ اينچ بيشتر بود کابين عقب F-4B کمی بالاتر آمده بود موتور های اين هواپيما نيز J-79-GE-8 بود که از نظر بازدهی نيز بسيار خوب بود .


بمحض درک ارزشهای اين شکاری از نوع B اين نوع توسط نيروی دريايی سفارش داده شد . نوع تجسسی F-4B نيز ساخته شد اين مدل که بنام RF-4B نام گذاری شد در عمليات عکسبرداری و جنگ الکترونيک بکار برده می شد و مسلح نمی شد .


اين مدلها را از شکل زير دماغه که به شکل دهان بسته موجود است و همچنين شکل ذوزنقه ای که در جلوی دماغه موجود است می توان شناخت . پس از مدتی نيز نيروی هوايی ايالات متحده سفارش ۲۷ فروند از نوع B اين نوع را داد . نيروی هوايی ابتدا نام F-110 را برای اين نوع از هوايماها گذاشت که بعدها به F-4C معروف شد .


که البته برای پرواز در نيروی هوايی تغييراتی روی آن داده شد . اين نوع هوايماها و اگثر مدلهای دیگر F-4 از کمر خود سوختگيری هوايی می کنند . مدلهای RF-4C نيز به بازار جنگ افزار شدند که از نوع تجسسی بودند .


F-4D نيز که پايه و اساس و کمر نيروی هوايی بسياری از کشورها را تشکيل می داد و می دهد پس از مدتی توليد و روانه بازار شد . فرق ميان مدل C و D در نگ دماغه آنهاست . در مدل D بخاطر رادار آن که کمی بزرگتر بود دماغه اش کمی بزرگتر شد . رادار نامبرده به توانايی هواپيما در درگيريهای هوا به زمين وسعت بيشتری بخشيد . اخيرا F-16 جايگزين اين نوع شده است . بعضی از انواع D به توپ ۲۰ ميلی متری نيز مجهز شده است .
F-4E که بيشترين توليد را در بين انواع F-4 ها داشته هنوز در بسياری از کشورهای دنيا می غرد . اين نوع از هواپيما را از روع توپ آن در زير دماغه می توان شناخت که طول آن از بقيه نوعها بزرگتر است . اصلی ترين هواپيمايی که بعدها جايگزين F-4E شد F-16 بود البته اين جايگزينی ها نشانه عدم توانايی F-4 ها نبود چون هنوز F-4 در بسياری از کشورها تنها سلاح رعب و وحشت برای دشمنانشان است .

[ F-4G مدل پيشرفته مدل E است . اصلی ترين تفاوت ظاهری که در نوع G , E می توان به چشم ديد بالای سکان عمودی مدل G است که برجسته و طولی است مدل N نيز که بسيار پيشرفته است توليد شد و در نيروی دريايی آمريکا مشغول خدمت گرديد . بعد از ان نيز نوع S .
RF-4E برای کشورهای جهان مجموعا به تعداد ۱۳۰ فروند سفارش و توليد گشت که نقش بسزايی در تجسس و عکسبرداری برای اين کشورها داشته .
فانتوم نوع S احتمالا آخرين نوع فانتومی بود که ساخته شد .


پيش از انقلاب اسلامي، ايران در ميان كشورهاي خارجي (خارج از آمريكا) داراي بيشترين تعداد اف ـ۴ فانتوم بود. ايران اولين بار در سال ۱۹۶۷ خواستار خريد اف ـ۴ دي شد. از اين هواپيماها در چندين عمليات ناموفق عليه هواپيماهاي ميگ ـ۲۵ شوروي كه در قلمرو هوايي ايران جاسوسي مي كردند، استفاده شد. (بعدها با خريد هواپيماهاي اف ـ۱۴ و آزمايش موفقيت آميز آنها در ارتفاعات بالا اين پروازهاي دست اندازانه شوروي قطع شد.) اولين عمليات موفقيت آميز اين هواپيماها در سال ۱۹۷۵ انجام شد؛ عملياتي كه بنا به درخواست سلطان نشين عمان و برضد شورشيان اين كشور انجام شد.
پس از انقلاب و تحريم تسليحاتي ايران از سوي آمريكا، اين كشور از تحويل ۱۶ آراف ـ۱۴اي و ۳۱ اف ـ ۱۴اي به ايران سرباز زد و اين هواپيماها هرگز به ايران تحويل داده نشدند در آغاز جنگ تحميلي بر ضد كشورمان در ۳۱ شهريور ۱۳۵۱ (۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰) نيروي هوايي ايران بيشترين نقش دفاعي و همزمان تهاجمي را عليه عراق داشت و بازوي پرتوان اين نيرو هواپيماهاي اف ـ۴ فانتوم بودند كه پيروزي هاي نيروي هوايي و نقش موثر آن تا حد زيادي به اين هواپيماها بستگي داشت. اين جنگنده
بمب افكن كاركشته افسانه اي بدون شك ستاره جنگ تحميلي بوده است. فانتوم تمام عمليات هاي محوله اعم از تك هاي سبك و بمباران هاي عمقي در خاك دشمن را به بهترين نحو انجام مي داد.
اين هواپيماها از سوي متخصصان داخلي به اين قابليت دست يافته اند كه موشك هاي ضد راديويي كي اچ ـ۵۸ را به همراه سيستم كمكي هدف يابي حمل و شليك كنند، از ديگر موشك هايي كه به لطف اقدامات متخصصان داخلي توسط اف ـ۴ حمل و شليك مي شوند مي توان به آرـ۷۳ و پي ال ـ۷ كه موشك هاي كوتاه برد هوا به هوا هستند، اشاره كرد. از ديگر اقدامات متخصصان داخلي مي توان دوبرابر كردن برد رادار اي پي كيو ـ۱۲۰ و اضافه كردن سيستم خودكار هدف ياب به اين جنگنده بمب افكن اشاره کرد.
j.j
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 46
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف j.j 9/7/2007, 07:19

این استارتر کوجاست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
j.j
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 46
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف Sophia 6/8/2007, 01:57

بابایی میگم تاپیک پوسیدkhejalat نمیای یه آپ بکنی؟gol
Sophia
Sophia
قدیمی

انثى تعداد پستها : 489
Age : 36
Registration date : 2007-04-15

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف j.j 6/8/2007, 05:54

سوفي از f18 شروع كن
j.j
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 46
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف JordaN 2/9/2007, 19:44

فرشته مرگ


سوخوی اس یو–۲۷ در زبان روسی که در سازمان ناتو با نام «فلانکر»نامیده می‏شود، در اصل

یک جنگنده ساخته شده در دوران اتحادیه جماهیر شوروی است که توسط دفتر طراحی سوخوی طراحی و ساخته شده‌است.

این جنگنده، در اصل برای ایجاد توان مقابلهٔ نیروی هوایی اتحاد شوروی در برابر نسل جدید جنگنده‏های آمریکایی نظیر f-14و f-15و f-16و f-18ساخته شد.

سوخوی۲۷ دارای برد پروازی استثنایی، قابلیت حمل مهمات بالا و چابکی فوق العاده‌است. جنگندهٔ سوخوی۲۷ اغلب در نقش «ماموریتهای برتری هوایی» به کار گرفته می‏شود، اما قادر است در اغلب ماموریتهای رزمی نیز شرکت کند.

برخی کارشناسان بر این عقیده هستند که جنگندهٔ سوخوی۲۷، حاصل یک مناقصهٔ انجام شده جهت تولید جنگنده بین شرکتهای میگویان – گیرویچ و سوخوی بوده‌است و ماحاصل این مناقصه، منجر به تولید سوخوی۲۷ و mig-29شده‌است که ظاهری شبیه به هم دارند؛ اما اینطور هم نیست، زیرا سوخوی۲۷ به عنوان یک جنگنده شکاری - رهگیر و برتری هوایی دوربرد شناخته می‏شود، در حالی که میگ۲۹ در نقش یک جنگندهٔ پشتیبانی کوتاه برد تاکتیکی عمل می‏نماید.
پیش زمینهبه سال ۱۹۶۹، دولت اتحاد جماهیر شوروی، اطلاع یافت که نیروی هوایی ایالات متحده، کمپانی «مک دانل داگلاس» را جهت تولید طرح جنگندهٔ آزمایشی برتری هوایی خود، انتخاب کرده‌است. (این انتخاب، در نهایت منجر به تولید جنگندهٔ F-۱۵ شد) جهت پاسخگویی به این تهدید آتی، دولت اتحاد شوروی، برنامهٔ PFI (به معنی: جنگندهٔ تکامل یافتهٔ پیشرو) را بنیان نهاد. طبق این برنامه، قرار شد هواپیمایی جهت برابری و تقابل با جنگندهٔ جدید آمریکایی، تولید شود.

یکی از وظائفی که برعهدهٔ سوخوی۲۷ گذاشته شده بود، حمله به هواپیماهای پشتیبانی کننده عملیاتهای هوایی سازمان ناتو، نظیر هواپیماهای سوخت رسان (تانکر) و هواپیماهای پیش اخطار (آواکس) بود. برنامه‏ریزان نظامی شوروی، بر این مسئله واقف بودند که نیروهای ناتو، توانایی‎های شایان سوخوی۲۷ را در نظر گرفته‏اند و بدین جهت، می‏دانستند که حملهء‌ همه‎جانبهٔ هوایی آنها، توسط این جنگندهٔ جدید، بسیار محدود خواهد شد.

پس از فروپاشی اتحاد شوروی، سوخوی۲۷، نه تنها برای اجرای نقشی که از ابتدا برایش در نظر گرفته بودند، در خدمت نیروهای هوایی کشورهای متحد همسوی (CIS)، باقی مانده است؛ بلکه آخرین سری این جنگنده، قادر است موشکهای بسیار دوربرد هوا به هوای Novator KS-۱۷۲ AAM-L را حمل نماید. این موشکها، دارای بردی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر هستند و به عنوان موشک دوربرد ضدآواکس، کاربرد دارند.

موشکهای استاندارد سوخوی۲۷ جهت انجام ماموریت هوا به هوا، ترکیبی از موشکهای R-۷۳ Archer و R-۲۷ Alamo و R-۷۷ Adder ساخت ویمپل (Vympel) می‎باشد.هواپيماهاي نظامي دنيا Su27_2

منبع :http://www.flanker.blogfa.com/
JordaN
JordaN
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 1021
Age : 38
موقعيت : 021
Registration date : 2007-07-20

http://www.goftman.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف j.j 3/9/2007, 10:21

دمت گرم جردني flower
j.j
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 46
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف JordaN 6/9/2007, 19:17

کاشکی با اجازه ای کیو اسم تایپک رو عوض میکردیم چون نیروی هوایی روسیه خیلی قوی تر از نیروی هوایی آمریکاست که میشد به هر دو پرداخت .
JordaN
JordaN
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 1021
Age : 38
موقعيت : 021
Registration date : 2007-07-20

http://www.goftman.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف j.j 11/9/2007, 09:38

اينو قبول دارم
j.j
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
Age : 46
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف iq-boy 29/12/2009, 05:32

JordaN نوشته است:کاشکی با اجازه ای کیو اسم تایپک رو عوض میکردیم چون نیروی هوایی روسیه خیلی قوی تر از نیروی هوایی آمریکاست که میشد به هر دو پرداخت .
اسمشو عوض کردم، و حالا که هیشکی نیست خودم احیات می کنم ای تاپیک هواپيماهاي نظامي دنيا 133621

__________________________________
پشت تلفن گفت اندازه ی تمام موهای سرم دوستت دارم وقتی ديدمش کچل بود...
iq-boy
iq-boy
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 37
Registration date : 2007-04-12

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

هواپيماهاي نظامي دنيا Empty رد: هواپيماهاي نظامي دنيا

پست من طرف samira_3001 7/1/2010, 04:10

سلام ای کیو...... هواپيماهاي نظامي دنيا 676145
بقیه کجان؟! هواپيماهاي نظامي دنيا 676145

samira_3001
مهمان

انثى تعداد پستها : 2
Registration date : 2010-01-07

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة

 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد